top of page

Žvilgsnis į autentiškus Madrido barus: 100 nykstančių vietų

Fatima, Emilio, Stela – tai ne tik vardai, bet Madride esančių barų ir kavinių pavadinimai. Lietuviškai sakytume „Pas Petrą“ ar „Tado restoranas“. Į tokį vietinį bariuką užsukęs visuomet žinosi, ką čia sutiksi, čia paklaus: „To paties, kaip visuomet?“ Nes šiose nepretenzingose, darbininkų klasės vietose laikas šiek tiek sustojęs. Nei savininkas, verslą paveldėjęs iš savo tėvų, nei svečiai nesikeičia, tie patys.

Penkerius metus Madride gyvenanti tinklaraščio „Madrid No-Frills“ autorė Leah Pettem suprato šių vietų unikalumą. Taip pat ji suprato, kad tokie barai nyksta. Todėl prieš dvejus metus pradėjo juos fiksuoti. Jos kolekcijoje – 100 objektų, iš kurių 7 jau užsidarė. Žymiausia netektis – „El Palentino“. Baras užsidarė dėl savininko, kurį pažinojo visi Malasaña kaimynystės (isp. barrio) gyventojai, mirties – 78 metų vyrą darbo metu ištiko infarktas. Tačiau, kaip pasakojo Leah, atvykus greitajai pagalbai paskutinius gyvenimo momentus skaičiavęs savininkas įsakė jį grąžinti į barą. Jis pageidavo numirti ten, kur prabėgo jo gyvenimas.

Leah Pettem nuotr.


Tokių vietų galima rasti kiekviename Ispanijos mieste. Ir nors atrodo, kad visos jos gana panašios (iš vienos pusės taip ir yra), vis dėlto, kiekviena yra unikali. Ant sienos pastebėsite šeimos Kalėdų šventės nuotrauką ar įamžintą į barą užsukusį žymų futbolo komandos žaidėją. Atkreipę dėmesį į detales, susipažinsite su savininku.

Dėl augančių nuomos kainų Ispanijos sostinėje dalis vietų yra priverstos užverti duris. Išlaikyti barą tampa sudėtinga ir dėl skylančių bendruomenių – išsikrausčius ilgą laiką rajone gyvenusiems, čia įsikrausto naujakuriai, atsidaro tinkliniai restoranai ir kavinės.

Madride Leah gyvena šalia Lavapiés barrio ir, teigia, stebi gentrifikacijos* vyksmą. Nepaisant šio proceso, Lavapiés, kartu su Vallecas ir Usera, išlieka jos mėgstamiausiomis sostinės kaimynystėmis.

Nors jos projektas yra tarsi tik apie autentiškas Madrido vietas, tačiau, britė sako, kad yra aktyvistė, siekianti skleisti netiesioginę socialinę žinutę.

„Ilgą laiką nebuvau nusiteikusi optimistiškai, tačiau projektui išpopuliarėjus, mano nuomonė pasikeitė. Fotografijų serija pasiekė tautos širdis ir sugrąžino meilę šiems barams“, – VMGonline.lt komentavo Leah.

*Gentrifikacija – istorinio miesto centro ar kitų istorinių gyvenamųjų teritorijų traukos paskatinta socialinė kaita, kai viduriniosios ar aukštesnės socialinės klasės gyventojai keičia žemesnės socialinės klasės gyventojus (Krupickaitė ir Standl, 2004; Bromley ir kt., 2005).

Norite aplankyti šiuos barus ir kavines? Projekto autorė visus juos sužymėjo žemėlapyje.

Visas 100 barų nuotraukas galite pamatyti ČIA. Dalimi jų Leah pasidalijo su VMGonline.lt skaitytojais.

Leah Pettem nuotr.


Leah Pettem nuotr.


Leah Pettem nuotr.


Leah Pettem nuotr.


Leah Pettem nuotr.


Leah Pettem nuotr.


Leah Pettem nuotr.


Leah Pettem nuotr.


Leah Pettem nuotr.


Leah Pettem nuotr.


Commentaires


Naujausi įrašai

bottom of page