3 sūriai, geriausiai tinkantys gaminti pasta

Makaronai, dar žinomi kaip pasta, labai dažnai pareikalauja sūrio. Tačiau dar dažniau tikėdamiesi daug skonio, galite gauti jo tik šiek tiek arba negauti išvis – ir tam yra priežasčių. Kokios jos bei kaip maksimaliai atskleisti pasta skonį teisingai parinkus sūrį, VMGonline.lt papasakojo „SAY CHEESE“ sūrio ekspertas Vytautas Vaga.

Parmigiano Reggiano, Brabants Blauw Geitenkaa ir Pecorino Romano. Valerijos Stonytės nuotr.


Pasta ir sūris: šimtametė draugystė

Kaip pasakoja Vytautas, pastos ir sūrio draugystės istorija fiksuojama dar XIV a. legendinėje italų receptų knygoje „Liber de Coquina“, kurioje buvo paminėtas patiekalas iš Parmiggiano reggiano PDO sūrio ir pasta.

Kitas istorinis momentas – sūrio ir pasta casserole (užkepėlė), pavadinta „makerouns“. Ji aprašyta žymioje XIV a. angliškoje receptų knygoje „The Form of Cury“. O pirmas tikslus šiuolaikinis pasta ir sūrio receptas buvo užrašytas prieš pustrečio šimto metų, 1770 m. Elizabeth Raffald  knygoje „The Experienced English Housekeeper“: recepte minimas bešamelio padažas ir čederio sūris.

Vėlesniuose kulinariniuose literatūriniuose šaltiniuose pasta ir sūris minimi nuolatos, tad pašnekovas pažymi, kad vienaip ar kitaip, pabandyti išlaikyti šimtmečius gyvavusius receptus verta ir šiandien. O geram receptui reikia ir gero sūrio.

Pecorino Romano, Brabants Blauw Geitenkaas ir Parmigiano Reggiano PDO. Valerijos Stonytės nuotr.


Dažniausios daromos klaidos

Pasak „SAY CHEESE“ eksperto, pirmoji klaida, kuri tikrai „kainuos“ skonį, yra pasirinktas pigiausias arba pigūs sūris, nes „juk į makaronus…“. Venkite tokių sūrių, nes jie visada nuvilia tiek sudėtimi, tiek skoniu.

Ne mažesnė klaida yra pasirinktas turimas po ranka sūris, kuris nebūtinai tinka karštiems patiekalams: „Yra sūrių, kurie ant karšto patiekalo beveik visiškai praranda savo skonį, t. y. tampa per švelnūs ir išnyksta patiekale ar sunkiai lydosi“, – komentuoja Vytautas.

Na, o paskutinis dalykas, kurio nevertėtų daryti, tai rinktis iš anksto sutarkuoto ir ilgą laiką laikyto sūrio. Jis bus jau išsikvėpęs, todėl geriausia sūrį tarkuoti patiekalą gaminant. Iš anksto tarkuotį sūrį gal ir patogiau naudoti, tačiau jis būna gavęs per daug oro. Tai reiškia, kad pašilęs jis nebeatskleis tokios plačios kvapų paletės kaip šviežiai sutarkuotas, o tuo pačiu ir skonio nebeturės tiek daug.

Parmigiano Reggiano PDO. Valerijos Stonytės nuotr.


3 sūriai, geriausiai tinkantys gaminti pastai

Kadangi pasta yra kilusi iš Italijos, nenuostabu, kad ir sūriai, vieni geriausiai tinkančių pasta gaminti, yra būtent iš Italijos. Vytautas siūlo du itališkus sūrius ir mažytę avantiūrą kaip trečią.

Parmigiano Reggiano PDO. Tai kietasis nepasterizuoto karvių pieno sūris, Italijos sūrių karalius, kilęs iš Parmos miesto šiaurės I