Daržas namuose: nėra to, ko negalėtume užauginti savo balkone + praktiniai patarimai

Pavasaris – laikas, kai atgyja ne tik gamta, bet ir daržininkai. Visuomet svajojote įstoti į jų gretas? Jei taip, skaitykite toliau ir sužinokite, kaip savo balkoną paversti žaliu ramybės kampeliu. Kalbamės su apie tai mokymus vedančia Agne Gaisre iš bendruomenės edukacijos centro „Miesto laboratorija“. Ji su VMGonline.lt pasidalijo per 12 metų sukaupta patirtimi.

Daržininkauti A. Gaisrė pradėjo tada, kai persikėlė gyventi į butą su balkonu. Iš pradžių moteris augino gėles, vėliau vazonuose pamažu atsirado prieskoninės žolės – bazilikai, rozmarinai – ir galiausiai visa tai tapo gana rimtu sodu. Šiandien jos lovelyje – gražgarstės, sultenės, krapai ir svogūnai. Ji sako, kad šio lovelio turinio užtenka šeimos pusryčių sumuštiniams papuošti.

Asmeninio albumo nuotr.

Lauro Gaisrio nuotr.


Daržininkės patarimai pradedantiems ir ne tik

Balkonas. Pradėkite nuo įsivertinimo, kurioje pusėje (šiaurės, pietų, rytų ar vakarų) yra jūsų balkonas. Pietvakarinis – pats geriausias, nes jame daug saulės. Pietų pusėje esantis rizikingas. Salotos ten iškeps, tačiau bazilikams ir pomidorams čia patiks. Tik reikės dažnai laistyti. Balkone, esančiame šiaurinėje kryptimi, mažai saulės, todėl dėti viltis ten užauginti pomidorus neverta. Be baimės sėkite špinatus, lapines salotas, žirnius.

Priemonės. Jums reikės lovelių (puikiai tiks plastikiniai, kurie yra pigiausi; žiemą juos laikykite rūsyje, kad nesuskiltų nuo šalčio), akmenukų dugnui (specialūs moliniai akmenėliai savyje laiko drėgmę, kurią vėliau atiduoda), drėgmę sulaikančių granulių, žemės (verčiau pirkti arba bent maišyti, nes vazone mažai vietos, todėl augalui nėra kaip gauti naudingųjų medžiagų; durpės netinka) ir sėklų. Galima išsiversti be pirktinių trąšų.

Asmeninio albumo nuotr.

Lauro Gaisrio nuotr.


Renkamės sėklas. Rinkitės tokius augalus, kurie užauga ne aukštesni kaip 0,5 metro. Šios informacijos ieškokite ant sėklų pakelio. Taip pat pirkdami sėklas atkreipkite dėmesį į vegetacijos periodą, t. y. po kiek dienų pasirodys derlius.

Neužveiskite džiunglių! Neprisisodinkite per daug. Verčiau pradėkite nuo kelių vazonų ar vieno lovelio. „Iš pradžių atrodė, kad susikursiu oazę, kur galėsiu pasistatyti staliuką ir vakare gerti arbatą, tačiau jam vietos nebeliko, nes aplinkui buvo vien tik vazonai, loveliai, lėkštutės, lentynėlės. Tada supratome, kad negerai – visko per daug“, – pasakojo A. Gaisrė.

Asmeninio albumo nuotr.

Lauro Gaisrio nuotr.


Šviesos galia. Tie, kurių balkone trūksta šviesos, nesijaudinkite. Jame galite auginti salotų lapus, petražoles, špinatus, krapus. Be abejonės, jums labai pasisekė, jeigu dienos šviesos netrūksta. Tokiame balkone galima auginti kone visus prieskoninius augalus ir daržoves.

Saulės kaitra. Daliniame pavėsyje, rytinėje ar vakarinėje pusėje įrengtame balkone puikiai derės šalavijai, kvapieji rozmarinai, blakinės kalendros, turinčios daug vitamino C, laiškiniai česnakai, lapiniai burokėliai (Rhubarb chard, Lucullus, Bright yellow) ir anksčiau išvardyti žalėsiai. Lapinės salotos nemėgsta tiesioginės kaitros, nebent tada, kai dygsta. Jas laistyti reikėtų reguliariai, o patręšti kas dvi savaites.

Salotos. Salotas sėkite ten, kur jos ir augs, nuolatinėje vietoje, ir tada, kai nebebūna šalčių. „Esant šaltesnei nakčiai pasiruoškite truputį pažaisti – gali tekti iš balkono įnešti į vidų.“

Asmeninio albumo nuotr.

Lauro Gaisrio nuotr.


Populiarieji bazilikai. Sėkite kovo viduryje, nes jie ilgai dygsta. Vėliau juos reikės išretinti. Nemėgsta vėjo, bet neabejingi saulei. Kartais, esant stipriai kaitrai, vazonėlius tenka patraukti į šešėlį. Kad lapeliai augtų didesni, skabykite viršutines šakeles, kad bazilikas plėstųsi ne į viršų, bet į plotį.

Auginkite pomidorus. Mažaūgiai pomidorai – tinkamiausia balkone auginti daržovė. Svarbu atsiminti, kad jai būtina gauti pakankamai saulės ir augti derlingoje žemėje. Vasarą pomidorus reikėtų laistyti kiekvieną dieną, nes jie mėgsta drėgmę. Pasižymėkite, kad kovo pabaigoje, 20–30 dienomis, metas sodinti žemaūgius.

Asmeninio albumo nuotr.

Lauro Gaisrio nuotr.


Pora kaip tvora. Bazilikuose esantys eteriniai aliejai atbaido kenkėjus, tad juos galite drąsiai auginti kartu su pomidorais.

Tinginio darželis. Turguje nusipirkite daigų – nereikės apkrauti palangių. Čiobrelio, mėtos ar baziliko vazonėlį galite nusipirkti prekybos centre. Nepamirškite žolelių persodinti į didesnį indą, kuriame yra maistingųjų medžiagų.

Daugiau idėjų vazonėliams ir loveliams pakeisti rasite ČIA.

#miestolaboratorija #pomidorai #sodas #bazilikai #balkonas #sėklos #prieskoninėsžolelės #daržas