Žaliuosius ir įvairius trintus kokteilius mėgstu jau seniai: juos gamindavau tiek namie su mamos senoviniu kokteilių plaktuvu, tiek jau vėliau išsikrausčiusi su dideliu virtuviniu kombainu. Nesu visiška naujokė gaminant kokteilius, bet Gražinos Gum knyga sužadino smalsumą. Nebuvau per daug apie ją girdėjausi, tik žinojau, kad propaguoja aktyvų gyvenimo būdą, „žalią“ maistą ir yra išleidusi kelias knygas.
Knyga prasideda išsamiu įvadu apie tai, kaip autorė susidomėjo kokteiliais, kokius žalėsius galime naudoti iš gamtos, kokie produktai suteikia ilgaamžiškumo, kaip pasigaminti specifinių, žaliavalgiams būtinų produktų, tokių kaip redžiuvelakas, augalinis pienas. Skiriama daug dėmesio produktų deriniams, maistinei vertei ir pateikiama 3 dienų iškrovos programa, kurios metu geriami tik kokteiliai.
Kokteilio receptas „Daržovių“ (Indrės Sasnauskaitės nuotr.)
Jei pirmą kartą nusprendėte valgyti sveikiau arba atlikti pavasarinį organizmo valymą (kas orams šiltėjant tampa aktualu vis daugiau žmonių), ši knyga gaili būti kaip pirmas laiptelis pažinčiai su kokteiliais, nuoseklesne mityba ar tiesiog greitos idėjos, kaip pasiruošti kokteilių iš daržovių ir vaisių. Knygos nuotraukos tikrai gražios – matyti „gyvos“ spalvos, naudoti ingredientai, patrauklus formatas ir išdėstymas. Prie kiekvieno kokteilio rasite mažą aprašą, kuo naudingas kuris nors jame naudojamas ingredientas (pvz., sėlenos, imbieras ir t. t.). Tad sužinosite tikrai nemažai.
Iš knygos išbandžiau du kokteilius, abu juos ruošiau pusryčiams. Pirmasis – Imbierinė kriaušė. Nebuvau tikra, ar imbieras kokteilyje patiks, tačiau jis buvo tikrai skanus. Antrasis – šokoladinis imbieras, nors imbiero jame – nė kvapo, tačiau buvo apelsinas ir cinamonas. Na, tai – smulkmena, kokteilis buvo sotus, nors visas nuluptas apelsinas mano mažame vienos porcijos kokteilių smulkintuve nesusimalė gerai ir kitą kartą jį keisčiau mandarinais, arba nepatingėčiau padaryti apelsino „filė“.
Kokteilis „Imbierinė kriaušė“ (Indrės Sasnauskaitės nuotr.)
Rasite neblogą daržovių kokteilių pasirinkimą, kuriems tikrai žadu suteikti šansą. Beveik visi vaisiniai kokteiliai turi sudėtyje bananą, tad, manau, įvairovės galėjo būti ir daugiau. Tačiau visi ingredientai lengvai randami Lietuvos parduotuvėse, ir knyga gali būti naudojama visus metus.
Kokteilis „Šokoladinis imbieras“ (Indrės Sasnauskaitės nuotr.)
Šios knygos minusas yra vandens kiekis, nurodomas kokteiliuose. Tiksliau, nuoroda: „Pilkite, kol beveik apsems.“ Kadangi turiu galimybę naudotis bent dviem kokteilių plaktuvais, ne visada pjaustau smulkiai, tad tas „beveik apsems“ vienu atveju sudaro apie 200 ml, kitu – tik 100. Tad pirmakartis kokteilių plakėjas gali gauti vienu metu labai skystą arba labai tirštą gėrimą. Rekomenduočiau matuoti mililitrine stikline ir naudoti 100–120 ml vandens vienai porcijai.
Reziumuojant, knyga tikrai bus naudinga žengiančiam pirmą žingsnį sveikesnės gyvensenos keliu. Gražios nuotraukos įkvėps gaminti, o didelis kiekis papildomos informacijos apie ingredientus ir maistines medžiagas suteiks žinių, ką ir kodėl turėtume įtraukti į savo racioną.
Indrė Sasnauskaitė
Gražina Gum, „3 dienų kokteilių programa. Maistingų kokteilių receptai“, leidykla „Alma littera“.
Kommentare