Aistra, užvaldžiusi pačią Martą Stiuart

Laimingi tie, kurių šeimos turi tradiciją iš kartos į kartą perduoti išskirtinų indų kolekciją, kuri su kiekviena karta įgyja vis didesnę vertę. Tie, kurie ypatingomis progomis nevalgo iš protėvių perduotų lėkščių, tokią kolekciją turi susikurti patys. Amerikiečių kolekcininkai „Kovels‘ Antiques“ skelbia, kad per metus jų internetiniame puslapyje yra atliekama šimtai tūkstančių įvairių kolekcinių indų paieškų.

Indai gali būti kolekcionuojami pagal naudojamą žaliavą (moliniai, sidabriniai, porcelianiniai ar alternatyva porcelianui laikomi špižiniai indai, dėl kurių pakvaišusi yra Marta Stiuart), gamintojus, paskirtį (desertines lėkštutes, puodeliai, įrankiai ir pan.) ar pasirinktą laikmetį.

„Kovels‘ Antiques“ pastebi, kad dažniausiai yra ieškomi stambių ir garsių gamintojų „Fenton“, „Wedgewood“, „Delft“ ir „Belleek“ indai. Bet populiarūs išlieka ir mažiau žinomi gamintojai ir stiliai. Vienas iš jų „McCoy“, išgarsėjęs 1969 m. išleistu dubeniu „Brown Drip“, skirtu prancūziškai svogūnų sriubai. Taip pat sugrįžtama ir prie Didžiosios depresijos metais gamintų šviesiai žalio ir rožinio atspalvio stiklo indų.

Patarimai, norintiems tapti indų kolekcionieriumi

Kaip pradėti savo kolekciją?

1. Nuspręskite, ką kolekcionuosite. Yra tūkstančiai senovinių porceliano dirbinių, datuojamų 1950–1980 m. ir kiekviena šiais metasi išleista indų serija turi skirtingas spalvas ir raštus. Kai kurie modeliai yra ypač reti, trokštami ir brangūs. Dažnesni modeliai yra pigesni, tačiau pasirinkę kolekcionuoti retus indus neišsigąskite. Šis malonumas nebūtinai turi būti brangesnis – retesnių indų paieškos užtrunka kur kas ilgesnį laiką, tad jums prireiks ir kantrybės.

2. Žinokite, kad įprasti ir kasdienybėje naudojami indai (pagrindinių patiekalų lėkštės, stiklinės) turi žemesnę kainą nei tie, kurie yra naudojami išskirtinėmis progomis (stovas tortui, kavinukas, cukrinė).

3. Išsirinkite dešimtmetį, kuriam priklausančius indus kolekcionuosite. Tegul pasirinktas dešimtmetis atspindės jūsų stilių ir skonį. Pavyzdžiui, jeigu kolekcionuosite 1950-ųjų porcelianą, į šią kategoriją gali patekti „TG Green“, „Midwinter Fashion Shape“, „HJ Wood‘s Piazza Ware“ kolekcijos.

4. Būkite atidūs ir išmokite atpažinti kokybiškas prekes. Iki 1950-ųjų didžioji dalis senovinių porceliano lėkščių buvo apskritos (išimti laikomos tik 1920–1930 m. leistos „art deco“ stiliaus serijos). Indų gamintoją galite atpažinti iš rašto: „Havilland“ išsiskiria švelniais gėlių motyvais, o ant senojo „Wedgwood“ porceliano vaizduotos klasikinės graikų mitologijos scenos. Nuodugniai apžiūrėkite indų glazūrą – ji neturi būti suskilinėjusi ar nusėta taškeliais, patikrinkite, ar indo pagrindas yra lygus.

5. Kitoje indų pusėje visuomet ieškokite gamintojo ženklo, kuris gali būti nupieštas, įspaustas ar antspauduotas. Ant ženklo turi matytis gamintojo pavadinimas, serijos numeris, reiškiantis klasę ar pagaminimo datą. Jeigu gamintojo ženklas yra išblukęs, naudokitės internetiniais katalogais, kurie turi abėcėlinį porcelianinių indų gamintojų sąrašą, iliustruotą jų gaminių nuotraukomis.

6. Ieškokite indų internete (eBay Collectors Weekly , The Saleroom, aukcionuose, močiutės palėpėje, Lietuvoje vis populiarėjančiuose blusturgiuose, antikvariato parduotuvėse ir kitose senove dvelkiančiose vietose, kur anksčiau galbūt nesilankydavote.

Nuotrauka – “iittala”, ginalasinterjeras.lt

#ebay #thesaleroom #patarimai #kaippradėti #aukcionai #indai #collectorsweekly #MartaStuart #kolekcija #kolekcionavimas