Riešutus galima apdainuoti. Riešutams galima skirti eiles ir net poemas. Net Hamletas mąstė apie apsigyvenimą riešuto kevale, tik dėl košmarų suabejojo. O galbūt riešuto kevalas galėjo jį apsaugoti nuo ne itin džiaugsmingo likimo. Tai kas gi tas riešutas – paslapties, kaip branduolys apsaugojamas kevale, simbolis? Ūkiškai pasakysime, kad tai, pirmiausiai, – baltymų ir naudingųjų riebalų šaltinis, bet kaip smagu konstatuoti, kad be riešutų kulinarinis sandėliukas staiga taptų nuskurdęs.
Dėmesio.
Riešutai stipriai alergizuoja!
Nevartokite apipelėjusių, minkštų arba pašalinį kvapą skleidžiančių riešutų.
Prieš vartojant riešutus galima paskrudinti, geriausiai tai daryti orkaitėje.
Idant nuvalytumėte migdolų luobelę, juos reikia užpilti verdančiu vandeniu ir palaikyti 2–3 min.: po to luobelė lengvai nusiims.
Bertoletijos
Kitaip – braziliški riešutai. Stambūs, salstelėjusio skonio, ypač tvirtu kevalu. Bertoletijomis gardinami kepiniai, saldainiai. Šie riešutai puikiai tinka konditeriniams gaminiams, įdarams, dera prie paukštienos, tinka su šokoladu, karamele ar bananais.
Anakardžiai
Švelnaus skonio anakardžiai puikiai tinka paukštienos, kukurūzų patiekalams. Išbandykite derinius su rūkyta paprika, juodaisiais pipirais. Dėkite į patiekalus prieš baigdami gaminti.
Lazdynų
Plačiai vartojami tiek kulinarijoje, tiek konditerijoje. Obuoliai, moliūgai, šokoladas, kiauliena, žuvis, slyvos, cinamonas derinyje su lazdynų riešutais skambės ypač išraiškingai. Lazdynų riešutus naudokite padažams, salotų pabarstukams, gamindami granolą. Skonis ypač išryškėja po skrudinimo.
Graikiniai
Pikantiško ir ryškaus skonio. Nepamainomas daugybės patiekalų ingredientas, naudojamas ir konditerijoje, ir kulinarijoje. Gaminami padažai, pyragai, desertai, iš neprinokusių riešutų verdama uogienė. Termiškai apdorojant graikinius riešutus išryškėja lengvas kartumas.
Makadamijų
Saldoko sviestinio skonio riešutai. Kadangi kilę iš Australijos, ypač populiarūs to regiono virtuvėse. Puikiai tinka su vištiena, bananais, karamele, gardus kepinių priedas. Makadamijų riešutus galima valgyti ir sūdytus – kaip užkandėlę.
Žemės
Charakteringo skonio, kuris ypač išryškėja pakepinus. Plačiai vartojami kulinarijoje ir konditerijoje. Nenaudokite apkartusių arba apipelijusių riešutų, nes jie gali būti toksiški. Populiarus žemės riešutų sviestas.
Migdolai
Drąsiai galima pavadinti kulinarijos lyderiu. Puikiai tinka vištienai, avienai, upėtakiui, šokoladui gardinti, iš migdolų gaminamas marcipanas. Pasaulį užkariavę „macarons“ gaminami su migdolų miltais. Prieš naudojimą migdolai nuplikomi, kad nusiimtų luobelė.
Pistacijos
Labai dekoratyvūs, ryškiai žalios spalvos. Gaminti naudojamos nesūdytos pistacijos, o sūdytos – kaip užkandėlė. Pistacijos ir avietės – šis derinys paskutiniu metu užkariavo desertų mėgėjų širdis. Puikiai tinka desertuose, ledams pagardinti, įvairiuose kepiniuose, padažams gaminti, paštetams, pyragams, mėsos ir žuvies vyniotiniams, derinyje su vištiena, šokoladu, kvapniaisiais basmati ryžiais.
Kedrinės pinijos
Švelnaus skonio, ypač mėgstamos Viduržemio jūros virtuvėje. Pakepinus riešutus skonis suintensyvėja. Plačiai vartojami ir kulinarijoje, ir konditerijoje. Klasikinis kanoninis pestas neįmanomas be kedrinių pinijų. Pinijomis gardinamos salotos, gaminami įdarai, padažai makaronams, troškiniai, konditeriniai gaminiai. Vištiena, špinatai, bazilikas, žuvis, makaronai, medus – geriausi pinijų draugai.
Karijos
Išvaizda kiek giminingi graikiniams riešutams, bet šių riešutų skonis saldus. Idealiai tinka konditerijos gaminiams. Pyragas su karijomis – tai Pietų Amerikos klasika. Dėl savo dekoratyvumo puikiai tinka puošti kepinius. Derinkite su paukštiena, batatais, šokoladu, bananais.
Daugiau patarimų ir gardžių receptų rasite žurnale „Verdu ir kepu“!
Comments