top of page

Imbieras – prieskonis, už kurį anksčiau būtų tekę paaukoti avį

Ciberžolei ir kardamonui giminingas imbieras yra kilęs iš pietryčių Azijos ir ten žinomas kaip išskirtinis ir labai daug galių, reikalingų sveikatai, turintis augalas. Kinijoje gydimui nuo sutrikusio virškinimo jis naudojamas ilgiau nei 2 tūkst. metų. Taip pat buvo naudojamas kaip konservantas, vaistas nuo jūros ligos, apsinuodijimo jūrų gėrybėmis. Tai paaiškina, kodėl imbieras ir dabar yra naudojamas kinų jūrų gėrybių patiekaluose, o XIII–XIV a. pusė kilogramo imbiero vertė buvo prilyginama vienai aviai!

Nors daugelis, kalbėdami apie imbierą, prideda žodį „šaknis“, kulinarijoje naudojama imbiero dalis iš tiesų nėra šaknis – tai po žeme augantis augalo stiebas. Nežinodami, kaip žydi imbieras, netyčia galėtumėte pagalvoti, kad tai – eilinė egzotinė gėlė, nes imbiero žiedai toli gražu nėra tokie kuklūs, kaip krienų žiedeliai. Imbieras sukrauna geltonas ar raudonas burbuoles primenančius žiedus.

Imbieras auga tropiniuose ir šiltesnio klimato regionuose: Nigerijoje, Indijoje, Tailande, Nepale, Kinijoje, Japonijoje, bet, žinoma, geriausios kokybės ir brangiausias imbieras yra auginamas Jamaikoje (ten jis stipresnio kvapo ir skonio). Daugiausia imbiero pasaulyje užaugina Indija, kurios imbieras sudaro net vieną trečdalį pasaulio produkcijos.


imbieras

Šiandien imbieras dažniausiai naudojamas arbatoms, sausainiams, alui. Europiečiai imbierą naudoja sriubose, kinai – jautienos patiekaluose. Imbieras suteikia energijos (todėl kalėdiniai sausainiai gali vilioti ir vasarą!), aktyvina kraujotaką, nuramina vidaus organus, turi uždegimo slopinamąjį poveikį. Netgi imbierinis alus – nealkoholinis gėrimas – kurį virė Anglijos ir Amerikos kolonistai, nebuvo tik šiaip gėrimas. Jis laikytas vaistu nuo viduriavimo, vėmimo.

Imbierinių sausainių autoriais yra laikomi graikai, kurie į duoną įvyniotą imbierą valgydavo tam, kad sumažintų pilvo skausmus. Tik vėliau imbieras pradėtas įmaišyti į tešlą. Imbierinio žmogeliuko sausainio nuopelnai yra priskiriami karalienei Elžbietai I, kuri sausainius dovanodavo užsienio diplomatams.

Norėdami imbierą galėtumėte užsiauginti ir namų sąlygomis. Peiliu atskirkite iš parduotuvės parsinešto imbiero gumbus, kelias valandas pamirkykite vandenyje ir sodinkite kuo didesniame vazone. Savo derlių galėsite išsikasti po 5–6 mėnesių, kai imbiero stiebas pasieks mažiausiai 1 metro aukštį.

Naujausi įrašai

bottom of page