top of page

Plautas parduotuvėje ar plauti namuose?Parduotuvių lentynose akį traukia gražios švarios morkos, plauti fasuoti špinatai, petražolės, svogūnų laiškai ir kitokios daržovės bei prieskoninės žolelės. Tačiau ar plautus produktus galima vartoti vos išėmus iš pakuotės, ar vis tik juos reikia papildomai nuplauti?

„Jeigu ant produkto pakuotės pažymėta, kad jis yra plautas, reiškia, kad tie vaisiai ar daržovės saugūs, nes juos plauna kelis kartus. Bet siekiant apsisaugoti nuo bakterinės infekcijos, būna, kad produktą mirko silpnuose chloro tirpaluose. Problema ta, kad ant tų vaisių ir daržovių gali likti didesnis chloro kiekis, kuris nėra pageidautinas. Žinoma, Europos Sąjungos tarnybos prižiūri, kad to nenutiktų, bet visko pasitaiko. Tie didesni kiekiai chloro gali neigiamai atsiliepti sveikatai. Aš rekomenduoju produktus perplauti, tačiau jeigu būnant iškyloje gamtoje nėra galimybės jų perplauti švariu geriamuoju vandeniu, tai nuo vieno karto tikrai nieko neatsitiks“, – sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Aurelija Drumstienė.

Kodėl juoduoja greičiau?

Prieš pateikdami parduotuvėms, ūkininkai ar fasuotojai mechaniniu būdu morkas nuplauna švariu vandeniu. Taip pažeidžiamas paviršinis šių daržovių odelės sluoksnis: „Normalu, kad plauti produktai, parsinešus juos namo, greitai pajuoduoja. Lygiai taip pat būna, jeigu žmogus kokį nors produktą nulupa ir palieka jį porą parų gulėti, tada jis neturi apsauginės funkcijos ir, aišku, pradeda greičiau gesti“, – sako Aurelija Drumstienė.

Pavyzdžiui, morkose pajuodavimai dažniausiai atsiranda nuo natūraliai jose esančių *fenolinių junginių, kurie, reaguodami su aplinkos oru, padaro juodos spalvos dėmeles. Labai panašūs procesai vyksta tada, kai perpjautas obuolys paruduoja. Šią nepageidaujamą reakciją dar labiau skatina ilgas plautų morkų sandėliavimo laikas vėsiose patalpose.

Kartais pirkėjai mano, kad morkos ruduoja, nes yra pertręštos azotinėmis trąšomis. Tokioms morkoms būdinga pavandenijusi šerdis, jos greičiau pūva, bet spalva nuo to nesikeičia.

* Augaliniai antioksidantai

Comments


Naujausi įrašai

bottom of page