top of page

Pagaliau paaiškėjo tiesa: 11 intriguojančių mitų apie naująjį alkoholio kontrolės įstatymą

Neseniai įsigaliojusio alkoholio kontrolės įstatymo vingiai aiškūs ne visiems: sklando daug gandų, nelabai aišku, kas galima, o kas ne. Sulaukę daugybės užklausų iš skaitytojų, VMGonline.lt nusprendė pasidomėti bei trumpai ir aiškiai išdėstyti su naujuoju įstatymu susijusius niuansus. Į mūsų klausimus atsakė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) Tabako ir alkoholio kontrolės skyriaus vedėjas Jurgis Kazlauskas.

  1. Ar miesto mugėse, pavyzdžiui, Kaziuko, nebebus galima gatvėje atsigerti alaus? Ar kitąmet kalėdinėje mugėje bus galima išgerti karšto vyno?

Nuo šių metų sausio 1 d. masinių renginių prekyboje alkoholiu niekas nepasikeitė. Prekyba pilstomu alumi ir natūralios fermentacijos sidru toliau leidžiama. Prekyba vynu visuomet turėjo ypatumų, tačiau jie nepasikeitė – kaip ir anksčiau, ne visuose masiniuose renginiuose galima prekiauti vynu.

  1. Ar žurnaluose ir naujienų portaluose galės pasirodyti straipsniai apie alkoholinių gėrimų kultūrą?

Priklauso nuo to straipsnio. Komerciniai straipsniai, kuriais siekiama reklamuoti alkoholinius gėrimus arba jų gamintojus, negalimi, tačiau objektyvūs bendro pobūdžio straipsniai nedraudžiami.


mangų kokteilis su bazilikais
  1. Ar kavinėse ir baruose bus uždrausti bokalai ir skėčiai su alkoholio gamintojų logotipais?

Ne, nebus. Alkoholio prekybos vietose pateikti alkoholinių gėrimų prekės ženklus leidžiama. Lauko kavinė taip pat yra laikoma prekybos vieta.

  1. Ar tiesa, kad nuo šiol someljė nebegali vesti alkoholinių gėrimų degustacijų su tikrais gėrimais, todėl naudos nealkoholinius pakaitalus (nealkoholinį alų ir pan.)?

Netiesa, someljė profesija niekur nedings, tačiau jie neturėtų užsiimti reklama. Patarti ir suteikti informaciją apie vynuogių rūšį, kilmės šalį ir kitas vyno savybes, žinoma, kad gali.


Burokėlių, avokadų ir aviečių kokteilis
  1. Ar tiesa, kad nešantis alkoholinio gėrimo butelį, tačiau nepridengus jo etiketės, gresia bauda?

Vartotojai gali neštis įsigytą produkciją taip, kaip jiems patogu.

  1. Ar tiesa, kad, pridengus alkoholinio gėrimo butelį, jį galima gerti gatvėje kaip JAV?

Ne, viešoje vietoje alkoholinius gėrimus vartoti yra draudžiama.

  1. Ar tiesa, kad marškinėlius su alkoholio prekės ženklu teks išmesti?

Butelių atkimšimo ir užkimšimo priemonės, taurės, stiklinės, bokalai, galbūt galima paminėti šampano kibirėlį, gali būti su prekės ženklais ir jų pavadinimais. Tačiau ši taisyklė skirta ne vartotojams, o alkoholio platintojams, verslo subjektams. Jiems negalima platinti kepuraičių, marškinėlių su alkoholio gamintojų prekės ženklais ir pavadinimais, nes tai yra laikoma reklama. Vartotojams, pavyzdžiui, anksčiau įsigijusiems marškinėlius su alkoholinių gėrimų prekės ženklais arba pirkusius juos ne Lietuvoje, šis apribojimas negalioja. Niekas į jų spintą tikrai nelįs.


Renginio organizatorių nuotr.
  1. Ar butelis šampano (arba putojančio vyno) gali būti atnešamas ledukų kibirėlyje? Ar jo turinio nereikia perpilti i nefirminę tarą, pavyzdžiui, ąsotį?

O kodėl negali būti atneštas? Šampano butelis, jeigu yra parduodamas viešojo maitinimo vietoje – bare, restorane – atnešamas kibirėlyje ir barmeno išpilstomas į taures. Svarbu, kad jo vartojimas būtų užtikrintas vietoje. Butelis tikrai gali stovėti ant klienų stalo.

  1. Ar tiesa, kad yra uždrausta bet kokia komunikacija su alkoholiu susijusiems renginiams, pavyzdžiui, „Vyno dienos“ ir kitiems?

Nėra draudžiama platinti informaciją apie renginį. Tačiau šis klausimas labai individualus – priklauso nuo to, kaip, kur ir kokio pobūdžio ta informacija. Jeigu renginys yra komercinis, ko gero, jis bus organizuojamas įmonės, besiverčiančios komercine veikla, tuomet didėlė tikimybė, kad ta informacija yra komercinio pobūdžio. Tačiau, kaip ir minėjau, reikia labai atsakingai įvertinti konkrečią situaciją.

  1. Ar tinklaraščiuose galima skelbti nuotraukas iš renginių, kuriuose matosi alkoholio reklama arba pati produkcija?

Prieš skelbiant informaciją sau pačiam reikia atsakyti į klausimą – kokiu tikslu viešinu tokią informaciją? Ar už tai gavau kokį nors atlygį iš alkoholio gamintojo ar prekybininko? Fiziniai asmenys, nesiekdami komercinių tikslų, o vadovaudamiesi savo asmeniniais interesais, drąsiai gali publikuoti nuotraukas. Jei tai daroma kažkieno užsakymu ar naudai, visai kas kita. Kiek kitokia situacija – jei tinklaraštis yra toks populiarus, kad laikomas visuomenės informavimo priemone.

  1. Ar keisis maisto ir alkoholinių gėrimų į namus pristatymo laikas? Pavyzdžiui, alkoholį perkant elektroninėje parduotuvėje („Barbora“ ar kitoje) 15 valandą, jis galės būti pristatomas 21 val.?

Alkoholiniai gėrimai iš prekybos vietos darbo dienomis yra pristatomi 10–20 val., o sekmadieniais – iki 15 val.

Naujausi įrašai

bottom of page