top of page

#3dienioidėja: „sulieknėti", bet ne „sublogti"

Rubrikos #3dienioideja autorė gydytoja dietologė Barbora Jarašūnė primena, kad labai svarbu suprasti skirtumą tarp lyg ir tą patį reiškiančių žodžių „sulieknėti" ir „sublogti".

dietologės patarimai, sveikas lieknėjimas, vmgonline
Unsplash.com nuotr.

Prieš kelias dienas sūnus pasitikslino: - Mama, o reiškia „sublogti“? Vaikui atrodė, jog tai – procesas, kai asmuo tampa „piktas ir blogas“.

Ar vartojate šį žodį? Remiantis lietuvių kalbos žodynu, „sublogti" gali reikšti: 1. Pasidaryti blogam, blogesniam, suprastėti. 2. Suliesėti, sulysti. 3. Susilpnėti. Sveikatingumo kultūroje retai rasime žinių apie galimus neigiamus liesėjimo aspektus. Ar kada matėte straipsnius: „Kaip sublogti iki vasaros atostogų?“, „Ieva sublogo ir jos gyvenimas nušvito kitomis spalvomis“?



Liesėjimas – kone visuotinė vertybė. Jis užima laisvą laiką, „laisvas“ mintis ir yra aiškus tikslas, į kurį galima kreipti energiją. Lieknas kūnas lyg ir kalba apie „teisingą“ žmogaus gyvenimą, „susitvardymą“, discipliną. Visgi ar įvairūs specialistai, koučeriai, treneriai, papildų atstovai „parduodami“ lieknumo idėją, perspėja apie galimus šalutinius liesėjimo poveikius? Ar žinome, jog besąlygiškai siekdami sulieknėti, galime ir „sublogti“?

Pernelyg maža ar pernelyg greitai sumažėjusi kūno masė bei maistinių medžiagų stoka gali: - neigiamai veikti imuninės sistemos veiklą (todėl ekstremalus liesėjimas tikrai nėra tinkamas pandemijos laiku) - sukelti virškinimo sistemos sutrikimus (pvz., vidurių užkietėjimą, tulžies akmenligę) - sutrikdyti nervų sistemos veiklą (dirglumas, sunkumas susikaupti, galvos svaigimas) - neigiamai veikti bendrą savijautą, padidinti nuovargį - pažeisti hormonų pusiausvyrą (ypač moterims – sutrikus lytinių hormonų gamybai pasireiškia mėnesinių ciklo sutrikimai, nevaisingumas, galimos ir nėštumo komplikacijos) - lemti mažakraujystės, osteoporozės ir kitų sutrikimų vystymąsi - maistinių medžiagų stoka ir pasikeitęs hormonų balansas neigiamai veikia plaukų, nagų, odos būklę - padidėja valgymo sutrikimų išsivystymo rizika – tiek jų besilaikančiam asmeniui, tiek jų vaikams - gali netgi pakisti asmens interesai (ar esate skaitę apie 1944 m. Minesotos badavimo eksperimentą? Badavusius asmenis (t.y. pusę paros energinės poreikio vartojusius sveikus vyrus) nuolat persekiojo mintys apie maistą, jie skaitė kulinarines knygas ir rinko receptus, augo jų nerimastingumas...) - 2009 m. atlikta 26 tyrimų metaanalizė atskleidė, jog sąmoningas sveikų ir antsvorio turinčių asmenų liesėjimas (t. y. dietų laikymasis) susijęs netgi su nežymiai padidėjusiu mirtingumu. Nutukimu sergantiems asmenims, turintiems gretutinių ligų, sąmoningas kūno masės sumažinimas, atvirkščiai, turėjo teigiamą poveikį sveikatos rodikliams.


gydytoja dietologė Barbora Jarašūnė
Asmeninio archyvo nuotr.

Suprantu, jos žmonės gali turėti labai skirtingas kūno vizijas bei tikslus ir palaikau individualius pasirinkimus, kol jie nesikerta su sveikatos samprata. Nenoriu būti „su-blogti“ padedančia gydytoja. Todėl šiandien skatinu nepamiršti ir kitos liesumo „monetos“ pusės.

Naujausi įrašai

bottom of page