Aš Ikona Pokalbių Šou Delfi TV

Suomiškų eilių įkvėpti stiklo paukščiai interjerui

Oiva Toikka beribė fantazija ir ypatingas stiklo pažinimas leidžia jam kartu su suomių dizaino kompanijos „Iittala“ stiklapūčiais kurti mažyčius gyvenimo stebuklus. Stebėdamas gamtą ir sekdamas savo aistra stiklui O. Toikka per pastaruosius keturiasdešimt metų sukūrė daugiau nei 400 paukščių. „Lakla“ žąselė – tai dar vienas šį suomių dizainerį išgarsinusios kolekcijos kūrinys.

„Lakla“ žąselė – vienas naujausių O. Toikka išgarsinusios kolekcijos kūrinių. („iittala“ nuotr.)


O. Toikka yra vizualiųjų menų meistras, savo jėgas išbandęs keramikoje bei dekoracijų ir kostiumų dizaine, bet galiausiai 1972 m., pradėjęs kurti pirmuosius kolekcijos paukščius – musinukes, jis prisirišo prie stiklo dirbinių. Visi O. Toikka draugai žino, kaip jis mėgsta istorijas ir geba preciziškai cituoti suomių literatūrą. Tad nenuostabu, kad tai, ką menininkas iš tikrųjų jaučia deklamuodamas, privertė jį nuspręsti suteikti kūną ir savo vaizduotės vaisius paversti apčiuopiamomis interjero detalėmis.

XIX a. suomių liaudies poezijos rinkinyje „Kanteletar“ išspausdintas eilėraštis „Lintuin keräjät“ (iš suomių kalbos: paukščių teismas) ir įkvėpė sukurti O. Toikka žąselę „lakla“, vadinamą 2015 metų paukščiu. Eilėraščio siužetas nėra įprastas. Jo centre – paukščių teismas, kuriame už grūdų vagystę ant teisiamųjų suolo, t. y. gluosnio šakos, savo nuosprendžio laukia paukštis giesmininkas. Šiame savotiškame teisme teisėjos vaidmenį atlieka gervė, jai asistuoja O. Toikka sužavėjusi žąselė, o prisiekusiųjų ložė yra suformuota iš varnų.

Dizaineris O. Toikka savo kūrinius apibūdina taip: „Barokas – tinkamas žodis apibūdinti mano darbus, nes viena iš šio žodžio reikšmių – „netaisyklingas perlas“. („iittala“ nuotr.)


Naujoji kolekcijos žąsis išsiskiria savo tamsiai žalia spalva, simbolizuojančia miškus, kurie buvo tokie svarbūs ir paslaptingi senojoje suomių kultūroje. „Lakla“ – tai dar vienas puikus „Iittala“ stiklapūčių profesionalumo pavyzdys: tamsiai žalio permatomo ir opalinio stiklo paukštis švyti dienos šviesoje, o visi rafinuotais raštais dekoruoti sparnai yra vienetiniai ir unikalūs kaip ir pati paukščių forma, kuri kiekvienam paukščiui yra pučiama atskirai. Dėl šių savo išskirtinumų O. Toikka paukščiai atneša džiaugsmą į kiekvienus namus, biurą ar erdvę, kuriai norima suteikti jaukumo, šilumos, įberti žiupsnelį poezijos į kiekvieną eilinę dieną.

Kai O. Toikka buvo paprašytas apibūdinti savo kūrybą, jis atsakė, kad tam tinkamiausias žodis yra barokas, reiškiantis netaisyklingą perlą. O. Toikka yra apdovanotas skandinavišku Nobeliu už pasiekimus dizaino srityje („Lunning Prize“), valstybiniu medaliu už indelį į šalies kultūrą ir meną „Pro Finlandia Medal“, pasauliniu „World Glass Now 85 Award“, vienu garbingiausių suomių dizaino „Kaj Franck Design Prize“ ir Švedijos karaliaus apdovanojimu už meninius pasiekimus „Prince Eugen Medal“.

„Iittala“ produkcijos galite įsigyti ginalasinterjeras.lt

#paukščiai #OivaToikka #namai #dizainas #ginalasinterjeras #idėjos #birds #interjeras #ginalas #iittala

ATGAL

PASIDALINTI

  • Facebook vmgonline.lt
  • Instagram vmg_vilnius
  • YouTube vmg
  • LinkedIn vmg