top of page

Nė vienos žiemos šventės be mandarinų! + originalūs receptai

Ar kada susimąstėte, kodėl mandarinus šventiniam stalui renkamės lygiai taip pat rūpestingai, kaip laužome kalėdaitį Kūčių vakarą? Mes šį klausimą sau uždavėme dalydamiesi patirtimi apie tai, kur šiais metais užderėjo saldžiausi mandarinai. Ir jeigu dalis VMG komandos šventai tikėjo, kad mandarinai ant baltų mūsų staltiesių nutūpia tik dėl paprasčiausio sezoniškumo, jie turėjo prisipažinti klydę. Mandarinus anglai deda netgi į kojines, o kodėl tai reikia daryti, geriausiai paaiškina kinai.

Kinų kalboje žodis „mandarinas“ rimuojasi su žodžiu, reiškiančiu auksą. Kitas mandarinams naudingas faktorius – jų apvali forma, kinų kultūroje žyminti pilnatvę. Dėl šių priežasčių ryškiaspalvis mandarinas suvokiamas kaip turto simbolis, kurį kinų Naujųjų metų vakarą būtina ne tik padėti ant stalo, bet ir suvalgyti.

Tuo metu japonų Naujųjų metų stalas yra neįsivaizduojamas be iš dviejų suspaustų ryžių sluoksnių gaminamo pyrago „kagami mochi“, vainikuoto mandarinu „mikan“. Manoma, kad ši tradicija buvo sumoderninta dėl to, kad prieš tai pyragui naudotas citrusinis vaisius „daidai“ buvo per didelis ir per kartus. Kaip ten būtų, japonai tiki, kad „daidai“ neša sėkmę ir užtikrina, kad šeimos kraujo linija bus ilga ir niekada nenutrūksianti. Tie, kurie pyrago nesigamina patys, savo namuose paprastai turi šio pyrago imitaciją – dekoraciją.

Europietiška tradicija valgyti mandarinus prasidėjo prieš keletą šimtmečių, kai dabartinėje Turkijos teritorijoje gimęs Šv. Mikalojus paveldėjo didžiulę sumą pinigų, bet paskyrė savo gyvenimą kitiems ir tapo vyskupu. Kaip byloja legenda, Šv. Mikalojus norėjo padėti vienam vargšui vyrui, kuris be kraičio negalėjo ištekinti savo trijų dukterų. Šv. Mikalojus su savimi atsivežė tris maišelius aukso ir visus juos paleido į vyriškio kaminą. Auksas bumbtelėjo ne ant žemės, o įkrito į pakabintas ir džiūvančias mergaičių kojines. Šiandien kojinėse randami apelsinai ar mandarinai reiškia auksą.

Laikomasi ir dar vienos su ketvirtuoju dešimtmečiu ir Didžiąja depresija siejamos mandarinų populiarumo teorijos. Manoma, kad tuo metu šeimos neturėjo pakankamai lėšų dovanoms ir todėl parodyti dėmesį artimiesiems buvo įprasta dar ganėtinai retu ir egzotišku vaisiumi – mandarinu. Kartu su juo į kalėdines kojines buvo įmetami ir keli negliaudyti graikiniai riešutai.

Kalbos apie mandarinus pažadino Jūsų apetitą? Siūlome jį numalšinti šiais originaliais receptais.






Naujausi įrašai

bottom of page