Koronaviruso smūgis geriausiems: danų „Noma" tampa „burgerine", lietuvių „Sweet root" užsidaro


Pasaulis po koronaviruso tikrai bus kitoks. Ir jis jau yra kitoks, nepaisant to, patinka tai jums ar nepatinka. Pokyčiai gastronomijos pasaulyje taip pat dideli.Noma" grįžta...

Vakar, po kelis mėnesius trukusio karantino, Kopenhagoje (Danija) duris atvėrė garsusis, vienu geriausių restoranu pasaulyje vadinamas, šefo Rene Redzepi Noma". Tačiau duris atvėrė ne tas inovatyvusis Noma", kuriame kelių šimtų eurų vertės degustacinei vakarienei reikia registruotis prieš kelis mėnesius. Duris atvėrė burgerių ir vyno baras Noma", kuriame maisto išsinešti gausite ir už 15 eur. Jį galima bus suvalgyti šalia, pievelėje, pasitiesus pikniko kilimėlį saugiu atstumu nuo kitų valgytojų.

Naujiena gastronomijos pasaulyje sutikta visaip. Vieni sveikina radus sprendimą kaip nors dirbti ir užsidirbti, kiti liūdi arba piktdžiugiškai vadina tai nuosmukiu.

Ką sako pats šefas? Kad laikai sunkūs, žmonių piniginės ir gastroturizmas atsigaus geriausiu atveju po kelių metų, o gyventi reikia. Dabar mes kalbame apie buvimą kartu, o ne apie inovacijas"


...Sweet root" išeina

Žinia, kad duris uždaro vienas inovatyviausių, konceptuliausių, geriausių Lietuvoje restoranų (turbūt ne nuodėmė pavadinti jį lietuviškąja Noma") bendruomenę, per šešis kūrybos metus susibūrusią aplink Sweet root" idėją, smarkiai nuliūdino. Gera žinia ta, kad jie pažadėjo sugrįžti.

Ta proga vmgonline.lt komanda kalbina Sweet root" įkūrėją ir vadovą Sigitą Žemaitį.Feisbuko paskyroje paskelbėte žinutę, kad užsidarote... laikinai. Smalsu paklausti, ką tai reiškia? Ar turite užsibrėžę kažkokius to laikinai” rėmus?

Sweet Root" mums nėra ir nebuvo tik restorano pavadinimas ar fizinė lokacija. Tai idėja, filosofija, vertybės. Esame priėmę nelengvą sprendimą, kad toks, koks Sweet root" buvo (fine-dining restoranas), greitai grįžti negali, tam nėra aplinkybių. Norime ar nenorime, gastro aplinka per pastaruosius mėnesius pasikeitė. Tad laikinai” reiškia du dalykus: šiuo metu dėliojame planus, kaip Sweet Root" gali grįžti kitame amplua ir neatmetame galimybės, kad po kurio laiko, Sweet Root" gali atgimti ir naujam fine-dining restorano etapui.


Ar sprendimas pasitraukti priimtas dėl sudėtingos koronaviruso sukeltos situacijos?

Taip, šis sprendimas buvo tiesiogiai įtakotas susidarusios situacijos dėl Covid-19 pandemijos ir jos pasekmių artimoje ateityje. Karantino paskelbimas ir laikinas ribojimas vykdyti veiklą turėjo tik nedidelę įtaką. Pagrindinė priežastis pasikeitusi gastroturizmo aplinka bei ekonominė situacija ir tikimybė, kad normalus ritmas negrįš dar bent metus ar du. Tokiomis sąlygomis, kai ekonominė perkamoji galia mažėja, turistų srautai yra daug kartų mažesni nei buvo, veikti fine-dining restoranui būtų labai sudėtinga. Ypač, kai didesnė dalis svečių buvo atvykę iš kitų šalių. Tai rodo ir kitų, daug didesnių miestų, pavyzdžiai. Tad vienintelė išeitis yra keisti formatą bei prisitaikyti prie naujų aplinkybių. Kad tą padarytume, nusprendėme pristabdyti save ir duoti sau laiko perdėlioti mintis. Juk nėra lengva nubraukti tai, ką kūrei ir kokiu restoranu tikėjai pastaruosius šešerius metus, ir per naktį jį transformuoti. Nesinori skubėti.