Daržo dvikova: krapai prieš petražoles

Kiekvienas virtuvėje žino, kur padėti būtent jo mėgstamiausi prieskoniai, ir niekada nepamiršta jais pagardinti valgomų patiekalų, o būtent krapais ir petražolėmis neįmanoma sugadinti beveik nė vieno patiekalo. Svarbiausia nepadauginti, tik tada atsiskleis visos gerosios tiek krapo, tiek petražolės savybės. Kuri prieskoninė žolelė geresnė – spręsti jums!

Giminės:

Krapo lotyniškas vardas – Anethum, petražolės – Petroselinum. Abi šios prieskoninės žolelės priklauso salierinių šeimai. Abiejų gimtinė – Viduržiemio jūros kraštai, tokie kaip Graikija, Pietų Italija, Marokas, Alžyras. Dabar abi žolelės plačiai vartojamos Europos, Amerikos ir Artimųjų Rytų virtuvėse.

Kalorijos (100 g):

Krapuose – 43 kcal (7 g angliavandenių, 3,4 g baltymų, 1,12 g riebalų).

Petražolėse – 36 kcal (6,3 g angliavandenių, 2,97 baltymų, 0,8 g riebalų).


petrazole 484 prieskoniai

Vitaminai:

Tiek krapai, tiek petražolės – puikūs vitamino A ir vitamino C šaltiniai, tad abu rekomenduojama valgyti norint sustiprinti imunitetą. Krapai dar naudingi dėl vitamino B12, darančio įtaką nuotaikai ir atminčiai, o petražolės – dėl vitamino K, stiprinančio kaulus.

Mineralinės medžiagos:

Petražolėse gausu geležies ir kalcio, tiesa, petražolėse abiejų daugiau. Petražolėse dar randama magnio, kalio, natrio ir omega 6.

Mažiau druskos ir cukraus

Druskos abiejuose vienodai. Krapuose cukraus nėra, petražolėse jo vis tik šiek tiek randama.

Stiprybės:

Krapai pasižymi cholesterolio kiekį mažinančiomis savybėmis, užtenka kasdien suvalgant bent po nedidelę dozę, profilaktiškai, suvalgyti krapų kartu su, pavyzdžiui, sriuba ar salotomis. Keli tyrimai rodo, kad krapai prisideda prie menstruacinio ciklo reguliavimo, gali susilpninti menstruacinius skausmus ir net užkerta kelią nevaisingumui. Krapai taip pat gerina virškinimo sistemos veiklą.

Senovėje žmonės, gyvenantys prie Viduržiemio jūros, kai labai sirgdavo ar net būdavo prie mirties slenksčio, sakydavo „duokite petražolių!“ Jie tikėjo, kad jų nauda sveikatai yra labai didelė. Ar petražolės gali padėti mirštančiajam, nėra aišku, tačiau mokslinių tyrimų metu buvo nustatyta, kad tiek petražolių lapai, tiek šaknys užkerta kelią inkstų akmenų susidarymui. Petražolėse esantys antioksidantai neleidžia susidaryti vėžinėms ląstelėms, gerina sąnarių veiklą, o kai kurie mikroelementai pakelia nuotaiką ir energijos lygį.


StockSnap_9F0AKEVGFO

Silpnybės:

Krapus saugu valgyti beveik visiems, tačiau kai kurie, krapus liesdami ar naudodami grožio priemones su krapų ekstraktais, gali pajusti alergijos požymius, tokius kaip bėrimas ar odos paraudimas.

Petražoles gydytojai draudžia didelėmis dozėmis valgyti nėštumo metu: gali sukelti persileidimą ar net apsigimimus.

Gaminimo būdai

Abiejų žolelių geriausios savybės atsiskleidžia naudojant jas šviežias, tačiau jas galima džiovinti ir šaldyti, taip išsaugant žiemai.

Krapai yra nepamainomas prieskonis raugiant ir marinuojant agurkus. Krapai dedami į įvairius padažus, užtepėles, salotas, sriubas. Anksčiau būdavo populiaru vandenį gardinti krapais ir duoti atsigerti jo vaikams: sakoma, kad tai mažiesiems padeda nuo pilvo skausmų.

Petražolės taip pat tinka gaminant padažus, užtepėles, sriubas ir salotas. Gali būti verdama ir petražolių arbata.

Suderinamumas

Krapai puikiai tinka su įvairiausiais bulvių patiekalais: keptomis bulvėmis, bulviniais blynais, bulvių koše. Virdami cepelinus su varške, nesigailėsite į ją įbėrę šiek tiek krapų. Barščiai ir šaltibarščiai taip pat negali egzistuoti be krapų. Jais dar galite gardinti žuvį, veršieną, kiaušinių patiekalus.

Petražolės idealiai dera su raudona mėsa, įvairiais didkepsniais, tačiau nenusivilsite jomis pagardinę ir paukštieną. Iš kitų žolelių, petražolės geriausiai tinka su mėtomis: įvairūs padažai su šiomis dviem žolelėmis nepaliks abejingų.

Receptai: gaminkite ir nuspręskite, kas yra jūsų dvikovos nugalėtojas!

Žuvienė su pienu ir krapais


žuvienė

Kalendrų ir petražolių padažas prie iešmelių


Screen Shot 2016-01-09 at 7.09.40 PM

#daržodvikova #petražolės #krapai #prieskoniai #dvikova #prieskoninėsžolelės #žolelės