AŠ Ikona vmgonline

Tendencija: pirmadienis be mėsos

Norėtumėte sutaupyti šiek tiek pinigų ir valgyti sveikiau atsisakydami tik vieno produkto kartą per savaitę? Drįstame pasiūlyti kiekvieną pirmadienį iš valgiaraščio išbraukti mėsą. Sparčiausiai plintanti mitybos, sveikatos ir aplinkos apsaugos tendencija pasaulyje – pirmadieniai be mėsos – ragina valgiaraštį paįvairinti vegetariškais patiekalais.

Kepti pastarnokai su jogurto padažu

KODĖL PIRMADIENIAI BE MĖSOS

„Meat Free Mondays“ (liet. „Pirmadieniai be mėsos“) – taip vadinama iniciatyva, kurios pradžia Pirmąjį pasaulinį karą, kai JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) ragino amerikiečius mažinti pagrindinių produktų vartojimą. Taupymo sąskaita buvo siekiama maisto daviniais remti JAV karius ir nuniokotos Europos gyventojus, kur maisto pramonė buvo sutrikdyta. Skatindama namų ūkius ir piliečius prie akcijos prisidėti savanoriškai, FDA sugalvojo šūkį „Maistas laimės karą“ bei davė pradžią judėjimams „Pirmadieniai be mėsos“ ir „Trečiadieniai be kviečių“, taip primindama amerikiečiams šių produktų suvartoti mažiau.

Kampanija buvo atgaivinta per Antrąjį pasaulinį karą, o savanoriški „Pirmadieniai be mėsos“ sugrįžo 2003 m. Prie šio savanoriško judėjimo populiariumo prisidėjo ir 2009 m. išplatinta vaizdo medžiaga apie mėsos pramonės poveikį klimato kaitai. Idėja, kai vieną dieną per savaitę valgomas tik vegetariškas maistas sparčiai išplito ne tik JAV, bet ir Kanadoje, Australijoje, Didžiojoje Britanijoje ir kitose šalyse.

Didžiojoje Britanijoje iniciatyvos ėmėsi ir bene didžiausiu jos šalininku ir aktyvistu tapo garsi muzikos legenda, žinomas vegetaras seras Paulas McCartney. Prie jo prisidėjo dukros Stella ir Mary. Drauge jie lig šiol ragina visus, valgančius mėsą, bent kartą per savaitę į lėkštes dėti tik daržoves, vaisius, kruopas, uogas, riešutus.

NAUDINGA SVEIKATAI

„Net ir vieną dieną per savaitę be mėsos gali būti naudinga jūsų sveikatai. Apribodami suvalgomų mėsos produktų kiekį, natūralu, kad suvalgysite daugiau daržovių ir kitų augalinės kilmės produktų“, – sako dietistė Toma Eroglu. Ji priduria, kad valgant tinkamai paruoštą visavertį vegetarišką maistą organizmas aprūpinamas visomis reikalingomis maisto medžiagomis: „Vegetariniame maiste gausu skaidulų, kurių trūkumas gali sukelti įvairių negalavimų. Svarbu žinoti, kuo pakeisti mėsos produktus, kad organizmas gautų visas sveikatai reikalingas ir naudingas maisto medžiagas. Įtraukite į valgiaraštį daugiau daržovių (puiku, jei jos ekologiškos ar užaugintos pačių rankomis), vaisių, duonos produktų, grūdinių kultūrų, taip pat produktų, turinčių daug baltymų: ankštinių, sėklų, riešutų, sojų varškės tofu.

NEABEJINGOS ŽVAIGŽDĖS

P. McCartney dėka vegetarinė mityba bent kartą per savaitę tapo paskutiniu mados klyksmu tarp garsenybių. Šią, daugiau daržovių suvalgyti skatinančią, kampaniją palaiko tokios pramogų pasaulio žvaigždės kaip Gwyneth Paltrow, Kate Bosworth, Bryanas Adamsas, Richardas Bransonas, Kelly Osbourne, Alecas Baldwinas, Sophie Ellis Bextor, Sheryl Crowe ir kiti.

Mes taip kviečiame prisidėti prie šios puikios ir sveikos iniciatyvos ir šio pirmadienio pietums siūlome 2 itin paprastus, bet labai gardžius receptus:

KEPTOS MOLIŪGŲ SKILTELĖS SU SŪRIU GRIKIAIS, ANČIUVIAIS IR FETA ĮDARYTI POMIDORAI

#GwynethPaltrow #RichardasBransonas #KateBosworth #KellyOsbourne #bemėsos #tendencija #vegetariška #SherylCrowe #pirmadienisbemėsos #AlecasBaldwinas #vegetarai #SophieEllisBextor #BryanasAdamsas

ATGAL

PASIDALINTI

  • Facebook vmgonline.lt
  • Instagram vmg_vilnius
  • YouTube vmg
  • LinkedIn vmg