AŠ Ikona vmgonline

Septintojo Vyno ir desertų čempionato nugalėtojais tapo…

Šiandien „Kempinski“ viešbutyje buvo neįprastai saldu. Jau septintąjį kartą čia vyko Someljė mokyklos kartu su Lietuvos someljė asociacija bei Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacija (LRVVKA) organizuojamas Vyno ir desertų čempionatas. Tarpusavyje varžėsi 13 virėjų, konditerių, someljė ar vyno žinovų komandų. Visi jie siekė aukščiausio įvertinimo – Auksinės šakutės. Po dviejų saldžių valandų ją pelnyti pavyko „Stebuklų klubui“.

Čempionų komandą į priekį vedė Agnė Žukovskytė (restoranas „Stebuklai“) ir Andrius Pagojus („Vyno klubas“). Jų desertas „Obuolys“ su „Chateau Dereszla Tokaji Aszu 5 Puttonyos 2007“ taip pat nugalėjo ir lietuviškiausio deserto kategorijoje.

Pirmąją vietą pelnęs „Stebuklų klubo“ desertas (Organizatorių nuotr.).


„Pačiam ne kartą teko dalyvauti šiame čempionate, tačiau kolegei Agnei tai buvo pirmasis bandymas. Abu labai džiaugiamės pergale, taip pat įvertinimu už lietuviškiausią desertą, todėl emocijos po renginio yra džiugios ir neblėsta iki šiol. Per renginį teko išdalinti daugiau nei 20 desertų ir išties džiugino nuolatinis ne tik iš draugų, bet ir kolegų, partnerių palaikymas čempionato metu“,  – įspūdžiais po pergalės dalijosi A. Pagojus. Jis džiaugėsi, kad deserto tobulinimo ir derinimo prie vyno procesas buvo labai sklandus ir smagus: turint gerą idėją, netrunka ją įgyvendinti. „Nors deserto idėją Agnė puoselėjo apie mėnesį, tačiau galutiniam rezultatui pasiekti užteko dviejų susitikimų ir derinimo sesijų, likus vos keletui dienų iki čempionato“, – džiaugėsi A. Pagojus.

Paklaustas, ar kitais metais ketina dalyvauti čempionate, komandos „Stebuklų klubas“ narys tuo net nesuabejojo. „Manau, kad jei turi desertą, kuriuo tiki, bei derinį, tai būtinai reikia eiti ir dalyvauti. Tikrai neatsisakysiu dalyvauti ateityje, juk nugalėti ir „išeiti į pensiją“ – tiesiog neįdomu.“

Andrius Pagojus („Vyno klubas“) ir Agnė Žukovskytė (restoranas „Stebuklai“) (Organizatorių nuotr.).


Vicečempionais tapo restorano „Dine“ komanda (Žilvinas Laurinėnas, Julija Karklelytė – Ivanauskienė, Arminas Darasevičius). Jų „Medaus desertas“ bubo priderintas prie „Castelo di Volpaia VinSanto del Chianti Classico DOC 2011“.

Vicečempionų, „Dine“ komandos, desertas. (Organizatorių nuotr.).


Trečioji vieta ir Lengviausio derinio prizas atiteko restorano „Dublis“ (Linas Kuklierius, Tomas Piskarskaitė, Andžej Traskovskij) desertui „Oyster passion“ su „Vazart Coquart Champagne Spécial Foie Gras Grand Cru Blanc de Blancs Sec“.

Trečios vietos nugalėtojo „Dublio“ komandos desertas (Organizatorių nuotr.).


Geriausio čempionato vyno titulą pelnė komandos „Šampaninė planeta“ (Jurgita Karinauskaitė ir Vilgailė Pavalkytė) pateiktas šampanas „Champagne Francoise Bedel l’Ame de la Terre Millesime 2004 Brut“.

Nugalėtojus rinko 11 narių komisija: Beatričė Laurinavičienė („Verslo žinios“ žurnalistė), Renata Ničajienė (portalo „Sezoninė Virtuvė“, knygų autorė), Rytis Jurkėnas („Decanter“  World wine awards teisėjas), Rasa Ščeponienė (žurnalas „Geras skonis“), Arūnas Starkus (Someljė mokyklos studijų vadovas, „Vyno žurnalo“ redaktorius, komisijos pirmininkas), Rolandas Gaidys („Golfin“ direktorius), Alesia Mačiulis (portalas laimesskonis.lt), Elžbieta Monkevič (žurnalo „Verdu ir kepu“ redaktorė), Ilona Juciūtė (portalas maistoklubas.lt), Lina Burdenkova (elektroninis maisto žurnalas „Debesys“).

Desertų istorijos

Kalbama, kad tikrai skanus maistas turi būti vienu metu ir sūrus, ir rūgštus, ir saldus, ir aštrus. Būtent šio balanso kiekvienais metais ieško čempionato dalyviai. Taip siekiama pažadinti visus komisijos narių pojūčius ir suteikti daugiausiai malonumo, pamiršti įkyrias mintis, neigiamas emocijas ir pasakoti savo istoriją. Vieni dalyvių dėmesį traukė kūrybingu pateikimu („Dublio“ komanda patiekė desertą austrės geldutėje), sezoniškumu ir šildančiais prieskoniais, kiti ragautojus pavergė istorijomis – 2013 m. laimėjusi komanda „R&J“ prisiminė kiek pamirštą pasaką „Trys riešutėliai“.

Komisija (Organizatorių nuotr.).


Knygų autorė bei čempionato komisijos narė Renata Ničajienė po pirmųjų trijų desertų pastebėjo, kad galutinį sprendimą priimti gali būti nelengva: „Sunku vertinti, nes visus norisi pastebėti, duoti gerus įvertinimus, o dar liko labai daug desertų, kuriuos reikės išragauti. Turiu patirties gaminant desertus, nes rašiau apie tai knygą. Tada teko daug gaminti ir ragauti. Šis desertas („Trys riešutėliai“ – aut. past.) man ir priminė jos rašymą, tą istoriją.“

„Mėgstu desertus. Tiek daug įdomių restoranų matėme, manau, jog kasmet komisijos nariai nustemba. Ypač tie, kurie dalyvauja jau ne pirmus metus. Fantazijai nėra ribų, ir šiemet vėl turime įspūdingų desertų ir labai aukštą lygį. Jie visi eina lygiavertiškai. Ko aš labiausiai norėčiau palinkėti komandoms ir jūs tikiuosi tai palaikysite, kad tie desertai atsirastų meniu ir jie nedingtų tik čempionato archyvuose“, – apie desertus atsiliepė „Vyno klubo“ steigėjas ir čempionato sumanytojas Arūnas Starkus.

Lietuviškumo paieškos

„Desertai dažnai būna nuostabi vakarienės pabaiga, o mes šiuo metu išgyvename trylika jų“, –čempionato atmosferą apibūdino kita komisijos narė, žurnalo „Verdu ir kepu“ redaktorė Elžbieta Monkevič.

Netrūko ir ieškomų lietuviškų akcentų. Jungtinė „Čiop Čiop“ ir „Trinity“ komanda savo deserte pavadinimu „3.5 %“ maišė kmynų ledus ir kmynų cukrų: „Tai – klasikinio deserto interpretacija. Šiame deserte yra svarbūs trys dalykai: darna, natūralumas ir grįžimas į gamtą (desertą sukūrėme dar prieš paskelbiant rinkimų rezultatus), taip pat – edukacija, nes pieną ir sūrius pas mus įprasta valgyti prieš vakarienę“, – desertą pristatė Urtė Mikelevičiūtė. „Stebuklų klubo“ komanda savo desertui panaudojo svarainių marmeladą ir apibūdino „Obuolių pyragą“ kaip paprastumo simbolį. „Obuolys – paprastumo simbolis, bet į jį galima pažvelgti kitaip. Sutalpinau jame lietuvišką rudenį ir šiek tiek Kalėdų – mandarinų“, – komentavo Agnė Žukovskytė.

Renginio organizatoriai (Organizatorių nuotr.).


Paskutiniai savo desertą čempionate pristatė restorano „Dine“ komanda. „Nebėgame nuo medaus torto. Ne šakotį darome, o medutį. Jis pagamintas iš medaus lakštų su pistacijomis ir anakardžiais. Kremas „musas“ yra padarytas iš šieno, o deserto viršus pateptas bruknių džemu. Šienas – na, kažkas yolo, kažkas ne, bet mes iš jo padarėme putėsius“, – dar viena ryškių lietuviškumo akcentų turintį desertą į sceną išleido vienas restorano įkūrėjų Arminas Darasevičius.

„Maloniai nustebino tai, kad dauguma dalyvių, panaudodami sezoninius produktus, padarė „rudeninius“ desertus, improvizavo lietuviško deserto tema. Pernai buvo naudojama daug prieskonių, daržovių, trumų, šiemet desertuose naudojamos grūdinės kultūros, ožkos ir avies pieno produktai, taigi mūsų konditeriai dirba vienu ritmu su pažangiausiais pasaulio restoranais. Ypatingas dėmesys šiemet skirtas deserto estetikai, serviravimui, taigi kuriama šventė ne tik gomuriui, bet ir akims. Daugiau nei trečdalis komandų rinkosi putojantį vyną, daug derinių buvo lengvi, nelabai saldūs ir nors nugalėjo klasikinio, intensyvaus skonio desertas, buvo galima justi, kad restoranai linkę prisitaikyti prie visuomenėje augančio noro vartoti mažiau cukraus“, – po renginio kalbėjo A. Starkus.

Vartodami alkoholį rizikuojate savo sveikata, šeimos ir visuomenės gerove.

#desertai #Vynoirdesertųčempionatas #2016 #vynas #vilnius #nugalėtojai

ATGAL

PASIDALINTI

  • Facebook vmgonline.lt
  • Instagram vmg_vilnius
  • YouTube vmg
  • LinkedIn vmg