top of page

Kodėl medus nėra vaistas? Gydytojos dietologės komentaras


Visais laikais visos kartos medų vadino ir tebevadina sveikatos eliksyru, turinčiu ypatingų gydomųjų galių. Bet gal medus gerokai pervertinamas? Gydytoja dietologė Daiva Pipiraitė-Lazarevičienė įsitikinusi, kad kur kas naudingesnis yra bičių pikis ir pienelis.
Šeštadieninėje ALFAS LIVE laidoje buvo paliesta itin saldi tema – bitės ir medus. Kaip jis ateina į mūsų gyvenimą ir ar turi jame pasilikti? Gydytoja dietologė Daiva Pipiraitė-Lazarevičienė neslepia: „Kai peršąlu ir geriu žolelių arbatą, būtinai įsidedu medaus, kitaip ir būti negali. Bet išranki nesu – kokį gaunu, tokį ir suvartoju, įsidedu jo į jau pravėsusią arbatą, nes kaitinamo medaus vitaminai ir gerosios dalys gali tiesiog suirti."


Kuo skiriasi cukrus ir medus?


„Cukraus pagrindinė sudedamoji dalis yra sacharozė – tai gliukozė ir fruktozė, kas yra ir medaus pagrindinės sudedamosios dalys. Taip, medus turi ir gerų savybių, bet sveikatai palankių medžiagų visgi yra labai labai nedaug“, – nustebina gydytoja ir pabrėžia, kad vartojant medų visada reikia turėti omenyje, kad jis yra maisto produktas, o ne vaistas, tad nereikėtų tikėtis kažkokių ypatingų gydomųjų savybių. „Meduje yra šiek tiek vandenilio peroksido, štai dėl to mes medaus dedame į arbatą – jis gali apraminti gerklės skausmus.“


Tamsesnis – geresnis?


Pasak gydytojos, tamsesniame meduje yra daugiau biologiškai teigiamų medžiagų žmogaus organizmui, pavyzdžiui, pavartojus grikių medaus, kraujyje nustatomas antioksidantų kiekio padidėjimas. Nors medaus vertė ir priklauso nuo augalų, iš kurių jis yra surenkamas, visgi didžiąją dalį šio bičių produktų sudaro monosacharidai.

„Visgi kiti bičių produktai, pavyzdžiui, bičių pikis (propolis) ar pienelis, yra kur kas naudingesni nei medus. Pačios bitės pikį naudoja korių dezinfekavimui ir plyšelių užglaistymui, – pastebi gydytoja. – Nepatvirtintais duomenimis, bičių pikiui priskiriama labai daug naudingų savybių – tiek antbakterinės, tiek antinavikinės, priešuždegiminės ir netgi priešdiabetinės. O bičių pienelį kai kas net vadina naudingųjų medžiagų bomba ar supermaistu.“


Būkime sveiki!Comments


Naujausi įrašai

bottom of page