Aš Ikona pokalbių šou naujas sezonas vmg online

Naujienlaiškis

Virusas iš Japonijos – valgymo vienam kultūra

Nuo kokteilių barų, dienos pietų, penktadienio karaoke iki kelionių, atostogų ir asmeninio gyvenimo: vis daugiau japonų, o ir ne tik jų renkasi valgyti, pramogauti, keliauti ir gyventi po vieną. Ohitorisamatoks viruso iš Japonijos pavadinimas.Pietūs tualete

Prieš gerą dešimtmetį daugumai japonų nepakeliama buvo mintis, kad juos kažkas gali pamatyti valgančius vienus mokykloje, ofiso virtuvėlėje ar restorane. Jei nutikdavo, kad draugo šalia nėra, jie verčiau rinkdamosi valgyti pasislėpę kad ir tualete.

Šį reiškinį sociologas Daisuke Tsuji iš Osakos universiteto dar 2008-aisiais pavadino „benjo meshi” ir viename interviu taip nusakė jo esmę: studentai valgo tualetuose ne todėl, kad nemėgsta valgyti vieni, o todėl, kad nenori, jog jų bendraamžiai manytų, kad jie neturi, su kuo dalintis maistu".


Solo kultūra

Tačiau ir Japonija keičiasi. Shinjuku rajone įsikūręs baras pavadinimu Hitori” jauki vietelė naktinio gyvenimo mėgėjams ir sukurta taip, kad čia gera ir komfortiška būtų būti po vieną. Išvertus iš japonų kalbos, žodis hitori” reiškia vienas asmuo”

Solo baras atidarytas 2018-aisiais ir jo koncepcija labai aiški: sudaryti galimybę jaustis jaukiai tiems, kurie į barą dėl vienokių ar kitokių priežasčių ateina vieni. Pasak barmeno Miki Tateishi, tai nuostabu, nes dabar vienišiai, užuot slėpęsi namuose, eina į barus, kur… turi galimybę susipažinti!Vakarėlis vienam

Hitori" baras nėra vienintelis solo kultūros atspindys Japonijoje. Analitikai teigia, kad visas verslas keičiasi taip, kad sudarytų galimybes kažką veikti po vieną: dirbti, miegoti, pietauti, gyventi naktinį gyvenimą, keliauti. Netgi dainuoti karaoke japonai eina vieni, kas yra neįtikėtina! Solo karaoke barų poreikis išaugo bemaž 40 proc.!Nauja tendencija vadinama ohitorisama” žmonės drąsiai renkasi daryti dalykus vieni. Ohitorisama reiškia kažką panašaus į „vakarėlis vienam”.Pats sau šeimininkas


Puiki pokyčio restoranuose iliustracija yra „hitori yakiniku“. „Yakiniku”paprastai reiškia grupelę aplink stalą sėdinčių žmonių, kurie čia ir dabar ant grotelių kepa mėsą, ja dalijasi, bendrauja. Tačiau „hiroti yakiniku” reiškia, kad tas, kuris kepa ir valgo, esi tik tu pats.

Jeigu instagramo paieškos laukelyje įvesite #ohitorisama, jums išmes daugybę šią tendenciją liudijančių nuotraukų: žmonių, kurie pietauja vieni, vieno asmens kino teatrų, kelionių pasiūlymų vienam, vienviečių palapinių kempinguose ir t.t. Šiuo virusu užsikrečia vis daugiau žmonių.


SPECIALISTO NUOMONĖ: Solo valgymas – tai lazda su dviem galais"

Gintarė Jonaitytė, sertifikuota mitybos ekspertė, keliautoja, žavisi Japonija, domisi jos žmonių mitybos įpročiais.Japonijoje yra tinklas maitinimo vietų, skirtų valgyti vienam. Koncepcija tokia: įeini į mažą kambarėlį-kabiną, ekrane pažymi, kokį patiekalą renkiesi dažniausiai tai būna ramenai, pasirenki priedus ir, kai patiekalas atkeliauja”, mėgaujiesi juo toje kabinoje vienas.

Daug dirbantys japonai tai vertina kaip neįkainojamą galimybę atsitraukti nuo triukšmo, stabtelėti ir susikoncentruoti tik į maistą: patirti skonį, užuostį kvapą, lėtai valgyti, gerai sukramtyti…

Solo valgymo tendencija gaji ir Vakaruose, tačiau mes ją vertiname kitaip. Mums tai reiškia stabtelėjimą, pabėgimą nuo įtampos, kai nereikia niekam skambinti, derinti laiko, tartis, kur ir ką valgyti, ir pan. Tai yra laikas tik sau, kuris labai brangus.

D.Britanijoje atlikti tyrimai atskleidė, kad trečdalis britų daugiau nei kartą per savaitę valgo vieni ir dėl to visiškai nesijaudina. Tyrimai taip pat rodo, kad maistinė vertė maisto, kurį žmogus valgo vienas, yra menkesnė, nes suvalgoma net trečdaliu mažiau daržovių! Karaliauja užpiltinės košės ir sriubos, kava ar arbata su sumuštiniais, pusgaminiai ir pan. Solo kultūroje karšto maisto kultūra iš tikrųjų nyksta.

Kiti tyrimai rodo, kad daugėjant valgančiųjų po vieną, auga nutukimų skaičius. Ir tai paaiškinama: būdami kompanijoje kontroliuojame savo silpnybes, pavyzdžiui, suvalgome torto gabalėlį ir sakome sau stop”, nes ką žmonės pagalvos”. Kai valgome vieni, stabdžių nebelieka.

Trumpai tariant, solo valgymas yra lazda su dviem galais. Jeigu atsiribojame, kad galėtume susikoncentruoti į maistą, juo ramiai pasimėgauti, pajusti skonius, išgyventi malonumą tai viena. Kas kita, jei valgome vieni, bet sėdėdami” internete, kai nė nepajuntame kiek ir ko suvalgome.”


Kaip jūs ar mėgstate valgyti vieni?


Unsplash.com ir asmeninio archyvo nuotr.

ATGAL

PASIDALINTI

Naujienlaiškis

© 2020 vmgonline

  • Facebook vmgonline.lt
  • Instagram vmg_vilnius
  • YouTube vmg
  • LinkedIn vmg