AŠ Ikona vmgonline

Uogienių avangardas – rožių žiedlapių ir pušų kankorėžių džemas!


Patikimiausias būdas ir vėl patirti tikrą gyvenimo skonį mesti kelią dėl takelio. Kalbant gastronomijos kalba – išdrįsti šiemet išsivirti, tarkim, ne tradicija tapusios raudonųjų ir juodųjų serbentų uogienės, o kokios hipsteriškesnės pušų spyglių ar rožių žiedlapių. Iškart pakvimpa iššūkiais, tiesa?

Unsplash.com nuotr.


Jeigu verdate kažką įmantresnio, nei pavyko atkapstyti VMGonline.lt komandai, būtinai mums parašykite – mes pasiryžę pamesti kelią dėl įdomaus takelio. Jeigu ne, išbandykite tai, ką kažkas jau išbandė, išvirė, išragavo ir išgyrė.

Alyvų uogienė

Pavasarį prasprogus pirmosioms alyvoms kažkas nutinka žmonių jausmams: jie irgi išsprogsta. Panašiai, matyt, pasijunta ir tie, kurie savo atsargų sandėliukų gurmaniškų produktų skyreliuose turi stiklainėlį alyvų uogienės. Ja tinka pagardinti ledus, tepti ant minkšto sūrio ar mėgstamiausių blynelių. Prabanga? Taip, bet kodėl gi ne?

Mums, lietuviams, turbūt geriausiai žinoma kaimyninėje Latvijoje, Dobelės miestelyje, verdama alyvų žiedų uogienė. Čia 4 hektaruose auga daugiau nei 200 įvairių veislių alyvų, šį sodą geriausia lankyti sezono metu t. y. nuo balandžio 15 iki spalio 15 d., gegužę vyksta Alyvų festivalis, kurio metu galima įsigyti mažutėlaičius stiklainėlius alyvinės uogienės. Tačiau alyvas mėgsta ir verda ne tik latviai, bet ir visas pasaulis. Šiemet jos, deja, jau neišsivirsite, nes alyvos seniai nužydėjusios, bet išsisaugokite receptą kitiems metams.

 1. 300 ml alyvų žiedų

 2. 300 ml vandens

 3. 150 ml uogienių cukraus

 4. ketvirčio citrinos sulčių

Alyvų žiedus suberkite į puodą storesniu dugnu. Supilkite vandenį ir užvirkite. Virkite kelias minutes, kol žiedų spalva kiek nubluks, praras ryškumą. Atsargiai įmaišykite uogienių cukrų, gerai išmaišykite. Vis pamaišydami virkite, kol sutirštės. Įpilkite citrinos sulčių, jos paryškins spalvą ir kvapą. Išpilstykite į paruoštus mažutėlaičius stiklainėlius. Laikykite šaldytuve.

Yra ir kitas to paties recepto variantas. Iš vienos stiklinės vandens ir cukraus išvirkite sirupą. Kol sirupas verda, alyvų žiedus apšlakstykite citrinų sultimis ir švelniai paspaudykite, „pamasažuokite“ rankomis, kad paleistų sultis. Sudrėkusius žiedlapius sudėkite į marlę ir išspauskite sultis į sirupą. Dar truputį pavirkite.Džiovintų rožių žiedlapių džemas

Turbūt nereikėtų stebėtis, kad apibūdindami rožių žiedlapių džemo skonį žmonės nukrypsta į poeziją, sako, kad jis nostalgiškas, elegantiškas ir šiek tiek liūdnas, primena prarastas jaunystę ir meilę. Mažiau romantiški jį apibūdina kaip saldų, kuris palieka kartėlio šleifą ir svaiginantį rožių aromatą. Trumpai tariant, skonis išties nostalgiškas.

Žiedlapių džemą skanu tepti ant skrudintos duonelės, pateptos sūdytu sviestu, o viršų pabarstyti smulkintomis pistacijomis. Galima gardinti ledus, pyragėlius, o kasdien suvalgant jo po šaukštelį ir visą savo gyvenimą.

Paprastai rožių žiedlapių džemas verdamas iš šviežių žiedlapių, o šis receptas ypatingas tuo, kad džemas verdamas iš džiovintų. Iš produktų kiekių, nurodytų recepte, pavyks išvirti mažutį stiklainėlį rožinės laimės.

 1. 1 puodelis valgomų rožių žiedlapių

 2. 1 puodelis baltojo cukraus

 3. 1 didelės citrinos arba žaliosios citrinos sultys

 4. 1 valg. šaukštas rožių vandens

 5. puodelis vandens

Į puodą suberkite žiedlapius, cukrų, supilkite vandenį ir pradėkite virti ant didelės ugnies. Kai užvirs, įpilkite citrinos sulčių, sumažinkite ugnį iki vidutinės ir pavirkite dar maždaug 10 min. Tada sumažinkite ugnį iki silpnos ir neuždengtame puode džemą virkite dar 15 min. Iki pabaigos likus penkioms minutėms, įpilkite rožių vandens. Džemas yra tinkamos konsistencijos, kai užlašinus jo lašelį ant šalto (iš šaldymo kameros ištraukto) šaukštelio jis sustingsta ir judinamas tik vos vos virpteli. Džemą stiklainėlyje laikykite šaldytuve.Pušų kankorėžių uogienė ir spyglių sirupas

Šitas įmantrybes verda visos Rusijos moterys ir reklamuoja jas kaip stiklainėlyje užsuktą sveikatos kodą. Tačiau joms nebenusileidžia ir vilnietė Rita Karčiauskienė, profesionali virėja, kuriai viena senučiukė kartą papasakojo, kas iš tikrųjų padėjo išgyventi Sibirą. „Kai nebūdavo, ką valgyti, žmonės virdavo pušų kankorėžius ir spyglius. Kai nebūdavo, kuo gydytis, gydydavosi pušų kankorėžių ir spyglių sirupais. Pušis yra stipriausias medis, juk žaliuoja ir žiemą ir vasarą, jos spygliai ir kankorėžiai vitaminų bombos!“ entuziastingai pasakoja moteris, kol kas vienintelė Lietuvoje verdanti pušų kankorėžių ir spyglių sirupą bei uogienę.

Uogienėms tinka jauni, dar minkštučiai kankorėžiukai, ne didesni nei 3 cm. Tokie skinami tik gegužės ir birželio mėnesiais. Spyglius galima skinti ir po pirmojo šaltuko, jau brandžius, sukaupusius daug vertingų medžiagų.

Išvirti pušų kankorėžių uogienę ilgas, beveik dvi paras trunkantis procesas. Kankorėžiukai skinami rankomis, nuplaunami, mirkomi dvylika valandų ir kitą parą dar šešias ar septynias verdami. „Receptas paprastas: citrinų sultys, vanduo, cukrus ir kankorėžiai, tačiau reikalauja kantrybės. Kankorėžiukais iš uogienės galima puošti tortus ir pyragaičius, vieno kąsnio sumuštinius, uogiene gardinti ledus ir košes, įdėjus šaukštelį į karštą vandenį, gerti sveikatinančią arbatą. Pušų spyglių sirupe galima virti kriaušes, abrikosus ir visokias kitokias gėrybes, iš spygliukų galima daryti cukatas“, vardija moteris.

Koks pušų uogienės skonis? Lyg pušyno po gero lietaus.Pomidorų džemas

Pomidorų džemas, tikėtina, yra mažiausiai keistas, o gal jau net ir įprastas kiekvienoje save gerbiančioje virtuvėje. Tiekiamas su krekeriais, sūriu ar paprasčiausiais blyneliais. Saldus kaip bet koks kitas džemas.

 1. 1 kg prinokusių pomidorų

 2. 300 g cukraus

 3. 1 citrinos sultys ir nutarkuota žievelė

 4. 1 vanilės ankštis

Pomidorų odelę švelniai įpjaukite ir panardinkite kelioms minutėms į verdantį vandenį. Perliekite šaltu vandeniu ir „nurenkite“ odeles. Kiekvieną pomidorą perpjaukite į keturias dalis, kruopščiai išvalykite sėklas, pašalinkite sultis. Kietą pomidoro dalį supjaustykite gabalėliais. Cukrų suberkite į puodą, užpilkite 50 ml vandens, supilkite citrinos sultis, įverkite tarkuotą žievelę, užvirkite. Kai cukrus ištirps, suberkite pjaustytus pomidorus. Virkite ant vidutinės ugnies vis pamaišydami. Prieš pat baigiant virti įmaišykite vanilę. Kai džemas sutirštėja, supilstykite į paruoštus stiklainėlius.
#pušųekstraktas #uogienė #Rusija #pušųkankorėžiųuogienė #vitaminai #pomidorųdžemas #Alyvųfestivalis #latvija #alyvųuogienė #Dobele #rožiųžiedlapiųuogienė #Sibiras #RitaKarčiauskienė

ATGAL

PASIDALINTI

© 2020 vmgonline

 • Facebook vmgonline.lt
 • Instagram vmg_vilnius
 • YouTube vmg
 • LinkedIn vmg