„Mafija mafija mafija visur“, – dainuoja vienas lietuvių atlikėjų ir yra visiškai teisus. Mafijai nesvarbu, kaip uždirbti pinigų, nes svarbiausia – apskritai jų uždirbti. Taip Italijos maisto sektorius, šaliai vaduojantis iš krizės, tapo patraukliu taikiniu. Juk iš italų gali atimti daug, bet tik ne lėkštę makaronų, apšlakstytų alyvuogių aliejumi, dėl kurio į Italiją atvyksta pusė pasaulio, o likusi pusė itališkus produktus tiesiog perka.
Neseniai viešint Sicilijoje su žodžiu „mafija“ susidurdavau kone kasdien. Neaplenkė jis net ruošiant reportažą apie „Michelin“ žvaigžde įvertintą restoraną, kurio šefas, dievaži, – tikro mafiozo iš filmų prototipas. O ir pats rajonas, kuriame veikia šis restoranas, garsėja mafijos įtaka. Todėl nenustebino prieš kelerius metus skelbta statistika – maždaug 5 tūkstančiai restoranų Italijoje yra valdomi mafijos.
Visgi restoranais nėra apsiribojama, nes gerokai didesnis kąsnis slypi arčiau žemės. Mafijos čiuptuvai apraizgė ir žemės ūkį. Kartu sudėjus iš žemės ūkio ir maisto verslo vien 2015 metais mafija uždirbo 16 mlrd. eurų. Per 2016 metus šis skaičius išaugo ir pasiekė daugiau nei 21 mlrd. eurų.
„Taip kenkiama Italijos maisto įvaizdžiui pasaulyje, mafijos atstovai taip pat kelia grėsmę vartotojų sveikatai ir kenkia aplinkai“, – sako Italijos žemės ūkio instituto vadovas.
Šio instituto tyrimas parodė, kaip plačiai nusidriekusi nusikaltėlių gaujų įtaka: labiausiai – pietuose, pavyzdžiui, Sicilijoje. Teigiama, kad vieną iš pietinių vietovių, Ragūzą, kuri garsėja savo ištisus metus renkamu pomidorų derliumi, nusikaltėliai yra užvaldę iki galo.
Apskritai tik 4 iš 102 Italijos provincijų neturėjo jokių ženklų, kad čia vykdoma nusikalstama veikla žemės ūkio sektoriuje. Italijos maisto sektorius yra toks platus, kad kiekvienas nusikaltėlių sindikatas ar net atskiri klanai yra pasidaliję atskiras sritis.
Taigi, dėl mafijos veiklos jūs nebegalite būti tikri, kad perkate aukščiausios kokybės alyvuogių aliejų ar mocarelą – mafijai nesvarbu, kokį šalies įvaizdį jie formuoja kenkdami produktų kokybei. Tyrėjai atsekė, kad vienas iš mafijos klanų Kalabrijos regione kontroliavo „extra virgin“, t. y. labiausiai vertinamo, alyvuogių aliejaus eksportą į JAV. Tik maža smulkmena – šis aliejus buvo pagamintas iš pigių alyvuogių likučių, kurių galima pigiai įsigyti Viduriniuose Rytuose.
Nusikaltėlių sindikatai gali pavogti ištisas ūkininkų galvijų bandas ir pasėlių derlių. Žinoma, kad vienas didžiausių sindikatų kontroliuoja mandarinų, apelsinų ir citrinų eksportą į JAV. Jie taip pat įsiskverbė ir į platinimo bei pardavimo tinklus, taip sukeldami kainų šuolius galutiniam vartotojui.
Pasaulio banko duomenimis, žemės ūkis sudaro apie 2,2 proc. bendrojo Italijos vidaus produkto, o jame dirba apie 4 proc. visos šalies darbo jėgos. Tad atsakingos institucijos ragina Italijos vyriausybę stiprinti teisines priemones ir apginti šalies ūkininkus nuo mafijos grupuočių, nes tik taip žemės ūkio sektorius galėtų sugeneruoti daugiau pajamų, o ženklas „pagaminta Italijoje“ nekeltų jokių abejonių.
Radijo komentarą galite išgirsti ČIA:
Comments