AŠ Ikona vmgonline

Tai turi žinoti kiekvienas: viskas apie kopūstus ir jų panaudojimą

Kaip matote, jų yra tiek daug ir visi tokie skirtingi. Vieni gūžiniai, kiti lapiniai, dar kiti – ropiniai, o dar kiti – visai kaip gėlės, nes su žiedynais, o užrišus kaspinėlį puikiai pakeis gėlių puokštę. Ir kiekviena rūšis yra savotiška, pasižymi individualiomis savybėmis, bet kiekviena yra labai naudinga. Kopūstai yra labai paplitę, jie yra nebrangūs, gerai laikosi per žiemą ir puikiai tinka rauginti. Patiekalų iš kopūstų yra daugelyje tautų.

O dar mums kopūstai labai patinka, nes jie yra be galo gražūs!!! Ir su tuo sutinkame, arba kitaip – mes solidarūs su daugelio tapytojų, kinematografininkų, rašytojų nuomone, kurie savo kūryboje skyrė vietą kopūstams. Paveikslai, romanai, „Karaliai ir kopūstai“, filmai – tegyvuoja šie gražuoliai.

Atsargumo priemonės: kopūstai savyje turi sieros junginių, tad verdant jaučiamas specifinis kvapas. Virkite kopūstus uždengę. Taip pat nepervirkite kopūstų, nes jie bus minkšti ir ištežę.

Gūžiniai kopūstai (baltagūžiai, raudongūžiai, savojiniai, briuseliniai)

Gūžinių kopūstų galime įsigyti visus metus, bet švieži vietiniai pasirodo vasaros pradžioje.

Rinkitės gūžes sunkias ir tvirtas. Lapai turi būti sveiki ir ryškios spalvos, nepageltę, nedeformuoti ir nepažeisti. Netinkami kopūstai yra aštraus kvapo.

  1. didesnės baltagūžių ir savojinių kopūstų gūžės tinka sriuboms, balandėliams, salotoms. Mažesnes tinka įdaryti, gaminti salotas

  2. kopūstas turi būti sunkesnis, nei atrodo

  3. prieš gaminant salotas, supjaustytus raudongūžius kopūstus reikia suminkštinti – pertrinti su druska ir palikti kelioms minutėms

  4. prieš gaminant briuselinius kopūstus dosniai nupjaukite kotelį ir nuimkite viršutinius lapelius. Jei turite laiko, galite perpjauti pusiau ir išpjauti kotelį

  5. gaminant briuselinius kopūstus, svarbu jų nepervirti arba neperkepti, nes tuomet jie tampa kartūs

  6. gaminant lapinius kopūstus būtina pašalinti storąją kietąją lapo dalį, su žaliąja arba violetine garbanotąja dalimi galite gaminti įvairiausius patiekalus


Prekyboje yra visus metus, taip pat šaldytų. Vietinių žiedinių kopūstų sezonas prasideda rudenį, brokolių – antroje vasaros pusėje.

Geriausios yra tvirtos ir neprasiskleidusios galvutes, be dėmių ir kitų pažeidimų, būdingos rūšiai spalvos, apgaubtas lapais. Jeigu žiedinis kopūstas neturi lapų, tikėtina, kad jis yra senas.

Laikome kopūstus šaldytuve arba kitoje šaltoje vietoje, geriausia – popieriniame maišelyje arba įvyniotus į kepimo popierių.

Naudojame arba suskirstydami žiedynais, arba pjaustome didkepsniais, arba kepame visą. Nupjautą žiedinio kopūsto arba brokolio kotą ir lapus naudojame gamindami pestą, taip pat galima smulkiai supjaustyti ir pasigaminti salotų arba tiesiog supjausčius gaminti kaip ir žiedynus.

Kaliaropės

Kaliaropėje valgome rutulišką stiebą, taip pat – jaunus lapus. Ar kaliaropė šviežia, galima pasakyti pažvelgus į lapus. Taip pat nerenkame susiraukšlėjusių, minkštokų, dėmėtų bei pavytusių ropelių.

Geriausiai išsilaiko šaldytuve.


Kaliaropes galima valgyti šviežias, virti sriubas, košes, kepti, troškinti, gaminti salotas.

Korėja – kimchi (kopūstai, rauginti su pasta, pagaminta iš aitriųjų paprikų, žuvies ir sojų padažo, imbiero, kitų priedų)

Lenkija – bigos (troškinti kopūstai su įvairia mėsa)

Prancūzija – gratin de choux (kopūstai, apkepti su džiūvėsėliais arba sūriu)

Norvegija – fårikål (ėriena, troškinta su kopūstais)

Vokietija – eisbein mit sauerkraut (kepta karka su raugintais kopūstais)

Airija – colcannon (kopūstų ir bulvių košė su svogūnais ir grietinėle)

Austrija – kucherlkraut (jautiena su raugintais kopūstais)

JAV – coleslaw (šviežių kopūstų salotos)

Daugiau kopūstų inspiracijų ir balandėlių recpetų rasite  žurnale „Verdu ir kepu“!

Receptų su kopūstais ieškokite ČIA


#enciklopedija #rūšys #kopūstai #panaudojimas #kaipgaminti

ATGAL

PASIDALINTI

© 2020 vmgonline

  • Facebook vmgonline.lt
  • Instagram vmg_vilnius
  • YouTube vmg
  • LinkedIn vmg