AŠ Ikona vmgonline

Specialus reportažas: kaip gimsta sparnuotos ikonos

Alfas Ivanauskas, viešėjęs „iittala“ gamykloje Suomijoje, savo akimis išvydo įspūdingą reginį: kaip talentingų stiklo pūtėjų rankose gimsta garsieji vieno žymiausių suomių dizainerių, profesoriaus Oiva Toikkos, paukščiai. Dabar jau aišku, kodėl dėl jų kaunasi viso pasaulio kolekcionieriai!

Valerijos Stonytės nuotr.


Intriga stikle

Šie paukščiai mus pasitinka sustingę, tarsi įamžinti laiko ir erdvės, tačiau kiekvienas iš jų pirmiausia gimė savo tėvo, profesoriaus Oiva Toikkos, vieno garsiausių suomių dizainerių, galvoje. Tikriausiai visi prisimename pasaką apie medinuką Buratiną ir jo tėtį Karlą, išskaptavusį sūnų iš pliauskos. Tik, kuriant „Toikka“ paukščius, gyvybę karšto stiklo masei tiesiogine prasme įpučia stiklo pūtėjai.

Pirmieji O. Toikkos paukščiai – musinukės (suomiškai „Sieppo“) – gimė dar 1972 metais.


„Žmonės nuolat regi paukščius ir pavydi jiems gebėjimo skraidyti. Aš supratau, kad paukščio forma idealiai tinka stiklui“, – savo kurtų paukščių populiarumo priežastį aiškina jis.

8-ojo dešimtmečio pradžios paukščiai buvo skirtingo dizaino ir spalvų, priklausomai nuo to, kokios spalvos stiklas tuo metu buvo prieinamas. Juokaujama, kad ši aplinkybė ypač patiko O. Toikkai, mėgstančiam improvizuoti paskutinę akimirką.

„Mano padarytos klaidos dirbant daug įdomesnės nei dauguma mano idėjų. Aš niekada neišmetu „nepavykusių“ kūrinių, nes žiūriu į tai optimistiškai – galbūt vieną dieną juos galėsiu panaudoti savo kūryboje“, – sako O. Toikka.

Valerijos Stonytės nuotr.


Sukurti vienas kitam

Iki dabar, per pastaruosius 40 metų, profesorius sukūrė daugiau nei 400 skirtingų paukščių. Tarp jų visų yra ir paslaptingas garnys, kurį dauguma žmonių vadina O. Toikkos „alter ego“.

Laikui bėgant paukščių populiarumas tik auga, jie tampa tikromis ikonomis. Kolekcionieriai iš viso pasaulio ieško rečiausių kolekcijų egzempliorių ir džiaugiasi taip, kaip ornitologai atradę retų paukščių rūšių atstovus. Nes iš tiesų, kaip ir kiekvieno rankų darbo kūrinio, nerasite dviejų vienodų stiklinių paukščių. Pats O. Toikka teigia, kad esminis lūžis kuriant paukščius įvyko tada, kai jis sugalvojo pirmiausia pūsti galvą, o ne kūną. Šis sprendimas gerokai palengvino darbą.

Valerijos Stonytės nuotr.


Visi O. Toikkos sukurti paukščiai gimsta „iittala“ stiklo fabrike ir yra unikalūs – tokie, kokius suformuoja stiklo pūtėjų rankos. Dizaineris, kuris dirba ne tik su stiklu, bet kuria ir kostiumus teatrui, visada pabrėžia, kad galutinis rezultatas gimsta tik dėl glaudaus bendradarbiavimo ir, žinoma, karštų diskusijų su stiklo pūtėjais. Juk būtent jie turi suvaldyti kintančią, trapią stiklo masę ir šimtus laipsnių karščio. Tačiau juokaujama, kad O. Toikkos sukaupta patirtis, akies aštrumas ir netgi nepastovumas kartais verčia stiklo meistrus peržengti savo ribas.

Valerijos Stonytės nuotr.


Nepamirštamas reginys

„iittala“ gaminius ypač vertinantis Alfas Ivanauskas, turėjęs unikalią galimybę stebėti paukščių kūrimo užkulisius, liko sužavėtas reginiu ir tikino, kad jis, tarsi įdomus filmas, ilgai neišdils iš atminties:

„Kai savo akimis pamatai visą paukščio gimimo procesą, nelieka abejonių, kodėl jis toks vertingas. Tai – tarsi stiklo desertas, ir ne bet koks, o vienetinis. Kito tokio pat paukščio niekada nebūna! Tai ypač žavu.“

Kad ir jūs galėtumėte bent akies krašteliu dirstelėti į legendomis apipintą paukščio gamybos procesą, VMGonline.lt apie tai sukūrė išskirtinį VIDEO.


Daugiau apie Alfo ekskursiją „iittala“ gamykloje Suomijoje skaitykite ČIA ir ČIA.

#stiklofabrikas #Suomija #stiklas #iittala #Toikapaukštis

ATGAL

PASIDALINTI

  • Facebook vmgonline.lt
  • Instagram vmg_vilnius
  • YouTube vmg
  • LinkedIn vmg