Lietuvių šefai pristato žuvį, kuri matė net dinozaurus

Šviežios žuvies restoranas „Šturmų švyturys“, įsikūręs sostinės Užupio rajone, – tarsi Lietuvos pajūrio ambasada, siekianti sugrąžinti lietuvišką laukinę žuvį ant mūsų stalo. Tačiau net visko matęs vaišių stalas, išvydęs vieną keisčiausių ir seniausių žuvų pasaulyje – nėgę, liks priblokštas ekskliuzyvo. „Šturmų švyturio“ įkūrėjai – Česlovas ir Asta Žemaičiai – pristato šią įspūdingos išvaizdos ir labai malonią gomuriui žuvį, apie kurią jau ne vieną šimtmetį sklando legendos.


sturmai10

NĖGĖ EINA Jaunaties pjautuvas prasmego debesų juodybėje. Staiga pakilęs vėjas, maišydamasis su kumščio dydžio sniego kąsniais, suko ratus be atvangos čaižydamas Kuršių marių paviršių – jos atrodė pasišiaušusios tarsi kelias dienas neskusta žvejo Broniaus barzda. Bet Bronius, stebėdamas kūną kiaurai košiantį gamtos šėlsmą, visa savo esybe jautėsi laimingas. – Nėgė eina, – pasakė pats sau kone didžiuodamasis, o jau netrukus šį sakinį skandavo visas pamarys. Nieko nelaukdama nėgė atkeliavo ir į sostinę – restoraną „Šturmų švyturys“, kur buvo pateikta gurmanams ant stalo pačiais įvairiausiais pavidalais: nuo užtepėlės iki troškinio.

Taip atrodo ant ledo besiilsinti nėgė. Išvaizda tikrai baugoka, bet skonis atperka viską.

Taip atrodo ant ledo besiilsinti nėgė. Išvaizda tikrai baugoka, bet skonis atperka viską.


IR BAUGU, IR PAGLOSTYTI NORISI Taigi, kas ta visų Mažosios Lietuvos gyventojų taip mėgstama ir laukiama nėgė? Ogi viena seniausių žuvų pasaulyje. Ji tokia sena, kad jos proproprobobutė savo akimis regėjo dinozaurus. Ir atrodo ši tarsi koks enciklopedinis reliktas. Ilga kaip gyvatė. Kūno šonuose, ties galva, atsivėrusios 7 žiauninės angos, dėl ko žuvis primena primityvų pučiamąjį muzikinį instrumentą. Straublys (na, gerai, ne straublys, bet žuvies burna atrodo panašiai) apsiginklavęs begale keistai susipynusių dantų. Reikia pripažinti, kad tai – viena keisčiausių kada matytų žuvų, išvaizdos specifiškumu nenusileidžianti egzotiškoms adatžuvėms ar žuvims skraiduolėms.


Rūkytos nėgės užkandis ant burokėlių karpačo

Rūkytos nėgės užkandis ant burokėlių karpačo

BLOGO ORO PRINCESĖ „Nors didžiąją gyvenimo dalį nėgė praleidžia Baltijos jūroje, pas mus vėlyvą rudenį atkeliauja neršti. Pagrindinis jos kiekis atplaukia į Kuršių marias. Kada tiksliai ji pasirodys, atsakyti sunku. Nėgės sezonas prasideda skirtingai. Tai priklauso nuo jaunaties pradžios ir oro. Kuo jis blogesnis, tuo didesnė tikimybė, kad, žvejų terminais kalbant, „nėgė eis“. O kai ateina, žuvis gaudoma specialiomis gaudyklėmis, kur, tarsi į kišenę įplaukusi, ji pasitinka savo likimą – žvejo rankas“, – apie išskirtinę žuvį pasakojo virtuvės šefas Česlovas Žemaitis, pridurdamas, kad „Šturmų švyturys“ – vienintelis restoranas Lietuvoje, pateikiantis šią ypač gardžią, riebią žuvį savo lankytojams.

Nėgės troškinys

Nėgės troškinys


Paprastai nėgė gaminama ilgai kepant ant grotelių arba ją rūkant. Ji yra puikaus skonio, bet dėl keistos išvaizdos lietuviai į ją žiūri įtarokai. „Mes veržiamės ragauti jūros gėrybių iš užsienio, bet pamirštame gėrybes, esančias greta mūsų. O nėgė – tai mūsų marių gėrybė. Mėgaukimės ja“, – ragino virtuvės šefas, pristatydamas trijų patiekalų meniu.

Patiekalų kainos, įvertinus žuvies sezono trumpumą ir išskirtinumą, – įkandamos. Kiekvieno patiekalo kaina yra skirta dalintis 2-3 asmenims. Didelis žuvienės puodas – 7,50 Eur. Nėgės užkanda – 18 Eur, sūdytas žiobrys – 15 Eur, šlakio karpačas – 16 Eur. Nėgės troškinys mažas puodas 2-3 asmenims – 35 Eur, didelis puodas 4-5 asmenims – 55 Eur.

Klasininis aviečių desertas, patiekiamas "Šturmų švyturyje". Valerijos Stonytės nuotr.

Klasikinis aviečių desertas, patiekiamas „Šturmų švyturyje“. Valerijos Stonytės nuotr.


Jei ir jūs norite paragauti šios ypatingos šviežiai sugautos žuvies patiekalų, pasimėgauti šampanu, vokišku ir austrišku vynu, kurį patys importuoja ir su maistu preciziškai suderina restorano šefai, „Šturmų švyturys“ laukia iškėlęs septyntaškę nėgės vėliavą. Paskubėkite – nėgė čia svečiuosis vos gerą mėnesį, nes… ji, kaip ir katinas iš animacinio filmuko, ateina ir iškeliauja kada panorėjusi.

#restornas #šturmųšvyturys #žuvis

Alfo didysis kulinarinis šou naujasis sezonas vmgonline1.jpg
Alfo didysis kulinarinis šou naujasis sezonas vmgonline.jpg