top of page

Pietūs automobilyje: iš Amerikos atėjusi mada, kurios geriau nepaisyti

Daugybei žmonių ilgesnėse kelionėse automobiliu vienintelis malonumas – gurkšnoti kavą, kramsnoti kruasanus ir klausytis mėgstamos muzikos. Stabtelėti nusipirkti maisto į automobilį – tai tas pats, kas įsipilti degalų, juolab kad viską gali gauti vienoje vietoje.

Vienoje rankoje – sumuštinis, mėsainis arba traški vištiena, kitoje – vairas. Tokia yra ir nuolatos skubančio miesto kasdienybė: nėra kada sėstis prie stalo. Valgymas automobilyje sutaupo begales laiko. Kita vertus, yra sakančiųjų, kad valgyti automobilyje tiesiog… skaniau. Kaip, beje, ir prieš televizorių.

Amerikietiškai

Automobiliuose paprastai nevalgome sriubos arba jautienos troškinio. Automobilio valgiaraštyje beveik visada – greitas maistas, kuris, kaip, beje, ir drive–thru paslauga, kai maistas paduodamas pro langelį ir pasiimamas atsidarius mašinos langą, išpopuliarėjo maždaug dvidešimto amžiaus viduryje Jungtinėse Amerikos Valstijose. Nuo to laiko pavalgyti nepakėlus sėdimosios nuo minkštų automobilio sėdynių ir net neišjungus variklio tapo mados dalyku, siejamu ne tik su pasikeitusiu gyvenimo tempu, dideliu užimtumu, bet ir romantiniais santykiais. Užkąsti ir bučiuotis ant galinės sėdynės – daugelio amerikietiškų filmų meilės linijos leitmotyvas.

Gal maisto tendencijos tuometėse JAV buvo palankios formuotis įpročiui valgyti automobilyje, o gal kaip tik amerikietiška meilė automobiliams buvo palanki formuotis tokioms maisto tendencijoms? Juk amerikiečiui automobilis yra tarsi antrieji namai, o namuose normalu ir valgyti, ir miegoti, ir bendrauti, ir mylėtis. Painu atsekti priežastis ir pasekmes, tačiau faktas, kad valgymo automobilyje įprotį lemia ir šalies kultūra. Tyrimai rodo, kad net 20 proc. maisto Amerikoje suvalgoma kaip tik automobiliuose. Tuo tarpu, pavyzdžiui, dauguma prancūzų automobiliuose, ypač važiuojančiuose, niekada nevalgo. Jei praalkęs prancūzas turi užkandžių dėžutę automobilyje, visada stabtels iškyloms pritaikytoje vietoje, pasities staltiesę ir pavalgys mėgaudamasis oru bei vaizdais. Arba sustos artimiausiame restorane. Trumpai tariant, saugos alkio jausmą, kol pasieks padorų stalą.

Pexels.com nuotr.


Pavojingas vairuojant

Greitas maistas paprastai būna suvyniotas į popierių, sudėtas į dėžutes, popierinius maišelius, iš kurių viską reikia ištraukti, išvynioti ir išpakuoti. Kartais automobiliuose valgomos ir salotos – iš plastikinių dėžučių su plastikinėmis šakutėmis. Saugoti dėžutę, kad neišvirstų, stebėti, ką galite pasmeigti, ir dar matyti kelią yra kone aukštasis pilotažas. Taigi, valgant gana dažnos situacijos, kai prireikia iškart abiejų rankų ir bent vienos stebinčios akies. Tomis akimirkomis automobilis paliekamas be vairuotojo, t. y. be kontrolės.

Tyrimai rodo, kad valgymas vairuojančiojo dėmesį nuo vairavimo atitraukia netgi labiau nei kalbėjimas mobiliuoju telefonu. Netgi leidimas valgyti kelionės draugams blaško vairuotojo dėmesį. Nuo galinės sėdynės sklindantys kvapai, pakuočių brazdesys, traškesys žadina apetitą, gali erzinti, blaškyti dėmesį. Geranoriškai nusiteikę draugai neretai siūlo vaišintis, paragauti, atsikąsti, patys kiša maistą prie vairuojančiojo lūpų.

Dalį vairuojančiojo dėmesio nuvagia ir pastangos nesusitepti, neprisitrupinti, neapsipilti gėrimu, padažu ir pan. Bene pavojingiausias maistas automobilyje – mėsainiai, iš kurių byra svogūnai, rauginti agurkiukai, o kandant veržiasi visokiausi padažai.

Skanios, bet automobilyje pavojingos tacos. Pixabay.com nuotr.


Ar galima atsigerti?

Saugaus eismo specialistai sako, kad nėra būdo saugiai valgyti ir vairuoti. Nesaugu gali būti netgi gerti mineralinį vandenį ar taip mėgstamą kavą, ypač jei skysčiai geriami iš didelių butelių, puodelių, gertuvių, kurios pakeltos prie lūpų uždengia kelią. Vairuoti trukdo tara, kurią reikia atsukti, paskui užsukti, dangteliai neretai nukrenta, pasiridena po sėdynėmis, o tai sukelia dar daugiau nepatogumų ir įtampos: tenka rankose laikyti indą su gėrimu, kad šis neišsipiltų. Saugaus eismo specialistai pataria neturėti jokio maisto automobilio salone. Net saldainių pirštinių dėkle, nes kai žinosite, kad turite, rankos pačios tiesis jų pasiimti.

Pasak Policijos departamento prie VRM komunikacijos skyriaus vedėjo Ramūno Matonio, saugaus eismo automobilių keliais įstatymas draudžia bet kokią veiklą automobilyje, kuri trukdo vairavimui: „Jeigu kavos gėrimas automobilyje trukdo vairuoti, blaško vairuotojo dėmesį, atitraukia jį nuo eismo kelyje, tai yra pažeidimas, už kurį vairuotojas gali būti nubaustas. Tačiau jeigu kavos gėrimas vairuoti netrukdo, tai nėra pažeidimas. Pavyzdžiui, jeigu žmogus vairuoja įsikandęs kavos puodelį dantimis, nes nėra kur jo saugiai pasidėti, tai akivaizdžiai trukdo jam vairuoti, mažina matomumą ir budrumą. Tačiau jeigu vairuodamas gurkšteli kavos, kuri saugiai padėta specialiame dėkle, tai toks elgesys nėra pažeidimas. Kiekvienu atveju situacija vertinama individualiai. Vidaus reikalų ministerija siūlo uždrausti automobilyje bet kokią veiklą ir veiksmus, kurie nesusiję su vairavimu. Tikėtina, kad į draudžiamų veiklų sąrašą bus įtrauktas ir rūkymas, ir gėrimas, ir valgymas. Tačiau dabartiniame reglamente konkretūs trikdžiai neišvardyti.“

Atkimšti butelį, pasilenkti nuriedėjusio kamštelio, žvilgtelti, ar padažas nesutepė marškinių. Nemažai įvykių kelyje nutinka kaip tik dėl tokių smulkmenų. Pexels.com nuotr.


Sustokite pavalgyti

Valgymas vairuojant didina eismo įvykių riziką, o taip pat… ir riziką nutukti. Vairuodami valgome nesąmoningai, t. y. nekreipdami dėmesio nei į tai, ką valgome, nei kiek suvalgome, nepajuntame, kada ateina sotumo jausmas, todėl dažniausiai persivalgome. Kai užkandžiaujame žiūrėdami į kelią, kaip ir darydami kažkokius kitokius papildomus darbus, t. y. nebūdami susikoncentravę tik į valgymą, dažnai išvis pamirštame, kad užkandžiavome, tad po kurio laiko vėl imamės užkandžių. „Valgymas automobilyje yra blogas įprotis, kurį reikia keisti, – pastebi gydytoja dietologė Edita Gavelienė. – Pirmiausia valgymą reikia planuoti taip, kad galėtume jam skirti visą savo dėmesį. Juk valgydami ne tik užpildome organizmą maistinėmis medžiagomis, bet ir koreguojame emocijas. Jeigu valgydami užsiimame bet kokia kita veikla, pavyzdžiui, žiūrime televizorių, o juolab tokia, kuri gali sukelti įtampą, tai nėra sveikatai palanki mityba. Taip elgdamiesi rizikuojame ir persivalgyti, ir blogai sukramtyti, o tada – blogai virškinti, tačiau žmonės vis dar nekreipia dėmesio į tai, kad valgymas paskubomis, kažką veikiant neteikia pasitenkinimo maistu ir valgymo procesu. O šiais laikais, kai nėra bado ir maisto trūkumo, pasitenkinimo veiksnys yra labai svarbus.

Sąmoningas valgymas, skiriant tam laiko ir dėmesio, padeda kontroliuoti ir maisto kiekį. Bet koks maistas turi būti suvalgytas ir išgertas su malonumu ir dėmesingumu: ar tai būtų obuolys, ar sulčių stiklinė. Todėl vienareikšmiškai rekomenduoju skirti bent penkias minutes ir ramiai pavalgyti. Nevairuojant ir neužsiimant kitais darbais.“

Skirkite bent penkias minutes valgymui be įtampos. Pexels.com nuotr.


Naujausi įrašai

bottom of page