top of page

Marokietiškas tadžinas ir tūkstantis ir vienas būdas, kaip jį valgyti

Šis patiekalas – lyg vartai į Maroko virtuvės pažinimą. Jo pagrindą sudaro daržovės ir mėsa, dažnai dedamas kuskusas, džiovinti vaisiai, alyvuogės ar žuvis, o pagardams naudojami įvairūs Maroką garsinantys prieskoniai, pavyzdžiui, šafranas.


Šiaurės Afrikos valstybėse šis patiekalas valgomas kasdien jau nuo IX amžiaus, kai pirmą kartą buvo paminėtas pasakų rinkinyje „Tūkstantis ir viena naktis“, o apie jo populiarumą galima spręsti dar ir dėl to, kad visame regione galima rasti net tadžino indui skirtų paminklų. Marokietis Abdessamadas Mountassiris sako, kad būtent tadžinas turėtų būti pirmas patiekalas, kurio turite paragauti atvykę į jo gimtąją šalį.

Ruošimo niuansai

Išgauti unikalų patiekalo skonį padeda specialūs moliniai tadžinui skirti indai, kuriuose visi ingredientai ilgai troškinami krosnyje ar ant žarijų. Šis indas išsiskiria ir savo forma – jo dugnas plokščias, o viršus – kūgio formos ir atviras garams išeiti. Indas po dugnu taip pat turi dar ir atskirą lėkštės formos pagrindą: jei patiekalas troškinamas ant žarijų, papildoma lėkštelė neleidžia per daug įkaisti indo pagrindui, o tai labai svarbu norint, kad tadžinas troškintųsi lėtai – gaminimo procesas gali užtrukti ir iki 4 valandų.


Tadžinui naudojamos daržovės ir vaisiai priklauso nuo regiono: vienur naudojama daug alyvuogių, kitur renkamasi datules ar persikus. Skiriasi ir patiekalui vartojama mėsa: derlingesnėse vietose naudojama jautiena ar aviena, o ten, kur didžiųjų gyvūnų auginti galimybės nėra, dedama triušienos. Pakrančių gyventojai renkasi žuvį ir kitas jūrų gėrybes. Na, o jei šio patiekalo paskanauti sugalvosite netoli dykumos, gali būti, kad paragausite net kupranugario mėsos, be to, šalia bus patiektos ne daržovės ar, kaip įprasta, kuskusas, o ryžiai.

Vegetariško gali tekti paieškoti

„Tadžinui gaminti galima naudoti įvairias daržoves, tačiau dažniausiai pasirenkamos bulvės, morkos, svogūnai, raudonoji ir žalioji paprikos, česnakas ir alyvuogės. Šalia troškinama ir mėsa, tačiau ji nėra privaloma. Pagardinti naudojama druska, juodieji pipirai, imbieras, ciberžolė, paprika ir šafranas. Galiausiai viskas apšlakstoma argano arba alyvuogių aliejumi ir pabarstoma petražolių bei kalendrų lapeliais“, – marokietis dalijasi dažniausiai tadžino gamybai naudojamais produktais Kasablankoje. Jis pridūrė, kad kasdienę patiekalo ruošybą palengvina specialūs tadžinui skirti prieskonių mišiniai.

Vegetarus marokietis įspėja, kad dažnai mažesnės kavinės  neruošia tadžino be mėsos ir žuvies, todėl patiektos troškintos daržovės gali neturėti ryškaus skonio. Didesnės  maitinimo įstaigos turi specialius vegetarams ruošiamus tadžinus, į kuriuos, kaip atsvarą mėsai, dedama daugiau alyvuogių ar pomidorų, taip patiekalui suteikiant daugiau skonio.

Ir svečią pavaišinti, ir kasdienai

Maroke tadžinas yra tas patiekalas, kurį kiekvienas šeimininkas siūlo, kai sulaukia svečių: „Vietiniai tadžiną renkasi ne tik kaip kasdienį patiekalą, bet pritaiko ir šventėms ar specialioms progoms. Kiek prabangesnis šio patiekalo variantas yra naudojant avieną ar jautieną ir brangų aliejų, pavyzdžiui, paskanintą šafranu, arba argano.“



Tadžinas Maroke valgomas kelis kartus per savaitę – arabai jį ruošia apie triskart, o berberams tai – kasdienė „duona“. Norint, kad patiekalas nepabostų, reikia kaskart keisti ingredientus – naudoti skirtingas daržoves ar mėsą.

„Dažniausiai tadžinas gaminamas dideliame inde, kuriuo gali dalytis keli žmonės. Tik nesistebėkite, jei pamatysite vietinius valgant šį patiekalą rankomis. Jei dar nesate bandę tadžino kabinti bandele ar prancūzišku batonu, būtinai išmėginkite – taip kur kas smagiau!“ – patarimais, kaip tinkamai valgyti tradicinį patiekalą, dalijasi vietinis.


Kommentare


Naujausi įrašai

bottom of page