Aš Ikona Pokalbių Šou Delfi TV

Seksualiausi sūriai pasaulyje: kokie jie?

Afrodiziakais vadinama daug maisto produktų – nuo austrių ir bananų iki avokadų ir šokolado. Bet kas gi tiksliai yra tas afrodiziakas? „SAY CHEESE“ sūrio ekspertei Aurelijai Palivonienei afrodiziaku gali būti bet koks produktas, kuris akį traukia savo išskirtine išvaizda, kvapas verčia norėti kuo greičiau paragauti, o skonis pakylėja iki naujų aukštumų. Tad kodėl gi afrodiziaku negalėtų būti ir sūris? Su eksperte VMGonline.lt kalbėjosi apie tris įspūdingus sūrius, kurie gali pasigirti ne tik puikiomis kilmės istorijomis, seksualia išvaizda ar intriguojančiu kvapu, bet ir unikaliu skoniu.


Moliterno al Tartufo – kietasis avių pieno sūris su brangiausiais pasaulio grybais iš Italijos

Jei dar neteko girdėti, trumai – brangiausi pasaulyje grybai, augantys 10-20 centimetrų po žeme, kur juos padeda surasti specialiai dresuotos kiaulės arba šunys. Dėl didelių gavybos kaštų, reto paplitimo ir išskirtinio skonio jie yra tokie brangūs.

Ir štai į Sardinijos saloje gaminamą Moliterno al Tartufo sūrį, jam pribrendus ir susigulėjus formai, trumai  ir yra „įleidžiami“ – dėl to sūris turi išskirtinę išvaizdą. Per sūrį driekiasi ryškios trumų pastos juostos, kiekvienoje sūrio galvoje nupaišančios vis kitokį žemėlapį. O kad neprarastų drėgmės ir svorio, iš išorės sūris yra tepamas alyvuogių aliejumi ir actu.

Šis Sardinijos delikatesas yra puikus trumų ir avies pieno derinys, kuriame abu ingredientai papildo vienas kitą: „tekstūra, nors atrodo biri pjaustant, yra labai kremiška, tirpstanti burnoje. Skonyje trumai atsiskleidžia labiausiai – jų daug, jie ryškūs ir galėsite jais mėgautis dar kuris laikas po to, kai gabalėlis jau bus ištirpęs burnoje,“ – pasakoja „SAY CHEESE“ ekspertė Aurelija.

Šį ryškų sūrį reikėtų derinti su sodriu raudonuoju vynu ar skanauti su stipresniais gėrimais. Jei manote, kad trumų visgi gali būti per daug – pabandykite šiek tiek sūrio patrupinti į sriubas, makaronus, troškinius ar kitus patiekalus – atrasite savo mėgstamą maistą iš naujo!

Iš kairės į dešinę: Monte Enebro, Moliterno al Tartufo ir Occelli al Barolo. Valerijos Stonytės nuotr.Monte Enebro – geriausias Ispanijos ožkų pieno sūris

Šis sūris pradėtas gaminti dar palyginus neseniai, 1995 metais žinomo sūrininko Rafael Báez. Rafaeliui mirus 2012 metais, jo dukra Paloma tęsia sūrio gamybą kartu su savo vaikais. Sūris gaminamas tik jų sūrinėje, yra laimėjęs daugybę apdovanojimų, o šiais metais Pasaulio sūrio apdovanojimuose pripažintas geriausiu ispanišku ožkų pieno sūriu.

Monte Enebro galva yra pailgos formos ir iš išorės dengta mėlynuoju pelėsiu bei pelenais. Pasak ekspertės, kadangi sūris brandinimo metu nėra subadomas specialiomis adatomis, pelėsis nepatenka į sūrio vidų, o lieka tik išorėje. Vidus – tobulos pieno baltumo spalvos. Tekstūra prie žievelės yra kremiška, teki, tuo tarpu sūrio centras tvirtesnis, varškiškesnis. Skonyje galima atrasti citrusinių natų, tačiau bręstant sūris tampa ryškesnio, tvirtesnio skonio, labiau išryškėja ožkos pienas.

Derinti šį sūrį reikėtų taip pat su sodriu raudonuoju vynu arba desertiniais vynais. Prie jo puikiai dera ir tokios uogienės kaip gervuogių, aviečių, mėlynių, juodųjų serbentų, puikiai tiks ir karamelizuoti svogūnai ar jų džemas.


Occelli al Barolo arba „girtas“ sūris

Pasakodama apie šį sūrį, Aurelija pasidalija unikalia istorija: „Legenda byloja, jog per Pirmąjį Pasaulinį karą kariai vogdavo ilgiau išliekančius maisto produktus, o tarp jų, žinoma, ir sūrį. Siekiant sūrį išsaugoti, jis buvo paslėptas statinėje, kurioje buvo laikomos vynuogių išspaudos (vynuogių odelės, koteliai, kauliukai), likusios po vyno spaudimo. Ir sakoma, kad apie vieną iš sūrių buvo pamiršta ilgesniam laikui, o jį atradus, šis pasižymėjo vaisišku skoniu su gana intensyviu vyno prieskoniu.“

Pats sūris yra brandinamas apie 5 mėnesius, o vėliau bent 2 mėnesius laikomas padengtas vynuogių, kurios buvo naudojamos Barolo vyno gamybai, išspaudose. Sūrio tekstūra gana biri, bet burnoje ima maloniai tirpti, o išspaudos suteikia atsvarą sūrio kremiškumui. Skonis pasižymi vaisiškumu, saldumu, tačiau turi ir gana stiprų vyno poskonį, kuris viską suvienija į nuostabią sodraus skonio visumą.

Prie šio puikaus sūrio rekomenduojama taurė sodraus raudono vyno, kuris galėtų papildyti skoninę gamą, bet neliktų šio stipraus sūrio šešėlyje. „Beje, Occelli al Barolo skoninė gama pasirodė esanti tikrai populiari – 2015-2016 metų Pasaulio Sūrio Apdovanojimuose (World Cheese Awards) jis laimėjo auksą“, – sūrio privalumus atskleidžia SAY CHEESE sūrio ekspertė A. Palivonienė.

#sūrioekspertas #brandintisūriai #ispaniškassūris #sūrioekspertė #sūriai #trumai #AurelijaPalivonienė #OccellialBarolo #iltališkassūris #pienosūris #seksualiausisūriai #ožkųsūris #sūris #MoliternoalTartufo #SayCheese #brandintassūris #MonteEnebro #pelėsinissūris

ATGAL

PASIDALINTI

  • Facebook vmgonline.lt
  • Instagram vmg_vilnius
  • YouTube vmg
  • LinkedIn vmg