Jeigu avinžirnius skardinėje pirkdavote tik dėl avinžirnių, greitai tai gali pasikeisti. Avinžirnių nuopilas, kuris anksčiau nė nesusimąstant buvo laikytas maisto atliekomis, šiandien yra vadinamas didžiausiu veganiškos virtuvės atradimu. Pirmą kartą prieš dvejus metus į save dėmesį atkreipęs produktas žengia ir į didžiausių restoranų virtuves. Ar avinžirnių nuopilas taps naujuoju lapiniu kopūstu? Šį klausimą užduoda Grubstreet.com.
Apie šio galimo veganiškos virtuvės produkto panaudojimą profesionalioje virtuvėje pirmasis susimąstė „Nix“ restorano konditeris Italivi Reboreda, kai jam buvo duota užduotis sukurti ir veganams tinkantį ananasinį desertą. Virtuvės šefas primygtinai reikalavo, kad desertas turėtų suflė struktūrą. Ananasą iškepęs krosnyje ir jį pagardinęs makadamijos riešutais bei tamarindų glajumi, I. Reboreda negalėjo veganiškame restorane deserto vainikuoti paprasčiausio morengo sluoksniu.
Taip į konditerio akiratį pateko gana netikėtas ingredientas – avinžirnių nuopilas. Dar kitaip veganų vadinamas „aquafaba“ yra tirštas skystis, kuris išpilamas nusunkiant konservuotų avinžirnių skardinę. Šio avinžirnių ir kitų ankštinių kultūrų nuopilo savybės prilygsta kiaušinių baltymams. Suplakęs nuopilą su cukrumi ir actu I. Reboreda išgavo purią veganišką plaktą grietinėlę, kurią žada naudoti ir tolimesnėje desertų gamyboje.
Eksperimentais, sėkmėmis ir nesėkmėmis naudojant „aquafaba“ dalijasi viso pasaulio veganai. „Aquafaba“ turi netgi savo vardu pavadintą internetinį puslapį. Iki šiol daug veganiškų atitikmenų gyvulinės kilmės baltymams nebuvo rasta. Nors iš avinžirnių nuopilo gaminamai putai trūksta standumo ir ji yra jautri žemai temperatūrai, šiuo atradimu yra džiaugiamasi ir siekiama kuo daugiau sužinoti apie šio produkto savybes padidinant jo efektyvumą. JAV parduotuvių lentynas jau šį mėnesį pasieks pirmasis veganiškas majonezas, gaminamas iš avinžirnių nuopilo.