KLAUSK GYDYTOJO: ar dantų kapos padeda lieknėti?


Dantų kapos – tai skaidrios ir plonos plokštelės, dedamos ant dantų, ir yra puiki alternatyva žmonėms, kurie nenori breketų. Tai yra estetinis dantų tiesinimo būdas, nes kapų ant dantų praktiškai nesimato. Prieš valgį kapas reikia išsiimti. Skamba nelabai skaniai, tiesa?


Unsplash.com nuotr.

Bet šis nematomas dalykėlis turi ir daugiau sąsajų su maistu. Gajus įsitikinimas, kad jas nešiojantieji ... sulieknėja! Tiesa tai ar mitas, klausiame InMedica“ klinikų gydytojos odontologės Simonos Korop.


Kodėl valgant kapas reikia išsiimti? Kad nepatektų maisto?

Teisingai. Dantų kapas burnoje reikia nešioti 20–22 val. per parą, kas išties yra gana daug. Jas išsiimame tik tada, kai valome dantis, valgome ir geriame.


Ar tiesa, kad nešiodami kapas žmonės sulieknėja, nes mano esant per daug vargo jas visą laiką prieš valgį išsiiminėti, tada išsivalyti dantis ir vėl įsidėti. Kaip yra iš tikrųjų?


Tai – daugiau tiesa nei melas. Kaip ir minėjau, kapas reikia išsiimti prieš valgį. Kai išsiimame kapas, jas nuplauname ir pavalgius prieš jas įsidedant būtina dantis išsivalyti su dantų šepetėliu, dantų pasta ir panaudoti tarpdančių siūlą. Kapos labai gerai priglunda prie dantų, tad jeigu ant jų bus likę maisto likučių, atsiras kariesas, dantenų uždegimas ir blogas kvapas.

Kiekvienas valgis reiškia dantų valymą. Ir žmonės ima sąmoningai galvoti, kada tas kapas jie įsidės, kada išsiims, ir susiplanuoja, kad valgys tik tris kartus per dieną. Nes kiekvienas užkandžiavimas reiškia ėjimą į vonią ir dantų valymą.


Ir esant viešojoje erdvėj, ne visada gali tą dalyką padaryti...

Viešoj erdvėj, manau, nėra malonu prieš žmones išsiiminėti, reikia vis tiek nueiti į vonią, išsiimti kapas, jas nusiplauti, grįžti, pavalgyti, tada vėl grįžti į vonią, išsivalyti dantis ir įsidėti kapas atgal. Tad žmonės praktiškai nutraukia užkandžiavimą. O kuo mažiau užkandžiaujama, tuo ilgiau laikomos kapos burnoje, vadinasi, geresnis ir jų veikimas.

Taigi, yra tiesos, kad žmonės numeta svorio. Ir dažniausiai pacientai teigia, kad per visą gydymo laikotarpį jie numeta apie 5–7 kg.