Estetikos žinovė: net jei maistas neskanus, jo vis tiek reikia paragauti

Šeštadienio ALFAS LIVE laidoje jos vedėjas virtuvės šefas Alfas Ivanauskas kalbino etikos ir estetikos žinovę Alvydą Jasilionytę. „Kodėl užsiimu tuo, kuo užsiimu? Tai atėjo jau nuo vaikystės, kai primerkdavau namuose ant visų stalų gėlių ir iš žemių darydavau „tortus“, – juokiasi Alvyda.


Unsplash.com nuotr.

Kas visgi yra ta etika ir ką ji reiškia mums šiais laikais?

Etika yra moralės filosofija, žmonių elgesio modeliai, pagarbos, doros, sąžiningumo kriterijai. O estetika labiau susijusi su grožiu. O dar ką jūs užsiminėte apie etiketą, tai yra atėję iš papročių – kasdienio elgesio normos, kurios mums palengvina gyvenimą.


Bet ar tiesa, kad tos normos keičiasi?

Taip. Pavyzdžiui, vakariečių verslininkų stalo kultūra yra gana žema. Mes – ne Rytų kraštų atstovai ir pas mus nepriimta valgyti rankomis. Civilizuotas ir išsilavinęs žmogus turėtų mokėti elgtis prie stalo – su peiliu ir šakute.


Komiška situacija: kaip žmogui, kuris supranta etiketą, elgtis svečiuose, jei jam patiektas patiekalas yra neskanus?

Jei tai vieno kąsnio patiekalas, tuomet labai gražiai galima išspjauti į servetėlę ir išmesti. O jei patiekalas, kurį man įdėjote, yra neskanus, etiketas reikalauja jo bent paragauti. Taip pat ir su alergija: „Ačiū, dėkoju už patiekalą, bet atleiskite – esu kažkuriam produktui alergiška.“


Vaikai ir restoranas. Sakoma, kad jei vaikai restorane elgiasi netinkamai – jiems ten dar ne laikas. Koks jūsų požiūris?

Taip, vaikus turi išmokyti tėvai, nes susilaukti jų yra tėvų atsakomybė. Vaikas iki 7 metų turi mokėti ne tik užsirišti batukus ar išsivalyti dantis, bet ir mokėti elgtis peiliu bei šakute.


Kas apskritai sukūrė etiketą? Aristokratija? Kas dabar diktuoja madas?

Egzistuoja Tarptautinė įvaizdžio specialistų asociacija, yra Tarptautinė protokolo specialistų asociacija. O štai internetu kliautis ne visada derėtų, nes ten gali būti daug ir neteisingos informacijos. Na, o kas kuria taisykles? Tai dažniausiai yra Vakarų civilizacijos, kurios atėjo iš papročių.
Visą laidą galite pažiūrėti ČIA.