Gardusis klevų sirupas: jo istoriją gaubia vieno indėno triukas

Nėra nieko blogo, jei rinkdamiesi lauktuves Kanadoje būsite paprasti ir pagriebsite klevų sirupo skardinę. Atvirkščiai, tai ir turėtumėte daryti, nes tai – garbės vertas produktas. Klevų sirupas yra žinomas jau daugiau nei 300 metų, o jo išgavimo paslaptis senieji JAV ir Kanados naujakuriai perėmė iš pirmųjų vietinių gyventojų.

Apie tai, kaip buvo atrasta, jog klevais teka sula, sklando net keletas legendų. Viena jų gali skambėti neįtikėtinai: esą genties vadas, grįžęs po medžioklės, metė savo kovinį kirvį į medį, iš medžio pasipylė sula ir jos indėno žmona sumanė įpilti į puodą, kuriame gamino elnieną. Mėsa įgijo šiek tiek saldaus klevų skonio. Kita versija daug paprastesnė – indėnai tiesiog pamatė, kaip iš pažeisto medžio bėga sula.

Yra žinoma, kad nuo XVII a. pienininkai, norėdami prisidurti papildomų pajamų ar tiesiog turėti daug pigesnio saldiklio nei cukrus ar molasa, medžiuose ėmė gręžti mažas skylutes. Taip besibaigiant žiemai ir beprasidedant pavasariui, jie iš klevų, tarpusavyje vadinamų „cukriniais krūmais“ pradėjo rinkti sulą. Kas dieną ar dvi jie sulos pilnus kibirus nešdavo į miške įrengtus „cukraus namus“, kur būdavo atliekamas didysis sirupo triukas.


klevu sirupas

Šiais laikais klevų sulos rinkimas yra visiškai palengvėjęs ir sulos kibirais jau niekas nebeneša. Medžiai yra sujungti plastikiniais vamzdeliais (kai kurie jų turi vakuumo sistemą ir patys išsiurbia sulą) bei automatiškai sulą surenka į vieną talpą. Taip pat esama filtrų, kurie dar prieš virimą padeda atsikratyti šalutinio vandens.

Klevų sirupas, kaip alternatyva cukranendrių cukrui, yra ypač išpopuliarėjęs, bet būkite budrūs ir nepatekite į pinkles pirkdami klevų sirupo skonio sirupą, kuris yra gaminamas iš kukurūzų sirupo. Tikro kanadietiško sirupo litras gali kainuoti ir 17 eurų.

#Istorija #klevųsirupas

Alfo didysis kulinarinis šou naujasis sezonas vmgonline1.jpg
Alfo didysis kulinarinis šou naujasis sezonas vmgonline.jpg