top of page

Kodėl tokie brangūs? Traškūs faktai apie pistacijų riešutus

Ne vanilė, ne šokoladas ir ne karamelė. Tai pistacijos mums kelia sentimentus, bet ar pastebite, kad daug lengviau įpirkti kaušelį ledų nei pakelį riešutų? Kartą netgi ėmėme ieškoti artimiausių pistacijų augintojų, kad galėtume užsiauginti savo pistacijų. Vėliau meilė pistacijoms ir šaltas protas VMGonline.lt komandą privertė užduoti sau klausimą, kodėl už pistacijų riešutus mokame daugiau nei už kitus. Deja, mūsų atradimai privertė dar labiau sudievinti šiuos traškius riešutėlius.

Pistacijų medžiai yra gana ištvermingi ir gali prisitaikyti prie skurdaus dirvožemio ir nepalankių oro sąlygų, jei turi pakankamai erdvės šaknims plėstis, tačiau kelia dar du reikalavimus: jiems reikia šaltų žiemų pažadinti pumpurus ir karštų bei mažai drėgnų vasarų riešutų brandinimui. Tokie kriterijai pistacijų augintojų kandidatų sąrašą sumažina iki trijų pasaulio vietų: Turkijos, Irano ir Kalifornijos (JAV).


pistacijos

Jei jau nudžiugote pamatę savo pistacijų medžio daigą, nereikėtų džiaugtis per anksti. Riešutus medis pradeda brandinti po 6–7 metų, o savo aukso amžių ir derliaus piko metą pasiekia savo 15–20 augimo metais. Kita bėda ta, kad net vienas pistacijų medis nenumalšins minios noro greičiau kepinti ir sūdyti riešutus, nes gero derliaus metais vienas medis sunokina vos 23 kg riešutų (bertoletijos kasmet sunokina apie 115 kg riešutų). Kadangi pistacijų medis yra dvimetis augalas, gerą derlių kitąmet visada lydi daug prastesnis.

Galiausiai, nuimtas pistacijų derlius turi būti rūšiuojamas žmogaus rankomis, nes riešutus gali būti apėmęs pelėsis, kitos ligos. Todėl riešutų augintojai pabrėžia, kad mokėdami didesnę sumą mokame už visą nematomą darbą, dėl kurio ir gliaudome riešutus. Na, o riešutų kainos yra panašios ir toliau augančios visose šalyse. Kokybiškiausios ir trokštamiausios pistacijos yra užauginamos Kalifornijoje, o tai dar labiau išaugina riešutų kainą ir jos priklausomybę nuo nenuspėjamų kaitrų ar liūčių.


pistacijos

Kitos linksmesnės žinios apie pistacijas

  1. Pistacijos riešuto skilimo garsas daugelyje šalių yra laikomas sėkmės ženklu. Viduriniuose Rytuose šis paslaptingas garsas laikomas laimingos draugystės ženklu, todėl pasimatymas po pistacijos medžiu yra nė kiek nekeista susitikimo vieta.

  2. Pistacijų medis yra vienas seniausių išlikusių žydinčių medžių. Skaičiuojama, kad pistacijos buvo skaldomos ir prieš 9 tūkst. metų. Taip pat pistacijos yra viena iš dviejų riešutų rūšių, paminėtų Biblijoje. Kita jų – migdolai.

  3. Prieš 30 metų JAV valgytumėme ryškiai raudonos spalvos pistacijas. Riešutus amerikiečiai dažydavo tam, kad jie būtų priimtinesni rinkai, nes užjūrio apdirbimo metodai riešutus paversdavo dėmėtais.

Comments


Naujausi įrašai

bottom of page