top of page

#3dienioidėja. Negerkite per daug glotnučių!

Trinti uogų, daržovių ir vaisių kokteiliai išties yra tapę sveikos mitybos simboliu. Bet ar pelnytai?

#3dienioidėja autorė gydytoja dietologė Barbora Jarašūnė kviečia pasikalbėti apie glotnučius. Kada iš jų gauname daugiausiai naudos, o kada ir kodėl jų kiekius reiktų riboti ir kokie glotnučiai geriausi?


glotnutis, smoothie, gydytojos dietologės Barboros Jarašūnės patarimai

„Glotnutis, trintukas, „smūtis" – tai maisto smulkintuvu pagamintas vaisių-daržovių-pieno produktų /ar jų alternatyvų/ bei kitų priedų kokteilis. Didelė stiklinė tokio gėrimo tapo bene „sveikos mitybos“ vizualine etikete.

Šie kokteiliai gali praturtinti mūsų racioną, padėti suvartoti didesnį kiekį vaisių bei daržovių. Visgi, ar mums tikrai dažnai reikalingas trintas maistas?


„Klasikinėje“ dietologijoje trintas maistas skiriamas asmenims, kurie dar neturi arba jau nebeturi dantų, neturi pilnai funkcionuojančio virškinamojo trakto ar dėl sunkios būklės nesugeba patys pavalgyti (pvz., maitinami per zondus, tiesa, šiais laikais jiems skiriami ne virtuvėje plakti, bet pramoniniu būdu pagaminti specialūs „kokteiliai"). Žodžiu, tokia maisto konsistencija yra ruošiama žmonėms, kurie neturi pakankamai jėgų, įgūdžių ar galimybių vartoti mažiau apdorotus produktus bei tiems, kuriems reikia taupyti energiją nukreipiant ją sveikimui, atsigavimui ar suvartoti didelius maisto kiekius per gan trumpą laiką siekiant užtikrinti itin didelius organizmo poreikius (pvz., profesionalūs sportininkai).


glotnutis, smoothie, gydytoja dietologė Barbora Jarašūnė, patarimai

Trintas maistas yra jau mechaniškai pradėtas virškinti maistas. Jis neskatina mūsų kramtyti, taigi, neužsilaiko burnoje ir nestimuliuoja burnos ertmės virškinimo fermentų išsiskyrimo. Geriamieji glotnučiai suteikia mažiau sotumo nei tas pats maisto kiekis, kurį asmuo sukramtytų. Be to, kramtymas svarbus ir dantų sveikatai, sklandžiam žandikaulio vystymuisi. Evoliuciškai tik kūdikystės amžiuje geriame motinos pieną ar jo alternatyvas – ūgtelėję pamažu tobuliname įgūdžius kąsti, trinti, smulkinti, į pagalbą atskuba ir liežuvis. Įdarbiname visą virškinamąjį traktą nuo A iki Ž.

Turbūt nėra naujiena, jog rekomenduojama riboti sulčių vartojimą – juose esantis cukrus yra „laisvas“ dėl savo sveikatai nepalankių savybių priskiriamas prie „pridėtinio cukraus“ kategorijos. Pamažu į diskusijas ar aprašus įtraukiami ir glotnučiai – pavyzdžiui, JK NHS rekomendacijose siūloma riboti ne tik sulčių, bet ir glotnučių kiekį – iki 1 5 0 ml per dieną!


Manau, jog sveikiems, dantis ir funkcionuojantį virškinimo traktą turintiems asmenims glotnučiai naudingiausi:

  • Kai nėra galimybių suvartoti daržovių ar vaisių kita forma (pvz., darbe, išvykoje)

  • Kai reikia taupyti energiją atsigaunant po gimdymo, operacijų, ligų

  • Siekiant praturtinti „nevalgiukų“, mažą apetitą turinčių asmenų racioną (būna etapų, kada tik tokia forma vaikai gali vartoti daržoves ir vaisius)

  • arba... kai viskas atsibosta ir tiesiog norisi įvairovės

Geriausi glotnučiai:

  • Tie, kuriuose yra daržovių:vaisių santykis bent 50:50!

  • Valgomi šaukštu (lyg trinta sriuba) – juose gali plaukioti ir kramtomų elementų!

  • Praturtinti naudingų riebalų šaltiniais – riešutais, sėklomis, avokadu, šaltai spaustu aliejumi!


Gydytoja dietologė Barbora Jarašūnė

Skanaus!

Naujausi įrašai

bottom of page