top of page

Gydytojas dietologas: „Vaisvandenius gerkite su ledukais ir pro šiaudelį". Kodėl?

Saldūs vaisvandeniai, o jeigu dar ir gazuoti – skanu. Ir turi vadinamą „kabliuką": išgėrus vieną skardinę saldaus apelsinų skonio gėrimo, norisi antros, trečios ir visų kitų. Vienintelis stabdis yra žinojimas, kad tai nėra sveika. Netgi labai nesveika. Ką daryti, kai labai norisi, bet nelabai galima?Šeštadieninėje tiesioginėje ALFAS LIVE laidoje buvo griaunami visi mitai apie tai, kiek ir ar apskritai galima žmonėms gerti vaisvandenių.


Jau laidos pradžioje „InMedica“ gydytojas dietologas Edvardas Grišinas prisipažino: „Taip, aš geriu vaisvandenius.“

Keletas sugriautų mitų ir gydytojo patarimų, į kuriuos atsižvelgę šia nuodėme mėgausitės šiek tiek sveikiau.  • Jei visgi norisi vaisvandenių, ką daryti, kad jų būtų išgerta mažiau? Gydytojas pataria juos gerti tiesiog su... ledukais, nes geriant šaltesnį gėrimą greičiau ateina sotumas. Dar vienas įdomus dalykas – greičiau ateina sotumo jausmas geriant gazuotus gėrimus.


  • Dar vienas mitasšiaudelis. Sugriautas ar patvirtintas? E. Grišinas juokauja, kad gerti per šiaudelį yra tas pats, kas sriubą valgyti kiniškomis lazdelėmis: valgydami greičiau pavargsime ir nebenorėsime. Gerdami per šiaudelį įkvepiame papildomo oro, kuris ir suteikia sotumo pojūtį.
  • Parduotuvėse yra milžiniškas vaisvandenių pasirinkimas – vos nuo kelių centų iki keliasdešimties eurų. Kuo tokie vaisvandeniai tarpusavyje skiriasi ir kokius geriau rinktis – su cukrumi ar saldikliais? Gydytojas dietologas pateikė pavyzdį su kokakola. Kad pakenktų gėrimas su saldikliais („Coca Cola-Zero“), per dieną žmogui reikėtų išgerti per dvidešimt 330 ml talpos tokio gėrimo. O štai tokios pat talpos buteliuke su cukrumi („Coca Cola-Original“) jo ten yra 35 g – kas jau viršija visos paros normą, tad šiuo atveju vos vienas buteliukas su cukrumi jau gali mums pakenkti.


  • Lyginant vaisvandenius su sultimis – ką geriau rinktis? Gydytojas dietologas nustebins: „Tiek sultys, tiek vaisvandeniai yra patiekalas. Išgėrę 330 ml vaisvandenio, jį galėtume prilyginti lėkštei sriubos ar dubenėliui salotų.“ Tokie neva sveikesni vaisvandeniai, kaip „Barley Bros“ ar netgi save pristatantis ekologišku „Rasa Eco“ (su ekologišku cukrumi, kuris iš esmės niekuo nesiskiria nuo įprasto) taip pat turi nemažai kalorijų ir juos reikėtų skirti maisto, o ne gėrimų kategorijai. „Klausimas – kas sveikiau? Viskas priklauso nuo to, kokias mes sultis pasirinksime: iš koncentrato, natūralias, o gal glotnučius? Visgi aš siūlau imti ir suvalgyti patį vaisių, o ne gerti glotnutį“, – sako gydytojas dietologas.
  • E. Grišinas rekomenduoja vaisvandenius su cukrumi gerti vieninteliu atveju – kai žmogus dėl tam tikrų priežasčių negali valgyti, o energijos iš angliavandenių reikia: „Visgi vaisvandenių gėrimas, kaip ir torto valgymas, turėtų būti proginis, o ne kasdienis dalykas.“


  • Ar nuo vaisvandenių galima sustorėti ir ar nuo jo gali atsirasti celiulitas? Gydytojas dietologas sako, kad žinoma, nes vaisvandeniai turi maistinę vertę ir kalorijų. „Kalbant apie celiulitą – ar vaisvandeniai gali paskatinti jį atsirasti? Ne, negali. Bet ar gali pabloginti jau esamą situaciją ir sukelti progresavimą? Taip!“ – įsitikinęs E. Grišinas.  • Ar pastebėjote, kad išgėrus vaisvandenių neretai ima skaudėti galvą? „Tai dažniausiai pastebima tuo atveju, kai išgeriama gėrimo su pridėtiniais saldikliais. Štai pasaulyje populiariausiame gazuotame gėrime yra ciklomato ir acesulfamo K, kurie jau yra kancerogeniški. Žinoma, yra tam tikras kiekis, kiek reikia jų suvartoti, kad žmogui iš tiesų taptų kenksmingi. Blogiausia tai, kad nėra galimybės tiksliai pasakyti, kiek buteliuke vaisvandenio yra saldiklių“, – sako gydytojas dietologas. – Todėl renkantis gėrimą, būtina atsižvelgti į jo sudėtį. Jei parašyta, kad yra natūralių sulčių, tai reikia vertinti kritiškai ir pažiūrėti, kiek būtent yra tos sveikatai palankesnės pridėtinės medžiagos. Siūlau rinktis kuo mažiau sudėtinių dalių turintį maisto produktą. Aš asmeniškai rinkčiausi saldintą vandenį, kuris turi vos tris sudėtines dalis. Jei noriu atsigerti tiesiog gazuoto vandens, jį renkuosi kokybiškesnį“.


Būkime sveiki!


Jūratės Ivanauskaitės-Valantinės ir Unsplash.com nuotr.


Commentaires


Naujausi įrašai

bottom of page