top of page

Patriotai vegetarai

Kai 2015 buvo atnaujinta šauktinių tarnyba, visi pradėjo garsiau kalbėti apie kariams suteikiamas sąlygas. Anksčiau tarnybą atliekantys kariai negalėdavo rinktis savo įsitikinimų, pažiūrų ar tiesiog pasirinkimą atitinkančio valgiaraščio. Nuo šiol Lietuvos kariuomenėje šauktiniai gali rinktis alternatyvų valgiaraštį (be mėsos), o nuo 2016 m. liepos 1 d. – pageidauti ir suderinto laktovegetarinio* maitinimo. Daugiau pasakoja bylą laimėjusi teisininkė Sandra Mulevičiūtė.

Daugelį metų kariai valgė tai, kas buvo siūloma, ir niekas neeskalavo šios temos. Kaip atsirado poreikis iškelti vegetarizmo klausimą kariuomenėje?

Į mane kreipėsi šeima, kurios sūnus nuo pat gimimo yra vegetaras. Jis niekada nėra valgęs gyvulinės kilmės produktų, o, kai pasiekė potencialaus šauktinio amžių, susirūpino, ar, patekus į kariuomenę, įmanoma gauti vegetarišką maitinimą.

Kaip vyko procesas?

Lietuvos lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba ištyrė šį atvejį, nusprendė, kad nesuteikiant galimybės kariams maitintis vegetariškai, pažeidžiama teisė į lygias galimybes turėti savo filosofiją, pažiūras ir nusistatymus. Vieniems yra kančia nevalgyti mėsos, o kitiems ją valgyti. Todėl buvo pripažinta, kad Lietuvos kariuomenėje neužtikrinant vegetarinės mitybos buvo pažeistos tiek tarptautinės, tiek nacionalinės teisės aktų nuostatos. Taigi, Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija privalės užtikrinti teisę gauti vegetarišką maitinimą kariuomenėje. Lietuvoje apie tokias galimybes pradėjome kalbėti tik dabar. Kokiais pavyzdžiais rėmėtės tirdama situaciją?

Pavyzdžiui, kitose NATO šalyse, tokiose kaip JAV, Prancūzija, Danija, Italija, yra sudarytos sąlygos kariams maitintis vegetariškai. Kai kuriose Skandinavijos šalyse kariai (nepaisant to, ar jie vegetarai, ar ne) vieną kartą per savaitę maitinasi vegetariškai. Ar įmanoma paruošti sausą vegetarišką ar laktovegetarišką davinį?

Anksčiau vegetarams kariuomenėje kaip sausas davinys būdavo duodami šprotai ar kažkas panašaus. Tačiau vegetariškus sausus davinius tikrai galima paruošti. Tereikia, kad specialistai nustatytų tinkamą davinio energinę vertę.

Ką iki šiol valgydavo kariai vegetarai?

Tai, kas likdavo. Tačiau jie maitinosi nepilnavertiškai, o, atliekant tokią tarnybą ir valgant nepakankamai, galima rimtai susigadinti sveikatą. Todėl dabar bus paskaičiuota vegetariškų patiekalų maistinė vertė, kuri atitinka reikalavimus.

*Laktovegetarizmas – mityba, kurią praktikuojant atsisakoma mėsos, žuvies, paukštienos, kiaušinių. 

Comentários


Naujausi įrašai

bottom of page