top of page

Helovino simbolis moliūgas: viskas nuo A iki Z



Helovinas pamažu skinasi kelią ir mūsų šalyje. Nieko stebėtino – juk kur kas smagiau krėsti išdaigas, negu degti žvakutes kapinėse. Žinoma, reikia tiek vieno, tiek kito, tad, jei šiemet nuspręsite po kapų lankymo paminėti Heloviną, jums be abejonės reikės bent vieno šios šventės simbolio – moliūgo. Kodėl būtent moliūgas, o ne obuolys? Kaip išpjaustyti moliūgą? Kokius patiekalus gaminti Helovinui? Atsakome į visus šiuos klausimus ir dar daugiau. Išpjaustytas moliūgas pavadintas „Džeko žibintu“. Jo pjaustymo tradicijos kilo Airijoje, manoma, kad maždaug XVII amžiuje. Iš pradžių buvo pjaustomos ropės ir bulvės. Amerikoje moliūgas populiaresnis nei šios daržovės, tad kai airiai pradėjo imigruoti į JAV ir perdavė tradicijas amerikiečiams, jie pasirinko būtent moliūgą, kaip „Džeko lempos“ gaminimo medžiagą. „Džeko žibintas“ pavadintas pagal airių legendos „Šykštusis Džekas“ veikėją. Legenda pasakoja, kad Džekas, klastingas sukčius ir girtuoklis, buvo persekiojamas kaimo, kurį apvogė, gyventojų ir sutiko patį velnią. Šis tvirtino, kad Džekui atėjo metas mirti. Tačiau gudrusis Džekas apsimetė, kad tiek laiko bėgiojęs nuo kaimiečių siaubingai išalko ir paprašė velnio leisti jam suvalgyti bent obuolį prieš pat mirtį. Kol velnias lipo į medį nuskinti obuolio, Džekas ant medžio kamieno peiliu išraižė kryžių ir pabėgo tiek nuo velnio, tiek nuo mirties, tiek nuo kaimo gyventojų. Neilgai trukus Džekas vis tiek mirė. Dievas nepriėmė tokios baisiai nusidėjusios sielos į dangų, o velnias, vis dar įsižeidęs dėl praeito įvykio, neįsileido jo ir į pragarą. Tad Džekui, iš velnio gavusiam tik anglies gabalą, teko grįžti ir klaidžioti naktimis po žmonių pasaulį. O kadangi Džekas net ir po mirties buvo gudrus, įsidėjo tą anglį į išpjaustytą moliūgą ir patogiai nešiojosi kaip žibintą.

Tradiciškai krikščionys šios šventės dieną nevalgydavo mėsos. Dabar ši tradicija nebegyva, tačiau tam tikra istorijos dalis vis dar likusi: valgomi obuoliai ir pyragėliai su jų įdaru, kepami bulviniai blynai ir, žinoma, patiekalai su moliūgais. Tradicija valgyti saldainius per Heloviną atsirado po Antrojo pasaulinio karo. Karų ir skurdo išvargintų žmonių gyvenimo lygis pamažu pradėjo kilti, jie pradėjo uždirbti daugiau, tad vietoje anksčiau valgytų saldumynų – vaisių, pyragų, sausainių – jie sau leido pirkti saldainius. Kaip tik tuo metu saldainių industrija pradėjo gaminti nedidelius saldainius, kuriuos buvo galima dalyti įvairiais kostiumais persirengusiems vaikams, pasirodantiems prie durų Helovino vakarą ir prašantiems pokšto arba saldumyno.

Be abejonės, ruošdamiesi Helovinui daug galvojame apie dekoracijas ir jų gamybą. Nors atrodo, kad moliūgą išpjaustyti yra pats menkiausias darbas, to niekada nedarę turėtų būti labai atidūs, nes taip toli gražu nėra – pjaustomą moliūgą labai lengva sugadinti. Tad kaipgi tinkamai ir įdomiai tai padaryti?

  1. Pirmiausia išpjaukite nemažą skritulį moliūgo viršuje (tokį, kad tilptų jūsų kumštis) ir pradėkite šaukštu skobti moliūgo minkštimą. Nenuploninkite kraštų, nes moliūgas bus labai trapus ir jūsų „Džeko žibintas“ gali greitai įskilti.

  2. Pjaustymui turėkite bent du peilius – vieną didesnį, aštresnį, stambesniems įpjovimams, o kitą mažą ir grakštų mažesnėms detalėms išpjauti.

  3. Patartina iš pradžių ant moliūgo nusipiešti tai, ką norite išpjaustysite. Galite tam netgi susirasti trafaretą. Pjaustyti pradėkite nuo mažų detalių – visada galėsite jas padidinti, tad sugadinti tikimybė bus mažesnė.

  4. Smulkioms skylutėms padaryti, jei tik yra galimybė, galite pasinaudoti grąžtu. Taip skylutės bus dailios ir vienodos.

  5. Jeigu esate kruopštus ir meniškos sielos, galite pabandyti nuskusti moliūgo paviršių (padarydami plotą veidui) ir išpjaustyti veidą kaip skulptūrą. Tai reikalauja nemažai laiko ir atsidavimo, tačiau galutinis produktas išeina tikrai unikalus.

  6. Naudokite nedideles žvakutes. Jei moliūgas didelis, įdėkite žvakutę ir tik tuomet ją uždekite pro skylutę moliūge. Šiais laikais yra ir nedidelių įkraunamų LED lempučių, kurias užtenka pakrauti, įjungti ir įdėti į moliūgo vidų.

Jeigu vis tik moliūgo pjaustymas neatrodo smagus užsiėmimas, tačiau ką nors moliūginio suvalgyti neatsisakytumėte, daugybę receptų rasite naujajame „Verdu ir kepu“ žurnale, kuris dedikuotas būtent šiai ryškiai rudens daržovei.

Naujausi įrašai

bottom of page