Ar tikrai gazuoti gėrimai gerina virškinimą? Į klausimą atsako gydytoja dietologė

Tikriausiai ne vienas esame susidūręs su sunkumo jausmu po gardžios vakarienės. Ar ne kartą girdėję, kad valgyti reikia ramiai prie stalo, o ne žiūrint televizorių ar užsiimant kitais darbais. Kaip iš tikrųjų veikia mūsų virškinimo sistema? Kas lemia greitesnį ar lėtesnį jos darbą? Kuo skiriasi moterų ir vyrų virškinimas? Kokį poveikį virškinimui turi gazuotas vanduo?

Į visus šiuos klausimas bandėme surasti atsakymą šeštadienio laidoje ALFAS LIVE, kurioje Alfas Ivanauskas kalbino gydytoją dietologę Eglę Kliukaitę-Sidorovą.


gydytoja dietologė, Alfas live

Ar maisto virškinimui turi įtakos ir kiti veiksniai, ne tik maistas?

Žinoma. Virškinamoji sistema yra pakankamai sudėtinga, nereikia suprasti tiesmukai, kad tik pats maistas lemia virškinimą. Svarbios ir emocijos. Šį procesą reguliuoja ir hormonai, ir nervų sistema – tai lemia labai daug veiksnių. Todėl ramios situacijos, tam tikrų ritualų turėjimas galėtų pagerinti virškinimo procesą. tai lemia labai daug faktorių. Todėl ramios situacijos, tam tikrų ritualų turėjimas galėtų pagerinti virškinimo procesą. lemia labai daug faktorių. Todėl ramios situacijos, tam tikrų ritualų turėjimas galėtų pagerinti virškinimo procesą.


Ar skiriasi vyrų ir moterų virškinimas?

Tyrimai rodo, kad žarnyno turinio keliavimas per storąją žarną moterų organizme yra ilgesnis nei vyrų. Todėl galima teigti, kad moterų organizme virškinimo procesas vyksta ilgiau nei vyrų. Tai priklauso ir nuo medžiagų apykaitos. Vyrų organizme medžiagų apykaita yra 10 proc. greitesnė lyginant su moterų. Taip pat tai gali priklausyti nuo tam tikrų virškinimo trakto sutrikimų ar ligų.


Ką virškiname ilgiausiai, o ką – trumpiausiai?

Kalbant paprastai, virškinimo laikas priklauso nuo suvalgyto maisto kiekio ir rūšies. Pavyzdžiui, daugiau baltymų turintis, riebesnis maistas, kaip antai, riebesnė mėsa ar žuvis, virškinamas ilgiau nei daug skaidulinių medžiagų turintys produktai: daržovės, vaisiai. Kita vertus, angliavandeniai yra tas produktas, kuris yra greičiausiai suvirškinamas lyginant su baltymais ir riebalais. Trumpai tariant, saldumynai virškinami greičiausiai.


Ką manote apie gazuotus gėrimus, ar jie padeda virškinti? Angliarūgšte prisotintas vanduo gerina virškinimą ir apetitą. Jei žmogus yra sveikas, kokios dvi stiklinės gazuoto gėrimo tikrai nepakenks, bet gal suteiks gerų emocijų. Tačiau neturėtume rekomenduojama vandens paros kiekį „padengti" vien gazuotu vandeniu. Jeigu žmogus serga gastritu, turi dvylikapirštės žarnos opaligę ar gastroezofaginį refliuksą, jam, žinoma, gazuoti gėrimai yra nerekomenduojami. Be to, tokie gėrimai gali paskatinti ir pilvo pūtimą.


Būkime sveiki.