top of page

Pavasaris virtuvėje: kokias žoleles jau dabar galima rinkti pievose ir laukuose?

Nors ankstyvą pavasarį dar negalime pasidžiaugti savo daržų derliumi, tačiau jau dabar galime keliauti žoliauti ir pasisemti vitaminų bei mineralinių medžiagų iš gamtos suteikiamų žolelių.

Šio ketvirtadienio laidoje Alfas kartu su aromatinių žolynų ūkio savininke Milnora Pšibišauskiene aiškinosi, kokios žolelės, jau dabar randamos Lietuvos laukuose ir pievose, yra valgomos, o kurių geriau net neliesti.


kokias žoleles rinkti? Žolininkės patarimai
VMG nuotr.

Žliūgė. Koks tai augalas?

Tai piktžolė, kuri labai nervina šeimininkes. Keisčiausia, kad šiųmetinių žliūgių dar nėra, tačiau yra tokių, kurios nutirpus sniegui jau yra su žiedukais. Tai praktiškai yra visžalis augalas Lietuvoje. Jos jau brandina sėklas ir toliau mums gadins nervus.

Kita vertus, jos yra puikus ingredientas salotoms, įdarams. Tai yra vienas iš pirmųjų žalumynų, kuriuo pavasarį galime praturtinti maistą. Svarbiausia jas valgyti žalias, o ne termiškai apdorotas, nes tai patys pirmieji vitaminai po žiemos. Jos valgomos visos: tiek žiedai, tiek lapai. Tik nukirpkite šaknis ir viskas. Būtinai reikia jas švariai nuplauti: paimkite kiaurasamtį ir pakiškite su po šaltu vandeniu.


Visi žinome kiaulpienę. Ir visi žinome, kad ji yra kartoka.

Taip, šiek tiek, bet juk daugelio išgirta ir mėgstama gražgarstė taip pat turi kartumo. Net paprasčiausia salota yra karstelėjusi. Visgi ką tik išdygusi kiaulpienė neturi kartumo, nes dar nesukaupė visos savo jėgos žydėjimui bei sėklų brandinimui. Ją reikėtų valgyti šviežią.

Pirmas lietuviškas derlius yra būtent mūsų žolės, o ne šiltnaminiai augalai.


Kuo naudingos visos šios žolelės?

Pirmosios surinktos žolės yra turtingos vitaminų, mineralinių medžiagų, tai yra pirma pagalba išvalyti organizmą bei skatinti kraujo gamybą.


Kuo ypatingos dilgėlės?

Pačios pirmosios dilgelės turi šiek tiek raudonumo, kol dar pilnai neišsilapojo. Jos dar net nelabai dilgina, žinoma, nesiūlyčiautokių, ką tik nuskintų, valgyti. Sakoma, kad jas galima nuplikyti, bet šiaip gerai ir pagrūsti. Jauna dilgėlė yra tikrai minkštutė, lengvai trūkinėja ir iš tikrųjų nelabai dilgina, bet verčiau nerizikuoti. Dilgėlės ant lapelių turi mažus spygliukus, kuriems lūžus išskiria nedidelis kiekis skruzdėlių rūgčių. Kaip tik jos ir dirgina liežuvį. Todėl prieš valgydami sumalkite dilgėles smulkintuvu ar sutrinkite grūstuvėje. Aš pati iš jų gaminu sriubą, bet jas galime dėti daug kur. Dilgėlė vitaminų gausa lenkia kai kurias daržoves.


Ar tiesa, kad žoleles reikia skinti, iki žydėjimo, o vasarai įpusėjus jau nereiktų rinkti jokių žolelių, nes jos ne itin naudingos?

Netiesa. Dauguma augalų renkami iki jų žydėjimo, bet jei mes dilgėlę vis nupjaunam, tai ji ir nežydi. Jeigu mums reikia dilgėlės žiemai pasisūdyti ar pasišaldyti, galima ją rinkti visą vasarą, o žydėjimo sulaukus susirinkti sėklas, nes ir jose gausu vitaminų.


Garšva tikriausiai yra viena madingiausių žolelių, net ir restoranų šefai ją naudoja. Ką galėtumėte pasakyti apie ją?

Maistui ji vartojama labai paparastai, kaip ir visos kitos žolės. Ji neturi jokio specifinio skonio, kad nemėgtumėte. Aš garšva gardinu kotletus ar sriubą. Ją galima rinkti visus metus. Ši piktžolė visada atauginėja.


Kaip laikyti nuskintas šviežias žoleles? Tikriausiai šaldytuve porą dienų, kaip ir salotas?

Parą ar dvi. Geriausia laikyti lauke, nenuskintas (šypsosi). Nuskintos jos vysta ir praranda savo maistines medžiagas, dėl kurių jas renkame.


Kas yra čiužutė?

Tai mano pačios atradimas, kai pradėjau domėtis visais šiais augalais. Pirmiausia išgirdau tarmišką pavadinimą, nes dažniausiai naudojamos jos sėklos, kurias vadina kolitomis. Ji nėra labai išplitusi kaip piktžolė, o jos skonis primena česnaką. Ji mane labai sužavėjo, bet valgoma ji tik šviežia, nes sudžiovinus česnako skonis dingsta ir tada reikia laukti sėklų, kuriuose šis skonis išlieka.


Žmonės vis dar blaškosi: ar kiaulpienė ir pienė yra tas pats?

Ne, tai yra visiškai skirtingi augalai, turintys tik gal šiek tiek panašius lapus. Bet kiaulpienės žiedus visi atskiria, kai susiformuoja pūkai. Kiaulpienės žiedus galima valgyti. O pienės žiedas yra ant ilgo koto ir tada išsiskleidžia į du, tris ar keturis žiedynus. Kiaulpienę galima valgyti visą, o piene geriausia grožėtis.




Naujausi įrašai

bottom of page