Dr. Edita Gavelienė atsako į visus klausimus apie „madingas“ dietas

Pavasaris, karantinas, turime laiko pagalvoti apie save. Gal... numesti kelis kilogramus? Kokios dietos – sveikos, kurios jų – veiksmingos, o kurios gali tik pakenkti? Ar madingos dietos tinka visiems ir kurias iš jų galima drąsiai mėginti namuose? Kas gali patarti gydytojas dietologas ar mitybos specialistas? Į šiuos klausimus atsako gydytoja dietologė, medicinos mokslų daktarė Edita Gavelienė.


Kuo skiriasi dietologas nuo dietisto, mitybos specialisto?

Gydytojas dietologas, visų pirma, yra gydytojas. Žmogus, baigęs medicinos studijas, rezidentūrą. Dietistą galima prilyginti slaugytojui. Visuomenės sveikatos specialistai rūpinasi visuomenės maitinimu. Jie teikia rekomendacijas žmonių grupėms, pavyzdžiui, vaikams, moksleiviams, bet nedalija asmeniškų patarimų konkrečiam žmogui. Mitybos specialistai... Juos įvardyti sudėtingiau – kiekviena mama turėtų būti mitybos specialistė, suprasti, koks maistas naudingas ar žalingas jai ir jos šeimai. Drąsesni žmonės taip pasivadina ir pardavinėja savo paslaugas.

Sergantiems nutukimu, esantiems paveldimų ligų rizikos grupėje, tiems, kurie jau dabar susiduria su sveikatos sutrikimais, patariu nuoširdžiai pagalvoti, kas juos konsultuoja ir kaip išsamiai specialistas gali suprasti jų asmeninę situaciją, ligos istoriją. Jei žmogus sveikas, žinoma, gali kreiptis ir į dietistą.


Ar yra viena tinkamiausia mitybos programa, dieta visiems žmonėms?

Taip! Tai – sveikatai palankaus maitinimosi principai. Reguliarus valgymas, įvairus maistas, tinkamas kalorijų kiekis. Banalu ir paprasta, bet kiekvienas žmogus turi gauti tai, ko jam reikia.

Kokiais atvejais rekomenduojate keičiant mitybą pasitarti su dietologu, o kada užtenka tiesiog išsirinkti mums patinkantį planą?

Raciono keitimai turi būti atliekami tam tikru tikslu. Tai gali būti sveikatos gerinimas, kūno masės korekcija, tačiau bet kuriuo atveju raciono pokyčiai turi būti ilgalaikiai. Jei jie gali turėti žalos sveikatai, pavyzdžiui, vieno produkto ar produktų grupės racionas arba itin mažo kaloringumo racionas, taip pat kai žmogus turi paveldimą polinkį sirgti lėtinėmis ligomis (cukriniu diabetu, širdies kraujagyslių ar nutukimu), verta pasikonsultuoti su gydytojais.

Jei racionas keičiamas ne profilaktiniais tikslais, o jau sergant, konsultuotis būtina.

Taip pat gydytojo konsultacija būtina racioną keisti planuojantiems rizikos grupėms priklausantiems žmonėms: besilaukiančioms ar krūtimi maitinančioms moterims, senyvo amžiaus žmonėms bei vaikams.


keto mityba
Unsplash.com nuotr.

Šiuo metu itin populiarėja ketogeninė dieta: ar ji saugi, ar pavojinga, ar ištirtas jos veiksmingumas?

Taip, veiksmingumas ištirtas ir toliau tiriamas. Ilgalaikis (daugiau nei 6 mėn.) tokio maitinimosi režimo naudojimas yra nerekomenduojamas. Kūno masės korekcijai tam tikrai žmonių grupei ši mityba gali turėti efektą, bet toks racionas nėra visavertis. Ketogeninę dietą galima išmėginti tiems, kurie jaučia baimę jausti alkį. Tokia mityba turi didesnį baltymų ir riebalų kiekį, o tai užtikrina sotumą.

Išmėginti ją galima ne ilgiau nei savaitę, o po jos, net jei jaučiatės puikiai, reikėtų kreiptis į medikus.

Ketogeninė dieta skirta rimtus sveikatos sutrikimus turintiems žmonėms, bet dabar ji įšoko į sveikų žmonių kasdienybę. Įprastai ji naudojama sunkios epilepsijos formoms gydyti. Ištirta, kad, pritaikydami specialų maitinimąsi, pacientai gali koreguoti priepuolius. Atkreipkite dėmesį – tokia mityba turi tiesioginį poveikį smegenims. Žmonės nemąsto, kad nori išmėginti chemoterapiją, kuri padeda onkologinėmis ligomis sergantiems žmonėms, bet tokį gydymo būdą, tinkantį epilepsijos priepuolius turintiems, išbando.


Dar vienas pastarųjų metų atradimas – protarpinis badavimas. Ar galima jo imtis nepasitarus su medikais, ar jis tinka visiems?