Kas geriau kildina: soda ar kepimo milteliai?

Dažnai girdime, kad tai yra tas pats. Netgi teko girdėti patarimų, kad nereikia keisti kiekio keičiant kildintoją – jei recepte įrašytas šaukštelis kepimo miltelių, tai turi būti ir šaukštelis sodos: dar ir kupinas. Gesinti? Negesinti?

Kaip yra su ta soda ir kepimo milteliais?


Jeigu turite ūpo, galite atlikti namuose eksperimentą: iškepti kepinius vienodomis sąlygomis, kad pamatytume tekstūros skirtumus.


Receptas eksperimentui:

  • 2 kiaušinių

  • 80 g cukraus

  • 30 ml aliejaus

  • Kildinimo medžiagos

  • 100 g miltų

Kiaušinius išplakite su cukrumi iki purios, kreminės masės. Nuolatos plakdami pamažu supilkite aliejų, suberkite kildinimo medžiagą ir miltus. Sumaišykite, sudėkite tešlą į keksiukų formeles ir kepkite iki 180 °C įkaitintoje orkaitėje.


Rezultatas:Nr. 1 – soda. Porėtumas netolygus, matosi skirtingų dydžių „akutės“, plutelė tvirtesnė, sprogusi. Kepinys blankesnis. (51) Ypač jaučiasi soda – ir skonis, ir kvapas.


Nr. 2 – sodos ir kepimo miltelių mišinys. (52) Porėtumas lygesnis, tolygiau iškilusi, kepinys nėra toks blankus, kaip vien su soda. Soda jaučiasi mažiausiai.


Nr. 3 – gesinta soda. (53) Porėtumas netolygus, matosi skirtingų dydžių „akutės“, plutelė tvirtesnė, giliai sprogusi. Kepinys blankesnis. Soda jaučiasi, bet mažiau nei pirmuoju atveju.


Nr. 4 – kepimo milteliai. Kepinys su kepimo milteliais yra tolygiai pakilęs, minkšta plutelė, tolygaus porėtumo ir geltonesnis. (55) Kepimo miltelių skonio nesijaučia. Taip.