Joninės Portugalijoje – be laužų ir rūtų vainikėlių

Joninės – svarbi vasaros šventė ne tik lietuviams. Portugalijos mieste Porte – tai šventė, kurios metu guminiais plaktukais ir česnakais vaikomos piktosios šmėklos. Kaip Joninės švenčiamos Porto mieste, pasakoja fotografė Giedrė Kazlauskaitė.

3

Pasak Giedrės, tokia nuotrauka atspindi Joninių Porto mieste nuotaiką: daug žmonių ir veiksmo (Giedrės Kazlauskaitės nuotr.)


Portugalijoje praleidai dalį studijų laiko ir ten ruošei savo projektus. Kadangi jau šnekame apie Jonines, tai kokį įspūdį paliko Porto miestas jų metu?

Kitaip nei pas mus, Porte Joninės švenčiamos mieste. Tai yra būtent miesto šventė, kur gražiame senamiestyje visi renkasi, švenčia, būna daug maisto, juoko ir dainų. Didžiausią įspūdį paliko tai, kad visi labai draugiški ir prisijungęs prie visiškai nepažįstamos kompanijos su jais šventėje gali praleisti nors ir visą naktį. Tiesa, čia šventės trunka ne iki ryto, o mažiausiai iki kitos dienos pietų.

9

Šventas Jonas yra Porto miesto globėjas (Giedrės Kazlauskaitės nuotr.)


Ar Joninės švenčiamos tik Porto mieste, ar tai – visos šalies šventė?

Šventas Jonas yra Porto globėjas, todėl tai yra išimtinai šio miesto šventė. Tai – viena svarbiausių švenčių per metus ir, jeigu neklystu, laisvadienis būna tik Porto mieste.

Vidurnaktį dangų nušviečia fejerverkai (Giedrės Kazlauskaitės nuotr.)

Vidurnaktį dangų nušviečia fejerverkai (Giedrės Kazlauskaitės nuotr.)


Prieš pokalbį pasakojai, kad ant durų rankenos Joninių metu pamatei pakabintą maišelį su duona. Kokia tai tradicija?

Tai – net ne tradicija, o puikiai iliustruotas geros kaimynystės pavyzdys. Vienas kaimynas tiesiog užkabina kitam maišelį su duona, kad šis grįžęs jos rastų ir maloniai nustebtų.

8

Šventės metu visi valgo sardines (Giedrės Kazlauskaitės nuotr.)


Jau supratau, kad Porte Joninės kardinaliai skiriasi nuo mūsiškių – niekas nevažiuoja prie ežerų, nedegina laužų, o visa šventė vyksta mieste. Kas dar įdomaus ir neįprasto ten būna?

Kadangi tai – uostas, šventės metu visi valgo sardines, „alho-porro“ (daržiniai česnakiniai porai – red. past.) tranko vieni kitiems su plastmasiniu plaktuku – neva tai išveja piktas dvasias, dar valgo daug česnako ir šaltos sriubos „Caldo Verde“. Maisto gatvėse būna labai daug, gėrimų – taip pat. O vidurnaktį danguje – fejerverkai. Gal juos galima vadinti portugališkuoju Joninių laužu, kurių čia nebūna, nes pernelyg karšta. Porto mieste per Jonines likau specialiai, nes tai – tikrai įspūdinga, didelė ir triukšminga šventė.

#porai #joninės #česnakai #caldoverde #giedrėkazlauskaitė