AŠ Ikona vmgonline

Salotų dvikova: špinatai prieš gražgarstes

Gaminate salotas ir nežinote, koks turėtų būti Jūsų lemtingas žingsnis – špinatai ar gražgarstės? Mes padėsime rasti atsakymą.

Giminės:

Špinatai – didelės žydinčių gėlių ir lapinių daržovių Amaranthus šeimos dalis. Špinatus ypač išgarsino senieji filmukai apie Papajų, padėję tėvams skatinti vaikus, kad jie būtų dideli ir stiprūs. Čia yra tiesos.

Italų numylėta gražgarstė priklauso kopūstinei Brassicaceae šeimai. Tie patys senovės romėnai tikėjo, kad gražgarstė gali būti ypač stiprus afrodiziakas tada, kai yra maišoma su kitomis libido stiprinančiais augalais – cikorija, krapais, levandomis.

Kalorijos (100 g):

Špinatuose – 23 kcal (0 g riebalų, 4 g angliavandenių, 3 g baltymų).

Gražgarstėse – 25 kcal (1 g riebalų, 4 g angliavandenių, 3 g baltymų).

Vitaminai (100 g):

Špinatuose yra vitaminų A (188 proc. dienos normos), C (47 proc. dienos normos), E, K. Grašgarstėse rasite vitaminų A (47 proc. dienos normos), C (25 proc. dienos normos), K.

Mineralinės medžiagos:

Špinatuose yra visko, ko reikia organizmui: geležies, magnio, fosforo, kalio, vario, mangano. Gražgarstėse gausu kalcio, geležies, magnio, fosforo, kalio, mangano.

Druska ir cukrus (100 g):

Su salotomis gausite daugiau vieno arba kito. Špinatuose yra šiek tiek druskos ir visai nėra cukraus. Gražgarstėse yra mažiau druskos ir daugiau cukraus. Gražgarstėse – 27 mg druskos ir 2 g cukraus.

Valerijos Stonytės nuotr.


Stiprybės:

Antioksidantai randami špinatuose trukdo oksiduotis blogajam cholesteroliui, apsaugo kūną nuo laisvųjų radikalų. Folatai yra naudingi širdies ir kraujagyslių sistemai. Magnis mažina didelį kraujospūdį. Tyrimai rodo, kad špinatų labai reikia gerai atminčiai ir smegenų veiklai. Tam, kad špinatai neprarastų geležies, kaitindami špinatus naudokite citrinų sultis arba actą.

Gražgarstėse esantys vitaminai stiprina imunitetą ir kaulų sveikatą. Kitos naudingosios medžiagos didina gerojo cholesterolio kiekį kraujyje ir mažina blogojo cholesterolio pajėgumus, skatina kraujotaką. Tyrimai rodo, kad dėl didelio antioksidantų kiekio gražgarstės padeda kovoti su virškinamojo trakto opa. Taip pat jos turi organizmo valymo savybių – šalina sunkiuosius metalus, pesticidus ir herbicidus.

Silpnybės:

Špinatuose yra oksalatų, kurie prisideda prie akmenų formavimosi inkstuose, todėl jų neturėtų padauginti žmonės, turintys problemų su inkstais.

Gaminimo būdai:

Špinatus naudokite salotoms, omletams, kokteiliams, sriuboms, įdarams, pyragams, makaronų patiekalas.

Mažus, švelnesnį skonį turinčius gražgarsčių lapelius naudokite šviežiems patiekalams – salotoms ir pesto padažui. Didesnius, tamsesnius ir jau kiek karstelėjusius – sriuboms ir picoms. Naudokite sumuštiniams, lazanijai.

Suderinamumas:

Špinatai dera su česnaku, sūriu, sezamais, kiaušiniais, grybais, bulvėmis, muskatu, lęšiais, razinomis, šonine, žuvimi, ančiuviais, ryžiais, citrina.

Gražgarstės dera su makaronais, kiaušiniais, laukiniais ryžiais, kuskusu, lęšiais, „farro“ kruopomis, burokėliais, morkomis, bulvėmis, cukinijomis, balzaminiu actu, citrinomis, braškėmis, datulėmis, apelsinais, persimonais, kitomis salotomis, vištiena, baklažanais.

Receptai: išbandykite šiuos receptus ir nuspręskite, kas yra jūsų dvikovos nugalėtojas!

Špinatų ir fetos humusas


Salotos su Serano kumpiu ir šilauogėmis


#gražgarstės #mityba #špinatai #vertė

ATGAL

PASIDALINTI

  • Facebook vmgonline.lt
  • Instagram vmg_vilnius
  • YouTube vmg
  • LinkedIn vmg