AŠ Ikona vmgonline

Valgyk mieste neišėjęs iš namų!

#ValgysiuMieste – tai dar vienas sumanymas, kurio tikslas – palaikyti restoranus. Kokių idėjų ir priemonių imasi maitinimo įstaigos tiek Lietuvoje, tiek užsienyje? Apie tai pasakojame šiame straipsnyje!Maistas į namus – kaip viskas prasidėjo?

Tikriausiai nenustebinsime, kad pristatymo į namus paslauga siekia net paleolito laikotarpį, kuomet medžiotojų, klajoklių gentyse maisto duoklė buvo atiduodama stipresniesiems genties nariams. Panašumų į šią paslaugą galima pastebėti ir senovės Egipto ar antikos kultūrose. Kuo tai pasireikšdavo? Turtingesni asmenys siųsdavo savo tarnus (ar vergus) į turgavietes, kad jiems atneštų pageidaujamo maisto.


Visgi paslauga, kuri panašiausia į dabar įprastą visuomenėje, įsibėgėjo XX a. vid. Kaip masinis reiškinys, maisto pristatymas į namus ar biurą atsirado Amerikoje 1950–1960-aisiais.

Yra manoma, kad šis fenomenas atsirado dėl Amerikos karių.

Plačiau apie tai skaitykite ČIA.


#ValgysiuMieste


Nauja iniciatyva #ValgysiuMieste palaikymo kuponai kilo Downtown food hall ir Kino Deli įkūrėjams. Ši erdvė vienija 14 skirtingų virtuvių, turi nedidelę kino salę. Visos šios vietos yra maži, o kai kurie – vos tik pradėję veiklą verslai. 

Dėl paskelbto karantino dalis veiklų – kinas, baras – veikti visai negali ir turėjo veiklą sustabdyti. Maitintojai, kurie vos tik pradėjo veiklą, taip pat susidūrė su iššūkiais užsiimti maisto užsakymais į namus. 

Tai yra vieta, kurioje mėgo lankytis daug žmonių. Čia rinkdavosi ne tik pavalgyti, bet ir pabendrauti. Tad #ValgysiuMieste palaikymo kuponas – kaip valgoma obligacija. Nusiperki, o ateini išnaudoti, kai viskas vėl veiks. Specialus pasiūlymas – kupono kaina 20 % mažesnė nei jo vertė. 

Kaip teigia iniciatyvos bendraautorė Lina Klimašauskienė, idėja klientams patiko – per pirmą dieną klientai įsigijo 80 skirtingų verčių kuponų. Jos nuomone, iniciatyva gali būti aktuali ir kitiems restoranams ar kavinėms – juk reikia erdvės, kur galėtų susijungti ir daugiau maitintojų. 

Tad su Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos palaikymu paleistas projektas www.valgysiumieste.lt, kur kviečiamos prisijungti ir kitos maitinimosi įstaigos. 

#ValgysiuMieste palaikymo kuponas tai abipusis pažadas: kad klientai sugrįš, o kavinės bei restoranai toliau ruoš savo patiekalus ir kvies pas save.


Pop-up restoranai


Vieni pirmųjų Lietuvoje tokiu principu pradėjo veikti „Sweet Root“ restoranas.

Pasak restorano atstovų, idėja labai paprasta – norisi, kad, būdami namuose, mes nepamirštume ilgesnės ir ramesnės vakarienės grožio. Kad tai netaptų tiesiog greitas pavalgymas žiūrint televizorių ar naršant internete.

Šis restoranas jau gerus 5 metus siekia pristabdyti svečius nuo lėkimo, kad jie iš naujo atrastų ilgos vakarienės bei pokalbio prie stalo žavesį. Tad net ir dabartinės situacijos kontekste jie stengiasi išlikti ištikimi savo restorano vertybėms ir į lėkštes dėti emocijomis pagardintus bei metų laikų kaitos įkvėptus patiekalus.


Tik šį kartą jie bus svečiai žmonių namuose. Viskas paruošta taip, kad vakarienės pasigaminimas būtų nesudėtingas ir įveikiamas įvairiose virtuvėse. Belieka įsipilti taurę patinkančio gėrimo ir mėgautis restorano žaidimu namuose.

Tuo pačiu tai yra restorano noras bei pastanga priminti sau ir kitiems, kad turime būti kartu bei nepasiduoti. Net, o gal ypatingai, šiais neramiais laikais nepamiršti skirti dėmesio mažiems ritualams prie vakarienės stalo, artėjančio pavasario skoniams lėkštėje bei atradimo džiaugsmui.

Daugiau apie šią ir kitas panašiu principu veikiančias vietas skaitykite ČIA.


Kerniaus Pauliukonio nuotrauka

Ar tikrai saugu?


Ne vienam iškyla klausimas, ar saugu užsisakyti maisto iš kavinių ir restoranų. Pasak ekspertų, saugu, tai – puiki alternatyva, nes rečiau einama į parduotuvę ir mažiau kontaktuojama su žmonėmis. Didžiausia rizika užsikrėsti – nuo artimo kontakto su žmonėmis, o bekontaktis maisto pristatymas nuo šito apsaugo. Užsisakytus iš restorano valgius perdėkite į savo indus, pakuotes išmeskite, o prieš valgydami nusiplaukite rankas.


Atsakymus į dažniausiai kylančius klausimus apie koronavirusą ir maistą, sužinosite ČIA


Įkvepiantys Danijos pavyzdžiai


Danija ypač aktyviai įsitraukė į vietinių kavinių palaikymą. Beveik kiekvienas miestas susikūrė specialias maisto išsinešimui grupes feisbuke.


Siekiant, kad būtų kuo mažiau kontakto su žmonėmis, populiarus sprendimas – furgonas ar furgonai miesto centre, iš kurių galima atsiimti savo užsisakytus pop-up rinkinius.


Be to, kaip žinia, danams itin svarbus hygge konceptas. Kaip to neprarasti pandemijos metu? Pavyzdžiui, penktadienių danai neįsivaizduoja be saldainių, tad kai kurios įmonės būtent tą dieną į namus pristatinėja iš anksto užsakytus saldumynus.


Gal ir Jums teko patirti ar girdėti apie kitų šalių patirtis? Pasidalinkite komentaruose!

ATGAL

PASIDALINTI

  • Facebook vmgonline.lt
  • Instagram vmg_vilnius
  • YouTube vmg
  • LinkedIn vmg