Aš Ikona Pokalbių Šou Delfi TV

Tai apie pomidorus turi žinoti kiekviena šeimininkė

Jei kas imtų kurti istorijas apie daržoves, neabejojame, jog pomidorai susišluotų visus laurus, o pasaka „Daržovių karalius, arba kaip auksinis obuolys pomidoru virto“ taptų klasikine.

Vadinti daugybe vardų ir pavadinimų skoniui, formai ir dydžiui nusakyti pomidorai nesitraukia iš lyderių pozicijų jau ilgą laiką. Tobuli picos bei makaronų patiekalų kompanionai, be jų neįsivaizduojamos salotos, puikiai tinka padažams ir sriuboms – regis, universalumui ribų nėra.

Maskiruotės meistras

Uoga, daržovė ar vaisius? Botaniškai pomidoras yra uoga. XIX a. vyriausias JAV teismas teisė net pomidorą. Kaltinamasis buvo pripažintas daržove. Nes kitaip būtų daug muitinės problemų. Praėjus šimtui metų Europos Sąjunga nusprendė, jog pomidorai yra vaisiai. Bet buitiniame lygyje pomidorai dažniausiai laikomi daržovėmis.

Kadaise laikytas kenksmingu, šiandien pomidoras yra pirmoji priemonė kovoti su stresu – jame esanti medžiaga skatina serotonino, kuris atsakingas už mūsų nuotaiką, gamybą žmogaus organizme. Tad kenčiantiems nuo nemigos ar depresijos rekomenduojama reguliariai gerti pomidorų sulčių. Be to, pomidoruose gausu likopeno, suteikiančio organizmo ląstelėms apsauginę funkciją bei turinčio priešvėžinį poveikį.


Skonio subtilybės

Pomidorai pagal skonį skirstomi į europietiškus arba rytietiškus. Europietiški pomidorai aprėpia beveik visą skonių paletę – nuo saldžių ar rūgščių iki sūrių ir netgi karčių. Na, o jei jus traukia Rytai, pasirenkite nustebinti savo skonio receptorius – įprastas daržovės skonis bus pamirštas. Rytietiškas pomidoras – aštrus ir sutraukiantis.

Klasikiniai. Paprasti, apvalūs ir plačiausiai paplitę. Jie puikiai tinka salotoms, padažams ar sriuboms gaminti. Taip pat gali būti kepami ant grotelių ar gruzdintuvėje.

Vyšniniai arba kokteiliniai. Maži ir labai saldūs, todėl įtinka net patiems reikliausiems skonio teisėjams – vaikams. Be to, jie itin aromatingi. Šios rūšies pomidorai valgomi švieži arba gali būti  kepami ant iešmelių. Kokteiliniai pomidorai šiek tiek didesni, dažniausiai parduodami kekėmis – tokiu būdu lengviau ištveria kelionę. Puikia tinka salotoms.

Slyviniai. Pailgi, ovalo formos. Puikiai tinka picoms bei makaronų patiekalams gardinti, o ir konservavimui bei kepimui ant grotelių yra nepamainomi.

Jautiniai. Didesni nei klasikiniai pomidorai. Puikiai tinka kepimui ar įdaryti, taip pat – švieži, o ypač su baziliku.

Juodieji pomidorai (kumato, chockmanden ir kt.). Mėsingi, ypač saldūs ir kvapnūs. Puikiai papuoš salotas, ypač derinyje su raudonaisiais ir geltonaisiais pomidorais, dažniausiai valgomi švieži, bet jei jūsų negąsdina kiek neįprasta spalva, padažai iš šių pomidorų yra ypač gardūs.


Kaip nulupti pomidorų odelę:

  1. Pomidoro odelę įpjaukite kryžmai, užpilkite verdančiu vandeniu. Po minutės išimkite. Odelė lengvai nusilups.

  2. Bukąja peilio puse švelniai paspausdami perbraukite per visą pomidoro paviršių. Dabar pomidorą lengva nulupti.

  3. Labai aštriu peiliu tiesiog nulupkite pomidorą (šis būdas tinka tvirtiems pomidorams).

Pomidorų pasta gaminama iš pomidorų: jie rūšiuojami, plaunami, nulupamos odelės, atskiriamos sėklytės, trinama iki vientisos masės, ji kaitinant garinama, kol gaunama reikiama koncentracija – turėtų būti ne mažiau nei 24 % sausųjų medžiagų.

Kečupas – padažas daugiausiai iš pomidorų. Kečupas puikiai tinka mėsos, daržovių, makaronų patiekalams. Gali būti gardinamas įvairiais priedais.

Pomidorų tyrė (it. passata) – universalus itališkas pomidorų padažas, skirtas sriuboms, padažams gaminti.

Daugiau skaitykite žurnale „Verdu ir kepu“!


#enciklopedija #pomidorai

ATGAL

PASIDALINTI

  • Facebook vmgonline.lt
  • Instagram vmg_vilnius
  • YouTube vmg
  • LinkedIn vmg