top of page

Kaip prižiūrėti peilius, kad jie tarnautų amžinybę?

Virtuvės šefai puikiai žino – kokybišku peiliu atliksite tą patį darbą greičiau, lengviau ir profesionaliau, jiems negalima taupyti. Ne ką mažiau svarbu ir tai, kaip įsigiję peilį jį prižiūrėsite. Taigi, ką daryti, kad peiliai neatšiptų, neįsigertų kvapų ir ilgai tarnautų?

Pirma svarbi taisyklė jus tikrai suerzins. Peilių plauti indaplovėje – nevalia. Perskaitę šį patarimą pamanysite, kokia gi nauda iš technologijų pažangos, jei negalima tuo pasinaudoti, tačiau tiesa yra tokia: indaplovių plovikliuose yra šiurkščių dalelių, braižančių peilius – šis procesas prilygsta peilio ir švitrinio popieriaus trynimuisi vienam į kitą. Dėl to peilio paviršius nusibraižo ir tampa nelygus. Be to, taip maudomas peilis praranda aštrumą. Ką daryti? Plauti peilius pačiu paprasčiausiu būdu: vandeniu ir ūkiniu muilu ar indų plovikliu.

Antra – neatidėliokite maudynių. Pasistenkite peilius plauti vos jais pasinaudoję – taip jie neprisigers kvapų ir neperduos jų gaminamam maistui. Be to, ilgai palaikius neplautus peilius sunkiau juos nuplauti vien vandeniu ir muilu.

Trečia – pasistenkite peilius imti kuo švaresnėmis rankomis arba su pirštinaitėmis. Peilių rankenėlės paprastai būna medinės, o mediena yra porėta medžiaga, į kurią greitai įsigeria kvapai ir bakterijos, todėl jūsų peiliai gali skleisti nemalonų kvapą ne nuo pačių ašmenų, o nuo rankenėlių. Medis sunkiai nusiplauna, tad rankų švara bus pati geriausia prevencija norint peilius išlaikyti tokius pat švarius – lyg naujus!

Ketvirta – visi, net peiliai, turi turėti jaukius namus. Idant geri peiliai tikrai neįsigertų pašalinių kvapų, patartina juos laikyti specialiuose mediniuose stovuose, medžiaginiuose ar odiniuose dėkluose. Profesionalūs peiliai dažniausiai parduodami kartu su šiais priedais, tad problemų neturėtų kilti, bet jei įrankius perkate po vieną, būtinai įsigykite stovus. Puikus išradimas – magnetinės lentelės, tvirtinamomis prie sienos, prie kurių prisispaudžia peiliai. Tai – geras būdas norint sutaupyti vietos virtuvėje.

Penkta – kiekvienam peiliui yra savos funkcijos. Jei jis skirtas žuviai – naudokite būtent jai, jei daržovėms – nepradėkite pomidorų smulkinti mėsai skirtu peiliu. Paprastai ant pakuotės gamintojai nurodo peilių funkcijas.

Šešta – periodiškai peilius galąskite galąstuvais, taip pjaustymo procesas visada slys kaip per sviestą ir sumažės tikimybė susižaloti (kas neretai nutinka atšipus peiliui, kai šis nuslysta nuo pjaustomo produkto ir visa jėga rėžiasi į pjaustančiojo pirštus).

Septinta taisyklė – atidžiai rinkitės pjaustymo lenteles. Geriausiai tarnauja medinės ir minkšto plastiko, į kitas stuksendamas peilis gali greičiau atšipti. Juk ir mes mėgstame vaikščioti minkštais kilimais, ar ne?

Naujausi įrašai

bottom of page