top of page

Seniausią geriamą vyną pasaulyje įvertino lietuvis

Koks vynas yra seniausias? Ar tokio galima nusipirkti? Kiek jis kainuoja? Ar jis dar geriamas, o gal butelyje tik actas? Dažnai tokius klausimus užduoda žmonės, pradėję išsamiau domėtis vynu.

Iki šiol atsakyti galėdavau remdamasi užsienio spaudos pranešimais iš vyno aukcionų. O prieš kelias dienas savo patirtimi apie 1727 metų vyno ragavimą pasidalijo verslininkas ir vyno kolekcininkas Rytis Jurkėnas.

Informacijos apie 1727 metų „Rudesheimer Apostelwein“ galima rasti visuose leidiniuose, kuriuose rašoma apie retą vyną. Šis laikomas seniausiu vis dar geriamu vynu. Jums pasitaikė galimybė jo paragauti. Kaip patekote tarp išrinktųjų?  

Tai buvo tarptautinis, labai siauras, vos 8 entuziastų, kolektyvas (du lietuviai, du norvegai, du brazilai, suomis ir australas).

Esu „Fine Wine Club“, įkurto maždaug prieš 20 metų, narys. Jos įkūrėjas suomis Pekka Nuikki yra vyno kolekcininkas, kuris subūrė bendraminčius ir vis rengia reto ir įdomaus vyno degustacijas.

Ar tikrai 1727-aisiais Vokietijos Reingau regione pagamintas vynas buvo maloniai geriamas?

Iš tiesų tas vynas yra dar senesnis. Vyninė, kurioje jis padarytas, yra valstybinė, o anksčiau priklausė vienuoliams. 1960 metais buvo likusios trys didžiulės statinės, kuriose buvo laikomas 1683, 1717 ir 1727 derliaus vynas. Spėjama, kad tai buvo Riesling vynuogių vynas. Taigi, 1960 metais buvo nuspręsta visų statinių vyną sumaišyti, supilstyti į butelius ir parduoti. Etiketėje įrašyta jauniausio derliaus data – 1727 metai. Tačiau realiai ragavau XVII ir XVIII amžių vyno.

IMG_3440

Verslininkas ir vyno kolekcininkas Rytis Jurkėnas sako, kad į vyno kolekcininkų klubus patenkama tik pagal rekomendacijas arba su asmeniniu pakvietimu. . (Asmeninio archyvo nuotr.)


Ir kaip?

Nuostabus eliksyras, labai panašus į seną madeirą, tačiau su daug mažesniu alkoholio kiekiu, kupinas prieskonių, kavos ir keptų riešutų aromatų. Ramunėlių arbata ir violetinės gėlės. Nuostabus ir kompleksiškas. Burnoje – galingas vynas su masyviais prieskoniais ir vis dar vaisiškas, palaikomas puikios intensyvios rūgšties! Neįtikėtinai kompleksiškas vynas! 95 balai ir nerealus patyrimas!

Ryti, kaip patenkama į tokius reto vyno ragautojų klubus? Pakanka turėti daug arba labai daug pinigų?

Tik pagal rekomendacijas arba su asmeniniu pakvietimu. Svarbiausias dalykas yra ne pinigai, bet profesionalumas. Visai neseniai savaitgalį ragavome 130 XX amžiaus septintojo dešimtmečio geriausių ir įdomiausių vynų. Reikia didelės patirties, kad išlaikytum tempą, sugebėtum aklai vertinti ir dar užrašinėti, o paskui dalyvauti tą degustaciją aptariant. Tokiose degustacijose vynas nėra geriamas, vertintojai jį išspjauna.

Kokių profesijų žmonių ateina į tokias degustacijas?

Nedidelė dalis yra vyno pardavėjai. Didžioji dauguma yra verslininkai, didelių įmonių vadovai, susirenkantys iš viso pasaulio. Daugumai tai yra hobis, tik keli yra vyno pardavėjai. Dauguma turi savo verslus, yra didelių įmonių vadovai, jie atskrenda iš viso pasaulio.

Kiek tai kainuoja?

Mes kalbame apie vyną, bet ne apie pinigus. Yra stojimo, narystės mokesčiai, už visas degustacijas taip pat reikia mokėti. Degustacijose būna po 15–18 žmonių.

Pagal išsilavinimą esate medikas, vadybos magistras, profesionalus karjeros konsultantas, prieš kelerius metus Londone įkūrėte vyno pardavimo įmonę „Clos&Cru“. Kaip ir kada jus įtraukė vyno pasaulis?

Nuo 2002 metų aktyviai domiuosi ir kolekcionuoju šampaną. Dabar mano akiratyje yra ir Bordo, Burgundija. Pradėjau studijuoti „French Wine Society“, sieksiu gauti Burgundijos master level sertifikatą.

Tie, kurie pamėgsta šampaną, paprastai turi įdomių istorijų, susijusių su šiuo gėrimu.

Kartą su draugais dėl įdomumo oro uoste nusipirkome „Perrier Jouet Belle Epoque 1996“. Tiesiog norėjome sužinoti, kuo skiriasi 100 eurų kainuojantis gėrimas nuo bemaž dešimt kartų pigesnio „Freixenet“. Tuo metu dažnai jį rinkdavomės, nes tikdavo ir patikdavo. Taigi išragavome tą brangųjį šampaną ir atsidarėme „Freixenet“. Tą akimirką ir įvyko atsivertimas. Pastarojo gerti nebesinorėjo. Kokybės skirtumas buvo didelis ir akivaizdus.

Pradėjau domėtis šampanu, jo istorija, gamyba, susipažinau su geriausiu šampano degustuotoju pasaulyje švedu Richardu Juhlinu, dalyvavau jo organizuojamose kelionėse į Šampanę. Ten esu buvęs daugiau nei 30 kartų. Šiemet tebuvau tik du kartus…

Jūratė Sprindžiūnaitė

VynasDraugaiLogo

Vartodami alkoholį rizikuojate savo sveikata, šeimos ir visuomenės gerove.


Naujausi įrašai

bottom of page