top of page

Lietuviškumo ieškant: alus iš beržų sulos

Lietuvoje viešėjęs vienas garsiausių pasaulio aludarių Garrett Oliver paliko savo pėdsaką ir mūsų šalies alaus kultūroje. Kartu su eksperimentinėmis „Raudonų plytų alaus dirbtuvėmis“ amerikietis sukūrė alų, kurio vienu pagrindinių ingredientų tapo lietuviška beržų sula. Gamintojai sako, kad šis produktas žymi naują alaus kultūros raidos etapą šalyje, kuomet alus imamas vertinti ir ragaujamas panašiai kaip vynas – lėtai, ieškant subtilesnių skonių, derinant su maistu.

Išsamiausio pasaulyje alaus gido, išleisto bendradarbiaujant su Oksfordo universiteto leidykla, kitų knygų apie alų autorius ir gerai žinomos „Brooklyn Brewery“ craft alaus daryklos vyriausiasis aludaris Lietuvoje „Raudonų plytų alaus dirbtuvių“ kvietimu lankėsi šią vasarą.

Prie naujojo lietuviško eksperimentinio alaus skonio prisidėjo ir „Brooklyn Brewery“ craft alaus daryklos vyriausiasis aludaris Garett Oliver.


G. Oliver apsilankymo rezultatas – po keleto mėnesių brendimo katiluose dienos šviesą išvydęs – quadrupel stiliaus alus, kuriam suteiktas muzikalus „Jam Session“ pavadinimas, brėžiant paraleles tarp muzikavimo improvizuojant skirtingais instrumentais ir aludarystės naudojant skirtingus ingredientus.

Alus ragaujamas kaip vynas – lėtai, ieškant subtilesnių skonių, derinant su maistu

„Jau vien G. Oliver apsilankymas mūsų šalyje yra reikšmingas įvykis besidomintiems alaus kultūra, o bendradarbiavimas su juo kuriant naują skonį yra tai, apie ką svajoja daugelis craft aludarių pasaulyje. Garrett turėjo daug idėjų, kokį alų virti, bet labai stipru pasirodė gamybai naudoti tai, kas būdinga Lietuvai ir sezonui, kuriuo virėme – beržų sulą. Buvo įdomus jausmas stebėti, kaip 10 tonų beržų sulos pilame į virimo katilus – tai buvo nauja ir patiems katilams“, – pasakoja „Raudonų plytų alaus dirbtuvių“ aludaris Andrius Bagdzevičius.

Jo teigimu, šis alus – visai kitas žingsnis Lietuvos alaus kultūroje, kuris dar labiau sulygins alų su kitais, dažnai įsivaizduojama, prabangesniais gėrimais, pavyzdžiui, vynu.

G. Oliver, kuris taip pat yra alaus derinimo su maistu žinovas sako, kad „Jam Session“, kaip ir kiti quadrupel stiliaus alūs, puikiai dera prie keptos mėsos patiekalų – jautienos ar kiaulienos kepsnio, keptos anties, kalakuto ar viščiuko, taip pat ir prie kai kurių desertų – kas lietuviams vis dar atrodo gana neįprasta.

Quadrupel stiliaus alūs yra gana stiprūs, labai sausi, nesaldūs, pasižymintys sodriu skoniu, kuriame galima pajusti džiovintų vaisių užuominų. Jo gamybai naudojamas karamelizuotas cukraus sirupas, kurio skonis primena creme brulee paviršių dengiantį degintą cukrų. Visa tai galima atrasti ir naujajame aluje. Be to, šis alus labai gerai bręsta, jo skonis išliks puikus, o gal net geresnis po pusės ar vienerių metų“, – sako G. Oliver.

„Jam Session“ alus yra ne pirmasis „Raudonų plytų alaus dirbtuvių“ skonis, sukurtas bendradarbiaujant su kitais kūrėjais, tačiau pirmasis, prie kurio prisidėjo toks alaus kultūros autoritetas kaip G. Oliver. Lietuvos alaus mėgėjams anksčiau jau buvo pristatytas „Raudonų plytų“ alus, sukurtas kartu su kavos gamintojais ir jos kultūros propaguotojais. Be to, dirbtuvės, kurdamos naujus produktus, nuolat bendradarbiauja ir su įvairiomis kultūros iniciatyvomis – kino ar gatvės meno festivaliais.

Vartodami alkoholį rizikuojate savo sveikata, šeimos ir visuomenės gerove.

Naujausi įrašai

bottom of page