Vegetarai pataria, ką daryti, kad netrūktų geležies (receptai)
Aš Ikona 750X300.jpg
AS-IKONA_1800x250.jpg

Naujienlaiškis

Vegetarai pataria, ką daryti, kad netrūktų geležies (receptai)

Šiandien viso pasaulio vegetarai švenčia pasaulinę vegetarų dieną. Šią dieną žmonės skatinami nevalgyti mėsos ir keisti savo mitybos įpročius. Ne vienerius metus vegetarišką gyvenimo būdą propaguojantys žmonės tvirtina – savijauta puiki, o maisto pasirinkimas išties spalvingas. Tačiau kaip užtikrinti, kad mums netrūktų būtinų medžiagų, geležies ir mitybos pokyčiai taptų maloniu įpročiu, o ne kančia?

Nevalgai mėsos? Tai ką valgai?

Prieš 25-erius metus vegetariško gyvenimo būdo kelią pasirinkęs dainininkas, prodiuseris Andrius Mamontovas sako, kad šiais laikais būti vegetaru paprasta – augalinio maisto įvairovė didelė ir papildyta mums būtinomis medžiagomis. Visgi pašnekovas pripažįsta, kad vis dar pastebi keistą visuomenės požiūrį į žmones, atsisakančius mėsos.

,,Išlikęs požiūris, kad vegetarizmas tai kažkas keisto, išsidirbinėjimas. Dar nuo antro pasaulinio karo yra tokia nuomonė, nes žmonės badaudavo ir jie įprato valgyti viską, kas yra. Mes negyvename ekstremaliomis bado sąlygomis, todėl turime galimybę rinktis maistą. Klasikinis atvejis: kai pasakai, kad esi vegetaras, klausia: ,,Vajezau, tai ką tu valgai?“ Atsakau, kad valgau šimtus produktų, išskyrus tris mėsą, žuvį ir kiaušinius“, sako A. Mamontovas.


Keisti mitybą paskatino filosofija ir savijautos pokyčiai

A. Mamontovas pasakoja, kad vegetarizmu susidomėjo pradėjęs keliauti ir pažinęs įvairių šalių kultūrų maistą bei mitybos teorijas. ,,Supratau, kad man vegetariškas maistas daug skanesnis, lengvai virškinamas ir etiškesnis. Galutinis taškas, paskatinęs apsispręsti, buvo dualizmas. Tėvai moko nemušti šuniukų, o čia pat duoda sumuštinį, ant kurio yra dešra. Mes taip pat esame iš gyvūnų pasaulio, bet mūsų sąmonė yra aukštesnė ir mes galime pasirinkti“, pabrėžė A. Mamontovas.

Tad kokie produktai dainininko virtuvėje dažniausiai karaliauja ir kaip jis pataria pasirūpinti savo mityba, kad netrūktų vitaminų, geležies? A. Mamontovas sako, kad labai mėgsta pomidorus. Jie tinka įvairiems patiekalams. Taip pat mėgsta užkandžiauti riešutais, daržovėmis, vaisiais, grūdinių kultūrų patiekalais: ,,Kiekvienais metais profilaktiškai darausi kraujo tyrimus, nėra jokių elementų trūkumo. Jaučiuosi puikiai.“


Ką būtina žinoti apie geležies įsisavinimą?

Gydytojas dietologas rezidentas Edvard Grišin primena, kad geležis yra sunkiai pasisavinamas mikroelementas, todėl svarbu varijuoti maisto produktais, kad gautume mums reikiamą geležies normą. Verta paminėti, kad geresniam geležies pasisavinimui pravartu ją vartoti su vitamino C turinčiais produktais – vaisiais, daržovėmis. Ypač tai svarbu žmonėms, nevalgantiems gyvulinės kilmės maisto produktų.

,,Geležimi turtingas ne tik gyvulinės, bet ir augalinės kilmės maistas. Pavyzdžiui, grikių kruopos, bolivinė balanda, visos tamsiai žalios daržovės – brokoliai, špinatai. Ankštinės daržovės – lęšiai, žirniai, pupelės, tofu“, vardijo dietologas. Pistacijos, kedrinės pinijos, anakardžių bei graikiniai riešutai ir moliūgų sėklos taip pat nuostabus geležies šaltinis.

Valerijos Stonytės nuotr.


Vyrams per dieną rekomenduojama gauti vidutiniškai 10 mg, moterims: 15–18 mg geležies. Iš šio gaunamo kiekio mūsų organizmas pasisavina tik apie 10–20 proc. geležies. Nėštumo metu geležies poreikis didėja dėl dažnesnio kraujavimo. Taip pat dėl to, kad reikia aprūpinti krauju vaisių, placentą. Todėl neštumo metu geležies rekomenduojamas paros kiekis gali išaugti iki 30 mg.

O susirūpinti E. Grišin patarė, jei jaučiate silpnumą, slenka plaukai, skilinėja lūpų kampučiai, vargina kraujotakos sutrikimai (gleivinių blyškumas) – tai gali būti anemijos priežastis.


Įprastą avižinę košę siūlo paversti geležies ir vitamino C šaltiniu

Mitybos specialistas Paulius Paulauskas, nevalgantis mėsos jau dvejus su puse metų, sako, kad geležies trūkumas yra ne tik veganų ar vegetarų problema. Šios, itin svarbios medžiagos mūsų organizmui, trūksta ir visavalgiams. Todėl, visų pirma, pašnekovas pataria į savo mitybą įtraukti kuo daugiau produktų, kuriuose gausu geležies ir vitamino C. Vienas iš pavyzdžių – daržovių ir vaisių kokteiliai. Puikūs ingredientai į juos yra anakardžių riešutai ir lapinės daržovės.

P. Paulauskas pasidalina ir keliais receptais. Maistingais pusryčiais gali tapti avižinė košė su juoduoju šokoladu, kuris taip pat puikus geležies šaltinis. Košę vertinga gardinti ir sėklomis, riešutais, džiovintomis uogomis ir vaisiais, pjaustytu obuoliu. Taip jūsų organizmas lengviau pasisavins geležį.

Įprastas salotas verta pakeisti į žaliųjų lęšių, bolivinių balandų, špinatų, granatų, ar kitų jūsų mėgstamų sėklų užkandį. Mitybos specialistas taip pat į savo mitybą rekomenduoja įtraukti džiovintus vaisius – abrikosus, slyvas, razinas. Jų per dieną galima suvartoti 40-50 gr. įmaišant į košes, jogurtą, ruošiant desertus.

Augaliniai produktai, kuriuose gausu geležies ir vitaminų:ProduktasGeležies kiekis 100-ame gramųSezamų sėklos14,6 mgAnakardžiai6 mgPupelės5,1 mgLazdyno riešutai4,7 mgMoliūgų sėklos4,2 mgPistacijos 3,9 mgMigdolai3,7 mgGrikių kruopos3,7 mgŠpinatai3,6 mgGraikiniai riešutai2,9 mgDžiovinti abrikosai2,7 mgTofu2 mgRazinos1,9 mgDžiovintos slyvos0,9 mg

#mitybospatarimai #PauliusPaulauskas #vegetaras #AndriusMamontovas #geležis #vegetarųmityba #vegetarai

ATGAL

PASIDALINTI

Naujienlaiškis

© 2020 vmgonline

  • Facebook vmgonline.lt
  • Instagram vmg_vilnius
  • YouTube vmg
  • LinkedIn vmg