Gydytojas dietologas: „Vaisvandenius gerkite su ledukais ir pro šiaudelį". Kodėl?

Saldūs vaisvandeniai, o jeigu dar ir gazuoti – skanu. Ir turi vadinamą „kabliuką": išgėrus vieną skardinę saldaus apelsinų skonio gėrimo, norisi antros, trečios ir visų kitų. Vienintelis stabdis yra žinojimas, kad tai nėra sveika. Netgi labai nesveika. Ką daryti, kai labai norisi, bet nelabai galima?Šeštadieninėje tiesioginėje ALFAS LIVE laidoje buvo griaunami visi mitai apie tai, kiek ir ar apskritai galima žmonėms gerti vaisvandenių.


Jau laidos pradžioje „InMedica“ gydytojas dietologas Edvardas Grišinas prisipažino: „Taip, aš geriu vaisvandenius.“

Keletas sugriautų mitų ir gydytojo patarimų, į kuriuos atsižvelgę šia nuodėme mėgausitės šiek tiek sveikiau.  • Jei visgi norisi vaisvandenių, ką daryti, kad jų būtų išgerta mažiau? Gydytojas pataria juos gerti tiesiog su... ledukais, nes geriant šaltesnį gėrimą greičiau ateina sotumas. Dar vienas įdomus dalykas – greičiau ateina sotumo jausmas geriant gazuotus gėrimus.


  • Dar vienas mitasšiaudelis. Sugriautas ar patvirtintas? E. Grišinas juokauja, kad gerti per šiaudelį yra tas pats, kas sriubą valgyti kiniškomis lazdelėmis: valgydami greičiau pavargsime ir nebenorėsime. Gerdami per šiaudelį įkvepiame papildomo oro, kuris ir suteikia sotumo pojūtį.
  • Parduotuvėse yra milžiniškas vaisvandenių pasirinkimas – vos nuo kelių centų iki keliasdešimties eurų. Kuo tokie vaisvandeniai tarpusavyje skiriasi ir kokius geriau rinktis – su cukrumi ar saldikliais? Gydytojas dietologas pateikė pavyzdį su kokakola. Kad pakenktų gėrimas su saldikliais („Coca Cola-Zero“), per dieną žmogui reikėtų išgerti per dvidešimt 330 ml talpos tokio gėrimo. O štai tokios pat talpos buteliuke su cukrumi („Coca Cola-Original“) jo ten yra 35 g – kas jau viršija visos paros normą, tad šiuo atveju vos vienas buteliukas su cukrumi jau gali mums pakenkti.


  • Lyginant vaisvandenius su sultimis – ką geriau rinktis? Gydytojas dietologas nustebins: „Tiek sultys, tiek vaisvandeniai yra patiekalas. Išgėrę 330 ml vaisvandenio, jį galėtume prilyginti lėkštei sriubos ar dubenėliui salotų.“ Tokie neva sveikesni vaisvandeniai, kaip „Barley Bros“ ar netgi save pristatantis ekologišku „Rasa Eco“ (su ekologišku cukrumi, kuris iš esmės niekuo nesiskiria nuo įprasto) taip pat turi nemažai kalorijų ir juos reikėtų skirti maisto, o ne gėrimų kategorijai. „Klausimas – kas sveikiau? Viskas priklauso nuo to, kokias mes sultis pasirinksime: iš koncentrato, natūralias, o gal glotnučius? Visgi aš siūlau imti ir suvalgyti patį vaisių, o ne gerti glotnutį“, – sako gydytojas dietologas.