Visame pasaulyje mėgstamos tinklalaidės, daugeliui geriau žinomos pavadinimu podkastai (angl. podcast), siūlo patirti istorijas kitaip – ne skaityti ar žiūrėti, o klausytis. Naujosios kartos radijas į Lietuvą žengia lėtu žingsniu, tad su maistu susijusių laidų kol kas klausytis galima tik anglų kalba. Bet jei šią kalbą suprantate, nuo šiol ruošdami vakarienę, vairuodami automobilį ar gulėdami lovoje prieš miegą galite klausytis gražiausių ausiai istorijų apie maistą. Negarantuojame, kad po tokių pasakų neprisireiks naktipiečių.
Platforma Podcasts.lt talpina visas lietuviškas tinklalaides vienoje vietoje. Jų kiekį vis dar galima suskaičiuoti ant pirštų. Taigi tinklalaidžių mėgėjai turi ribotą galimybę jų klausytis gimtąja kalba. Tikriausiai klausomiausią ir pirmąjį, kuriamą profesionalių žurnalistų, podkastą NYLA (tarti „naila“) kuria šiuolaikinių medijų agentūra „Nanook“. Kiekvieną savaitę jie pristato naujus pasakojimus, paliečiančius aktualias modernaus pasaulio problemas.
Karolis Vyšniauskas – NYLA podkasto vedėjas ir prodiuseris. „Nanook“ nuotr.
NYLA vedėjas ir prodiuseris žurnalistas Karolis Vyšniauskas sako, kad anglakalbiai podkastai padeda geriau įvaldyti užsienio kalbą ir juos lygina su žurnalais į ausis: „Ne visada gali skaityti ar žiūrėti „Youtube“, kad gautum informaciją – kartais turi, pavyzdžiui, eiti gatve ar ruošti vakarienę ir tau reikia laisvų rankų bei akių. Bet ausys gali būti užimtos. Podkastai gali pakeisti muziką ir taip perkelti tave į naujas erdves, supažindinti su nepažintais žmonėmis, duoti patarimų. Reikia tik surasti sau tinkamus.“
Radijo eteris ar interneto ryšys podkastui išklausyti nėra būtini – įrašus, pasirodančius skirtingu dažnumu (vieni – kartą per savaitę, kiti – dukart per mėnesį), reikia atsisiųsti iš anksto. Tai puiki alternatyva muzikai ar radijo naujienoms. Anglakalbiame pasaulyje podkastai tapo tikru fenomenu: pavyzdžiui, 67 mln. amerikiečių podkastų klausosi bent kartą per mėnesį.
„Susiraskit savo „iPhone“ telefone podkastų programėlę. Ji iš karto yra įrašyta į sistemą. „Android“ vartotojams aplikaciją reikėtų parsisiųsti – rekomenduoju „Stitcher“. Nustebsit, kiek visko atrasit“, – tikina Karolis.
Karolis kalbina Lietuvoje viešėjusią amerikiečių komiksų meistrę Sarah Andersen. Lucas Cwierz, „Nanook“ nuotr.
Jei jau dabar susidomėjote ir nekantraujate išbandyti, pradėti galite nuo VMG rengiamos laidos „Skonio iššūkis“, kurią lyg podkastą taip pat galite atsisiųsti ir išklausyti patogiu metu. Taip pat dėmesį galite atkreipti į vieną tinklalaidės „Ką žmonės dirba visą dieną?“ epizodą, kuriame pasakojama, kaip Jonas Palekas Vilniuje atidarė azijietišką restoraną „Delta Mityba“.
Jei suprantate angliškai, tuomet žvilgtelkite į Megy Karydes iš „Forbes“ 19-ikos geriausių podkastų apie maistą sąrašą. Kai ko paklausėm ir mes – komentarus pateikiame šalia.
BBC Food Programme – nuo čederio istorijos iki katalonų aistros maistui. Didžiąją dalį epizodų kuria daugiau nei 3 dešimtmečius maisto žurnaliste dirbanti Sheila Dillon. Nauji epizodai pasirodo kiekvieną pirmadienį.
Bite – vedėjų trijulė (dvi jų yra amerikiečių ne pelno siekiančio žurnalo „Mother Jones“ rubrikų redaktorės) rengia laidas tiems, kurie apie maistą lėkštėje galvoja nepaliaujamai. Nuolat.
Burnt Toast – Food52.com rengiamas podkastas, kuris po praėjusio rugpjūčio, panašu, kiek aprimo. Tačiau niekas netrukdo perklausyti senų ir įdomių epizodų!
Female Farmer Project – Audra Gaines Mulkern kalba apie moterų ūkininkavimą – problemas ir iššūkius.
Gastropod– kas dvi savaites Cynthia Graber ir Nicola Twilley pasakoja apie maistą per mokslo ir istorijos prizmę.
Gravy – apie besikeičiančius Amerikos pietus per gastronominius akinius kalba com.
KCRW’s Good Food – kulinarijos multitaskerės (radijo laidų vedėja, knygų autorė, šefė…) Evan Kleiman laida apie maistą.
Spilled Milk – dviejų komikų-rašytojų duetas kalbasi apie maistą. Tikrai juokinga!
Special Sauce– pokalbius su žymiais (ir nelabai) amerikiečiais apie maistą ir gyvenimą veda Edas Levinas, com įkūrėjas. Laukite kiekvieną savaitę.
The Slow Melt – pirmoji tinklalaidė apie šokoladą. Giliai – nuo skonio, cheminių savybių, globalių rinkų ir pan. Nėra ką pridurti, nes seilės renkasi jau dabar.
Opmerkingen