Alfas Ivanauskas su alaus someljė Vidmantu Čičeliu padovanojo unikalų gastronominį šou

Antradienio vakarą sostinės restorane „Piano Piano“ susirinkę lietuviško alaus kultūros ir gastro atradimų entuziastai leidosi į unikalią skonių kelionę po keturis metų laikus. Renginio svečiams „Virtuvės mitų griovėjų“ vadas, kulinaras Alfas Ivanauskas, ir „Vilkmergės“ alaus someljė Vidmantas Čičelis surengė degustaciją, kurios metu derindami skirtingas „craft“ alaus rūšis ir užkandžius pateikė savąją skirtingų sezonų interpretaciją.

Naujiena – serbentų skonio alus. Valerijos Stonytės nuotr.


KIEK METŲ LAIKŲ, TIEK – SIURPRIZŲ

Degustacijos meniu pateikė daug staigmenų: ledinukai-salotos, apibarstyti liofilizuotų pomidorų milteliais ir kumpiu, pica su braškiniu padažu, baravykų marmeladas ir rūkytų bulvių traškučiai.

Valerijos Stonytės nuotr.


Vakaro svečiams skirtingų sezonų nuotaiką perteikė ne tik užkandžiai iš konkrečiam metų laikui būdingų ingredientų, bet ir specialiai kuriama renginio atmosfera. Vasara pasitikta sukuriant saulės spindulių žaismo įspūdį, rudens pradžią žymėjo rūkas, o apie besibaigiančią žiemą priminė restorane pradėjusios leistis snaigės.

Lengvos salotos + lengvas alus = tobulybė. Valerijos Stonytės nuotr.


KAIP DERINTI ALŲ PRIE MAISTO? SVARBU NET TAURĖS FORMA!

Mitas, kad prie maisto deriname tik vyną. Toli gražu! Gurmaniškoje kelionėje renginio svečius lydėjęs alaus someljė Vidmantas Čičelis atskleidė, kad tinkamai parinktas alaus ir maisto derinys padeda abiem atsiskleisti naujomis spalvomis.

Valerijos Stonytės nuotr.


„Alus skonio intensyvumu neturi konkuruoti su maistu, o vienas kitą papildyti. Kad suvoktumėte, koks alus prie kurių patiekalų dera, eksperimentuokite. Draugų kompanijai atėjus į kavinę ar restoraną, verta užsisakyti skirtingų alaus rūšių ir keičiantis ragauti. Nustebsite atradimais! Be to, atkreipkite dėmesį ir į tai, kokį alų į kokią taurę pilate. Degustacijoms idealiai derės klasikinės tulpės formos taurės, kvietiniam alui, kurį, beje, rekomenduočiau kuo geriau atšaldyti (iki 6 °C), geriau pilti į ilgą siaurą taurę. Nerekomenduočiau alaus gerti per šiaudelį ar iš butelio, nes taip prarandame ypač svarbų kvapo potyrį (žmogus iki 80 proc. skonio jaučia per kvapą!).“

Vasariška pica su braškėmis tobulai dera su kvietiniu alumi. Valerijos Stonytės nuotr.


Ar svarbu, kurį sezoną kurią alaus rūšį pasirinksime? Anot alaus someljė, ir taip, ir ne. Jei turime pamėgtą alų, galime juo mėgautis žiemą vasarą, bet tendencijos visgi yra. Vasarą puikiai atgaivina lengvas kvietinis alus.

Rūkytų bulvių traškučiai su tokio pat skonio grietine puikiai draugauja su tamsiu, salstelėjusiu alumi. Valerijos Stonytės nuotr.


Rudeniui, žiemai, kai norisi šilumos ir jaukumo, maloniai sušildo tamsus alus (žiemai ypač tinka alus su džiovintų vaisių aromatais), puikiai derantis su žvėriena, jautiena, net kiauliena, baravykais, labiau brandintu sūriu. Pavasarį someljė rekomendavo sutikti su ryškaus, salstelėjusio skonio alumis, tokiais kaip vyšnių kriek ar serbentų.

Blyneliai su išraiškingo skonio „shiitake“ grybais dera su tamsiu alumi. Valerijos Stonytės nuotr.


SERBENTŲ ALUS IR UNIKALUS SŪRIO PYRAGAS

Jūs perskaitėte teisingai. Serbentų alus! Vakaro akcentu ir tapo lietuviško alaus meistrystės naujiena – pirmojo juodųjų serbentų stauto pristatymas.

Naujasis „Vilkmergės“ alus su serbentais. Valerijos Stonytės nuotr.


Ledinukai-salotos, apibarstyti liofilizuotų pomidorų milteliais. Valerijos Stonytės nuotr.


Anot alaus someljė V. Čičelio, alaus kūrėjai laikosi savo pažado stebinti naujais kūriniais. Stautas, gimęs ir išpopuliarėjęs Anglijoje, vėliau persikėlė į Airiją ir kitas Europos valstybes. Tai Lietuvoje gerai žinomo alaus stiliaus – porterio – brolis: juodos spalvos, deginto salyklo, švelnaus skonio. Stautas ir juodieji serbentai – tai idealiai vienas su kitu deranti pora.

PYRAGAS SU… DUONA! RECEPTAS

Prie šio stauto A. Ivanauskas paruošė netradicinį sūrio pyragą su juodos duonos trupininiais.

„Esu sukūręs apie kelis šimtus pyragų, tačiau tarp jų būtų vos keli tokie, kurie derėtų prie alaus. Šis – vienas mano mėgstamiausių. Jo viduryje yra siurprizas, kuris ir išduoda, kad šis pyragas priderintas būtent prie naujojo juodųjų serbentų stauto“, – sakė A. Ivanauskas.

Kviečiame skaitytojus išmėginti Alfo Ivanausko pamėgtą ir renginio svečių įvertintą sūrio pyragą-kamuoliukus.