AŠ Ikona vmgonline

Viskas, ką turėtumėte žinoti apie šafranąŠafrano pavadinimas kilęs iš arabų kalbos žodžio a’far, reiškiančio geltoną spalvą. Taigi, jei gyventume pasakoje, viskas, ką paliestume šafranu, virstų auksu ir šviestų ryškiai geltona spalva, tačiau dabar galime džiaugtis galėdami žaisti aukso spalvomis virtuvėje! Tiesa, šis prieskonis išsiskiria ne tik savo auksine spalva, bet ir kaina, prilygstančia tauriesiems metalams. Šafranas tituluojamas brangiausiu pasaulyje prieskoniu, nes vienas jo gramas gali kainuoti daugiau nei 6 Eur.

Iš pirmo žvilgsnio subtilus paprastas šafranas turi didžiulę galią, dėl kurios kaip saulės pašildytas sniegas ištirpsta gardaus maisto gamintojai ir valgytojai. Šafranas gaunamas iš violetiniais žiedais žydinčio daržinio kroko – prieskoniui naudojama žiedo piestelės dalis purka. Atrodo, kad tai tėra paprastas gėlės žiedas, tačiau jo kainą iki aukštumų išaugina keli veiksniai. Pirma, krokas žydi tik kelias savaites per metus, o derlius privalo būti nuimtas per 20 dienų. Be to, tai geriausia daryti nuo aušros iki 10 val. ryto, nes vėliau purkos praranda spalvą ir aromatą. Antra, purkos yra kruopščiai surenkamos rankomis, o viename žiede yra tik trys šafrano gijos. Norint gauti 30 g šafrano, reikia surinkti beveik 5 tūkst. žiedų! Net 90 proc. viso pasaulio šafrano pagaminama Irane.

Šafranas itin populiarus gaminant saldžius patiekalus, t. y. tortus, keksus, pudingus, ledus ar saldžius padažus. Tačiau dėl savo stiprių dažomųjų savybių jo dedama ir į kai kuriuos aliejus, sūrius ir gėrimus. Artimuosiuose Rytuose šafrano dedama į ryžių patiekalus, juo gardinama ėriuko mėsa, žuvis ir paukštiena. Tačiau reikia būti budriems gaminant ir laikytis pagrindinės taisyklės – saiko, nes padauginus šafrano patiekalai taps kartūs. Norėdami to išvengti, atskieskite šafraną vandeniu. Vandeniniam tirpalui paruošti imamas 1 g šafrano ir 120 g vandens, o tirpalas naudoti tinkamas po 20 min. Šafraną galite pamerkti ir į baltąjį vyną. Toks mirkymas padeda šafranui atskleisti natūralų skonį ir tolygiai paskirstyti jį patiekale.

Teigiama, kad, be auksinės spalvos, šafranas patiekalams suteikia ir egzotiško skonio, tačiau iki šiol kyla daug ginčų, kaip tą skonį apibūdinti. Vieniems jis primena medų, o kitiems – jūrą. Tuo tarpu šafrano kvapas apibūdinamas kaip šiltas, primenantis medieną, džiovintus abrikosus ir šieną.

Dėl savo vertės šafranas tampa ir sukčių taikiniu. O suklastoti jį nėra sudėtinga manipuliuojant ryškiausiu skiriamuoju bruožu – spalva. Pavyzdžiui, sukčiaujant nudažomos kukurūzų piestelės, medetkų žiedlapiai ar net plastikiniai plaukeliai. Kaip šafranas gali būti parduodamos ir maltos ciberžolės. Dėl to patariama pirkti nesmulkintą šafraną, nes taip mažesnė rizika įsigyti klastotę. Be to, nesusigundykite mažesne kaina, nes šafranas, kaip jau minėta anksčiau, yra brangus prieskonis, tad siūloma mažesnė kaina iškart turėtų sukelti įtarimą dėl kokybės.

Šafranas dar vadinamas pavargusios širdies toniku. Užplikykite 3–4 šafrano purkas nedideliu kiekiu karšto, bet ne verdančio vandens. Palaikykite apie 10 min., tada galite puodelį pripildyti verdančio vandens. Jei gaminate daugiau, 1 l vandens reikia nuo 0,5 iki 1 g. Šafranui į porą tinka rožių žiedlapiai. Jie abu yra idealus derinys tiek maisto pramonėje, pavyzdžiui, gaminant ledus, tiek ir gaminant kosmetiką. Panaudotų arbatoje purkų neišmeskite, dar kartą užpilkite šiltu vandeniu ir palikite ilgiau stovėti. Taip pasigaminsite šafrano vandens, kurį galėsite panaudoti veido odai prausti. Juk šafranas dėl savo ypatingų galių kosmetikos pramonėje dažnai tituluojamas „Šventuoju Graliu“!

Nors šafranas gali būti laikomas labiau pietinių šalių prieskoniu, jo keliai driekiasi ir šiaurėje. Gruodžio 13 d. Švedijoje švenčiama Liucijos, Šviesos nešėjos diena. Švęsdami šią dieną švedai valgo šafranines bandeles lussekatter. Šafranas tešlą nudažo saulėta geltona spalva, simbolizuojančia apsaugą nuo tamsoje tūnančių baisybių. Švedai taip pat didžiuojasi ir savo šafraniniu ryžių apkepu.

PATIEKALAI, KURIUOS GALITE PAGARDINTI ŠAFRANU: daugiaryžis, avienos sriuba, portugališkas žuvies troškinys (port. Caldeirada), paelija, midijų sriuba, ispaniški mėsos kukuliai, šafraniniai ryžiai, vištienos sultinys, keptas viščiukasjautienos troškinyspicaduona.

#gastronomija #auksas #prieskoniai #širdis #purkos #šafranas

ATGAL

PASIDALINTI

  • Facebook vmgonline.lt
  • Instagram vmg_vilnius
  • YouTube vmg
  • LinkedIn vmg